Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

RULLAR GAIS ÅTERTÅG HELA VÄGEN TILL ALLSVENSKAN? DEL 2
av Haldo Jonsson
Publicerad 30 Mar 2023 - 10:33 

På söndag är det seriedebut mot nykomlingenmot GAIS i Superettan. Ett GAIS som imponerat stort under försäsongen och som blir en hård nöt att knäcka för ÖFK

En närgången beskrivning av GAIS

Taktiken
Här har det inte varit några konstigheter alls. Gais har konsekvent nött vidare med det spelsätt som tog dem till framgångar i Ettan södra i fjol, ett spel där det både finns mycket fart och kontroll.


Med Fredrik Holmberg kvar som huvudtränare och en stora delar intakt trupp från 2022 har Gais, för ovanlighetens skull, inte behövt göra om mycket alls. Det är samma 4–3–3 med två åttor och en sexa på mitten som bygger formationen och precis som i fjol har nästan alla truppens spelare fått mycket speltid och stort förtroende – oavsett om det handlat om träningsmatch eller tävlingsmatch så har det skiftats friskt.

En tydlig skillnad mot i fjol är väl dock att man oftare har använt sig av en tydlig renodlad nia 2023. 2022 fanns inte den spelartypen alls i truppen. Nu har man Alexander Ahl-Holmström som ett vettigt alternativ – en spelare man sannolikt lär använda en hel del även när superettan drar igång.

Höjdpunkten
Av allt bra Gais har visat upp den här försäsongen är det givetvis en stund som står ut och som trumfar allt annat med råge.

Ni som läser vet vilket, när Makrillarna på ett utsålt och kokande Bravida arena sopade till IFK Göteborg i derbyt i cupgruppspelets andra omgång. Med Mervan Celiks ikoniska firande efter straffmålet till 2–1 i andra halvlek som stunden då allt maxade. Fredrik Holmbergs manskap vann inte bara matchen utan glänste också i utförandet.

Taktiskt var det en fullträff då man tydligt lyckades hitta Blåvitts svagheter – och straffade dem skoningslöst, exempelvis via Richard Fridays eviga djupledslöpande bakom Oscar Wendt.

Allsvenska Blåvitt var faktiskt långa stunder helt chanslöst och Jocke Åberg, Julius Lindberg, Mervan Celik och Filip Beckman såg ut som världsspelare i jämförelse med självförtroendestukade motståndare. Total segeryra rådde efteråt och ”Heja, Heja Grönsvart” ekade så taket höll på att lyfta på arenan. Utan tvekan försäsongens mest minnesvärda för alla gaisare.

Bottennappet
Bottennapp och Gais försäsong 2023? Eeeeh ... nej, sanningen är den att det finns faktiskt inte något sådant ögonblick eller någon sådan insats. Även om bitar av vissa matcher inte har varit lysande så har det aldrig varit riktigt kasst. I stort sett alla lag brukar köra i diket åtminstone någon gång på vägen fram till seriestart, men inte det här Gais-laget. Visst, de förlorade mot IFK Norrköping – men det var spelmässigt en otroligt stark match där de borde ha fått med sig minst en poäng.

Det fortsätter helt enkelt som det har gjort det senaste året, med många vinster och flera riktigt bra insatser och där laget visat en jämnhet som är extraordinär. Var det någon match som såg lite sådär halvt trevande ut var det väl i så fall drabbningen med Tvååkers IF. Det lös inte den kvällen, ändå var det aldrig så att Gais hade brist på kontroll. Stabila, stabila, stabila. Det har varit ledorden.


Källa Göteborgs-Posten

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Jens Jämte skrev | 30 Mar 2023 - 20:42
Ett så kallat "återtåg" är när man förlorat ett slag, så GAIS "återtåg" gjordes alltså när man ramlade ur för 2 år sedan. Och nu har man slickat såren, och kommit tillbaka igen. Heja GAIS.
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Här kan det finnas spelare som är intresserade för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:27  
   
  Läs mer...  
 


 
  Inbjudan till träningar  
  av Tormod Nordbotn | 7 Dec 2025 - 21:55  
   
  Läs mer...  
 


 
  Före detta ÖFK- spelare ny tränare i Umeå FC  
  av Haldo Jonsson | 7 Dec 2025 - 21:46  
 

Arkivbild

 
  Läs mer...  
 


 
  Stefan Lundin - blev det något napp vid ditt besök i Gambia?  
  av Haldo Jonsson | 6 Dec 2025 - 19:12  
 

Stefan Lundin. Foto: Haldo Jonsson

Det finns ett par spelare som eventuellt kan lämna ÖFK, men inget är klart.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
13 Sep 2025 - 18:03 ifk utan chans
13 Sep 2025 - 17:44 Ser inte bra ut
13 Sep 2025 - 17:31 Matchens prestation
13 Sep 2025 - 17:29 Matchens överraskning
13 Sep 2025 - 14:22 Helgens matcher
13 Sep 2025 - 14:06 Startelvan mot Örebro SK
12 Sep 2025 - 19:22 Kort rapport från träningen - det finns hål
12 Sep 2025 - 17:18 viktiga poäng för kamraterna
12 Sep 2025 - 14:39 Div 2 Norrland Höst Uppflyttning 2025
12 Sep 2025 - 13:56 Följ Örebro SK - ÖFK via fotbollz.se
11 Sep 2025 - 22:09 Karl Ramberg ny Akademichef i ÖFK
11 Sep 2025 - 14:22 Utsiktens BK nära konkurs
10 Sep 2025 - 21:29 Fem punkter som bevisar att ÖFK gör en positiv nystart
9 Sep 2025 - 13:14 Tankar inför Örebro SK - ÖFK
9 Sep 2025 - 12:40 svår bortamatch väntar kamraterna
9 Sep 2025 - 12:35 sandviken hemma på lördag
9 Sep 2025 - 10:08 ÖFK- tränade Douglas Bergqvist har fått ny klubb
7 Sep 2025 - 22:12 Referat Ope IF - Matfors IF
7 Sep 2025 - 21:49 Om Aly Keita
7 Sep 2025 - 20:54 Bilder från Ope IF dam - Matfors IF 12-0 (6-0)
 
 
 
6
kommentarer
Stefan Lundin - blev det något napp vid ditt besök
av Haldo Jonsson | 6 Dec 2025 - 19:12
Stefan Lundin. Foto: Haldo Jonsson
6
kommentarer
Ahmed Bonnah lämnar ÖFK?
av Haldo Jonsson | 4 Dec 2025 - 14:28
Ahmed Bonnah. Foto: Thord-Eric Nils
5
kommentarer
Här kan det finnas spelare som är intresserade för
av Haldo Jonsson | Igår - 22:27
1
kommentar
Inbjudan till träningar
av Tormod Nordbotn | 7 Dec 2025 - 21:55
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook