meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DÄRFÖR FICK GRAHAM POTTER SLUTA I CHELSEA
av Haldo Jonsson
Publicerad 3 Apr 2023 - 09:22 Uppdaterad 3 Apr 2023 - 09:25

Graham Potter. Foto Haldo Jonsson

Nu har måttet blivit rågat. Graham Potter sparkas som tränare i Chelsea.

Det avgörande besluet fattades av Chelseas ledning efter gårdagens förlust mot Aston Villa med 2-0.

Graham Potter har inte lyckas vända den negativa trenden som Chelsea haft, trots att klubben har värvat nya spelare för minst fyra miljarder.

På söndagskvällen bekräftar klubben att man sparkar Potter.


Till Grahams försvar skall sägas, att han tog över ett av skador sargat lag, när han tillträdde som tränare i Chelsea. Många av storstjärnorna var borta.

Till att börja med fick Potter inte spelet att fungera så bra och målen uteblev och vinsterna blev få.

Det rådde ledningen bot på, trodde man, genom att värva flera spelare av hög europisk klass, men resultatet blev inte vad man hade förväntat sig i ligan. Spelet blev bättre så småningom och Chelsea skapade målchanser, men man gjorde inte mål på chanserna och man hade en hel del otur i matcherna eller oflyt. Det var Chelseas stora problem.

Potters sista match i Chelsea spelades mot Aston Villa hemma. Det var en spelmässigt bra genomförd match av Chelsea, en av de bästa i vår. De skapade målchanser på löpande band, men det blev ändå förlust med 2-O. Målskyttet var inte bra och oturen grinade i ansiktet.

Exempelvis den nye Mychajlo Mudryk hade två solklara chanser, som det normalt sett skulle ha varit mål på, men han missade grovt. Chelsea hade två skott i trävirket och det var inget ovanligt för Chelsea under våren.

Aston Villa däremot gjorde mål på sina chanser. Det var ganska typiskt för motståndarna.

Det var efter den matchen som Chelsea beslöt, att med ägaren Todd Boehl i spetsen, sparka Potter.

En del av de nya stjärnorna levererade inte som man förväntade sig i Chelsea.

Pierre-Emerick Aubameyang var klart underkänd.

Även Carney Chukwuemeka från Aston Villa får man anse vara ett misslyckande.

Mykhaylo Mudryk börjad bra när han kom till Chelsea från Ukraina, men föll allt eftersom, tillbaka.

Raheem Sterling från Manchester City, var en av de bättre, men jag tror ledningen hade förväntat sig mera av honom. Sista tiden har han dessutom varit skadad, men han väntas återkomma till nästa match.

I mitt tycke var Joao Felix, lån från Atletico Madrid, en av de bättre, trots att han började dåligt med en utvisning med avstängning i två eller tre matcher.

I flera matcher har unge mittfältaren, och i stort sett egna produkten Conor Gallagher, varit bättre än stjärnorna.

I Premier League ligger ny Chelsea på 11.e plats. Det är alldeles för dåligt för ett lag som satsar på Champion League. Det har bidraget till petningen av Potter.

I Champion League har det gått bättre. Chelsea är kvar där efter vinst mot Dortmund.

Slutsatsen är, att om Graham Potter har fått längre tid på sig, har han löst problemen.

Än en gång är det bevisat, att det inte går att hux flux värva ihop ett lag, även om spelarna är på hög euroepisk nivå. Det tar tid att forma laget. Det är Potters styrka.

Det fick inte Potter.

 
 
8 Kommentarer:
Gäst: Fingertoppskänsla skrev | 4 Apr 2023 - 14:20
Så här skrev jag på Facebook när det var klart med Chelsea:

"Jag är väldigt tveksam till den här övergången, Graham har hitills smärtfritt fått sätta sin prägel på lagen och spelarna han tränat men tror inte det blir samma bekväma resa i Chelsea. Laget är fullknökat med egotrippade överbetalda divor, som alla har sin egen ide om hur fotboll ska spelas, allt annat än segrar i CL, FA-Cupen & PL kommer betraktas som ett stort fiasko, dvs "Han har allt att förlora och inget att vinna". Graham har blivit rejält Fartblind pga framgångarna, och fartblinda kör alltid till slut in i en återvändsgränd , han borde stannat i Brighton istället och gjort dom till PL-segrare. Om ett år har Chelsea bytt tränare igen, kvar finns då bara 2st förlorare, Graham och Brighton, Kom ihåg vart ni hörde det först"
14
Gäst: Problem skrev | 4 Apr 2023 - 14:10
Tror största problemet va tabellplaceringen
2
Gäst: Gammelsosse skrev | 3 Apr 2023 - 22:44


