meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DET SOM HÄNDE I NORRKÖPING HAR MED STOR MARGINAL PASSERAT ANSTÄNDIGHETENS GRÄNS
av Haldo Jonsson
Publicerad 30 Nov 2025 - 21:18 Uppdaterad 1 Dec 2025 - 09:34

Glädjen med fotbollen är på väg att försvinna.

När man ser bilderna från Norrköping, kan vi inte undgå att tänka på hur trevligt vi har det på Jämtkraft Arena. Där får förnuftet råda både bland folk i Falkarna och annan publik.

Det ska vi vara måna om att behålla.

Det som hände i kvalmatchen mellan IFK Norrköping och Örgryte har gått lång över anständighetens gräns, men många krönikörer och en hel del fotbollsfolk duckar för problemet.

Även polisen låtsas som ingenting har hänt.

Trots att denna händelse, var ett av det största problemet någonsin som uppstått på en fotbollsarena i Sverige, med upprepade brott och oförsonligheter, så gjorde polisen inget ingripande.

Polisens taktik har på senare år varit, att inte göra något. Att inte visa sig med risk att uniformen skall vara provocerande.

Har polisledningen kommit med något förslag om att vidta någon förändring för bättre ordning på arenorna, så har man sedan backat för att supportrarna har haft andra åsikter.

Denna polistaktik har varit en av anledningarna till, att vi i dag befinner oss i det svåra ordningsläge som vi nu har.

Nu har problemen blivit så stora, att det är svåra att greppa om dem och göra något utan att kraftigt våld och det är det ingen som önskar.

Samförståndslösningar har man alltid prioriterat och provat i många år och givetvis är det bäst, men det verkar det som det tyvärr inte räcker, men visst kan det finns anledning att prova på nytt med då med andra infallsvinklar.

Vi har kommit till det stadiet, att huliganer och gangsters utan fotbollsintresse har slagit följe med supporterskaran och som tillåtits härja fritt på arenorna. I Norrköping verkar som dessa krafter dominerar. Känslan för den egna föreningen har trängts bort. Suporterföreningen måste få hjälp av utomstående för att sanera sig själva.

Jag fick själv uppleva huliganproblemet redan på nittiotalet, då 300 djurgårdssupportrar skulle komma till Hofvallen när Djurgården skulle möta Ope IF i den serie som i dag är lik Superettan, men som då hette div1.

Jag var då insatschef för polisen.

Sent på kvällen innan match, meddelade vakthavande befäl i Örebro, att 25 av de värsta bråkmakarna i stan hade åkt till Östersund för att ansluta sig till supporterskaran.

Örebropolisen föreslog, att vi skulle göra ett göra en razzia med kraft redan på centralen.

Hur det gick med det är en annan historia, men på den tiden backade inte polisen.

Redan då fanns huliganproblemen och det har med åren blivit värre och värre.

För att komma tillbaka till dessa problem, måste supporterklubbarna i de stora föreningarna, göra sig av med de huliganer som slagit följe med dem och som är med enbart för att ställa till bråk, våld och skadegörelse och förstöra för fotbollen.

Dessutom måste fotbollsföreningarna vara aktiva och närma sig supporterklubbarna och inte låta dem styra för mycket. Man måste sätta ner foten och om det går, helst i samråd ta tag i problemet för att komma till en bra lösning.

Två av polisens viktigaste huvuduppgifter är att förhindra och beivra brott.

Polisen borde komma fram till och utarbeta en plan hur man ska agera när det råder upploppsstämning på arenorna och det begås brott på löpande band och inte som nu låtsas som det bara regnar.

När man ser bilderna från Norrköping, kan vi inte undgå att tänka på hur trevligt vi har det på Jämtkraft Arena. Där får förnuftet råda både bland folk i Falkarna och annan publik.

Det ska vi vara måna om att behålla.

Något annat är inte tänkbart.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Acker 8 skrev | 30 Nov 2025 - 23:01
Ja katastrofen kan vara nära förestående
0
Gäst: Snoddas skrev | 30 Nov 2025 - 21:56
Väntar bara på den stora katastrofen.
Det är bedrövligt
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kvällens snackis - straffsituationen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:51  
 

”Guds hand” räddade poäng i toppmatchen".

 
  Läs mer...  
 


 
  Så kom svackan  
  av Per Lagerbäck | Igår - 21:17  
 

ÖFK gjorde egentligen en tämligen ok första halvlek, men i andra hände nästan ingenting, trots underläge.

 
  Läs mer...  
 


 
  Bestulna på en straff  
  av Tord Andersson | Igår - 20:24  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Oddevold - ÖFK 1-0 (1-0)  
  av Micke Olofsson  | Igår - 17:57  
 

En händelse i Oddevolds straffområdet alldeles i matchslutet Bedöm själva.

 
  Läs matchreferat  
     
 
Nyhetsarkiv
10 Feb 2024 - 14:11 Startelvan idag
9 Feb 2024 - 10:53 Genrep inför Svenska Cupen på lördag - intressant att se de
8 Feb 2024 - 09:52 ÖFK har stängd träning
7 Feb 2024 - 23:00 I dag begravdes Kurre Hamrin - Han var en av de största
7 Feb 2024 - 17:08 Glatt budskap till alla ÖFKare - Svenska cupen är räddad
6 Feb 2024 - 18:47 Så här klär du dig på fotboll vid kallt väder - då får du me
5 Feb 2024 - 18:51 Träningstider denna vecka
5 Feb 2024 - 18:48 ÖFK får möta ett aggressivare och mera dominerande GIF Sunds
5 Feb 2024 - 13:38 Träningsmatcher Superettan i helgen
3 Feb 2024 - 14:00 Matchreferat ÖFK - AC Horsens 0-3 (0-3)
3 Feb 2024 - 12:12 Startelvan i dag
2 Feb 2024 - 21:35 ÖFK spelar träningsmatch idag kl 13.00
2 Feb 2024 - 20:24 Nya klubbar för före detta ÖFK-arna Dino Islamovic och Curti
2 Feb 2024 - 10:50 Vilken startelva kan vi förvänta oss i ÖFK?
1 Feb 2024 - 15:34 Nebiyou Perry återvänder till ÖFK
1 Feb 2024 - 15:17 Citat från Magnus Powell
1 Feb 2024 - 15:06 ÖFK DELTAR I ARBETET MOT LÄKTARVÅLD OCH ORDNINGSSTÖRNINGAR
30 Jan 2024 - 16:29 Kevin Jablinski från Alicante
30 Jan 2024 - 13:32 ÖFK måste betala 3 778 545 kr
29 Jan 2024 - 22:14 Denna chockartade upplevelse hade ni knappast väntat er, Väs