Enligt den här artikeln i Guardian var det störtsta problemet med Potter i Clelsea att han var en Mr. Nice Guy; Chelsea behövde en cynisk skitstövel.


https://www.theguardian.com/football/blog/2023/apr/03/the-end-of-an-error-for-chelsea-graham-potter-put-out-of-his-misery
3
Gäst: Agne. K! skrev | 3 Apr 2023 - 22:21
Det var på tiden! Våra nya ägare är totalt okunniga om fotboll tyvärr. Nu satsar vi uppåt Chelsea FC! 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿⚽💪
2
Gäst: Curva Middle skrev | 3 Apr 2023 - 11:15
Tottenham är utan tränare. Något för Potter?
6
Gäst: Tvivlande skrev | 3 Apr 2023 - 11:06
Graham behöver nog inte vara arbetslös så länge, han får nog ett antal erbjudanden att välja på. Tycker han ska semester med familjen ett tag, det kan dom behöva, varför inte till Sverige och fjällen ett par veckor?
11
Gäst: Pman skrev | 3 Apr 2023 - 10:44
Ser just att mötet med Liverpool blir först i morgon, tydligen sent på natten ....
1
Gäst: Pman skrev | 3 Apr 2023 - 10:42
Synd när tränarteamet nu var på G. Lite tålamod hade inte skadat. Graham och hans tränarteam kommer få många erbjudanden av folk som förstår sig på det här bättre än Chelseas desperata ledning.

Kan hända att man kommer ångra sig så småningom när man möter nästa lag Graham kommer att leda. Blir i alla fall spännande att se hur det går för dom ikväll mot Liverpool. Ännu mera spännande att se var Graham kommer att landa härnäst.
10
 
Sök på fotbollz.se
   
  Matchen mellan IK Oddevold och ÖFK bör spelas om  
  av Martin Nylander | Idag - 13:58  
 

Gårdagens situation där hemmalagets mittback Erik Hedenquist tog bollen med handen utan åtgärd från domare Fredrik Alknäs bör anmälas av ÖFK med stöd av Svenska Fotbollsförbundets tävlingsbestämmelser med syftet att få till stånd att matchen spelas om.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kvällens snackis - straffsituationen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:51  
 

”Guds hand” räddade poäng i toppmatchen".

 
  Läs mer...  
 


 
  Så kom svackan  
  av Per Lagerbäck | Igår - 21:17  
 

ÖFK gjorde egentligen en tämligen ok första halvlek, men i andra hände nästan ingenting, trots underläge.

 
  Läs mer...  
 


 
  Bestulna på en straff  
  av Tord Andersson | Igår - 20:24  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Jul 2023 - 22:13 Sebastian Karlsson Grach tog chansen när han fick starta - b
16 Jul 2023 - 10:13 Nöjd tvåmålsskytt - Sebastian Karlsson Grach
15 Jul 2023 - 23:43 Bilder från ÖFK - landskrona 4-1 (1-0)
15 Jul 2023 - 22:02 Matchreferat ÖFK - Landskrona 4-1 (1-0)
15 Jul 2023 - 21:57 Stor besvikelse i Landskrona men även lättnad
15 Jul 2023 - 20:39 Matchens prestation
15 Jul 2023 - 19:35 Matchens överraskning
15 Jul 2023 - 16:03 Startelvan
15 Jul 2023 - 13:03 ÖFK förlänger med mittbacken Teodore Rask
14 Jul 2023 - 23:00 Inför matchen: ÖFK - Landskrona BOIS
14 Jul 2023 - 22:58 Smått, gott och kort från ÖFK:s fredagsträning.
14 Jul 2023 - 22:54 Landskrona inför matchen
14 Jul 2023 - 18:26 Kom till ÖFK shopen på arenan på lördag och handla. Det önsk
14 Jul 2023 - 10:49 Storfrämmande på Jämtkraft Arena på lördag
13 Jul 2023 - 21:42 Följ ÖFK - Landskrona Bois via fotbollz.se
12 Jul 2023 - 21:52 Pass upp för att Landskrona har många löpvilliga, starka och
11 Jul 2023 - 18:14 Andrew Mills debuterade för i år i Superettan som målvakt -
10 Jul 2023 - 21:46 Matchreferat Tung förlust genom oturligt självmål
10 Jul 2023 - 21:33 Grym förlust
10 Jul 2023 - 21:33 Matchens prestation