Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

SÅ HÄR LÅNGT HAR ÖFK:S LAGBYGGE NÅTT - DET SE BRA UT MEN DET FINNS FRÅGETECKEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 18 Jan 2024 - 11:34 Uppdaterad 18 Jan 2024 - 11:35

En av de nya spelalarna är backen Chrisnovic N’sa. Foto: Haldo Jonsson

I dagsläget har ÖFK 17 kontrakterade utespelar plus tre målvakter och en lärling. Det är tillfyllest.

I fjol hade man 20 utespelare, varav tre var skadade under hela säsongen och åtminstone tre av olika anledningar spelade bara halva säsongen. Det kan vara en fingervisning för antalet i år.

Det är fyra riktigt bra mittfältare som lämnat i år. Det är Jakob Johnson, André Österholm, Albin Sporrong och Calvin Kabuye, varav två av dem, Kabuye och Sporrong har varit på lån.

Det är åtta spelare som slutat i ÖFK sedan i höst, men en riktigt bra stomme finns kvar, så det bör inte vara något att vara skärrad över.

Vi kan dock räkna med att det i praktiken är bara fem. Kalpi Ouattara och Kevin Jablinski har under hela säsongen gått skadad och Anton Berg har ersatts av redan kontrakterade Origi. Simon Kroon har varit borta under perioder. Sam Mensah, Sadmir Zekovic och Albin Sporring har dessutom inte medverkat i ÖFK under hela säsongen

De som lämnat är:

Anton Berg, målvakt, (ersatts av Origi) Jakob Johnsson, mittfältare, André Österholm, mittfältare, Albin Sporrong, mittfältare, Theodore Rask, mittback, Kalpi Ouattara, ytterback, Calvin Kabuye, mittfältare, Myroslav Mazur, mittback.

Dessa har hittills ersatts av fem nya spelare

Det är mittfältarna rutinerade Ahmed Bonna och starka Henrik Norrby. Norrby verkar vara an sittande mittfältare. Det kan göra det möjligt för Erick Brendon att flytta ett steg uppåt i banan och det ger honom chansen att i större utsträckning förse forwards med målgivande passningar. Powell och Lundin vill ju förbättra målfabrikationen för i år. Det kan vara ett redskap.

Det ska bli intressant att se hur det nya mittfältet med så många som lämnat och med tillskott av bara två nya namn, kommer att fungera.

Nya mittbackar är unge Filip Bonde och rutinerade Ali Suljic. Ny ytterback är Chrisnovic N’sa. Suljic är en utmärkt ersättare till Mazur.

Det är ännu oklart hur det blir med Cecar Weilid och Nebiyou Perry. Fortfarande finns chans att de skriver på för ÖFK. Beslut måste nog fattas innan avresan på träningslägret i nästa vecka.

Antalet som lämnat är nog lite större än vad ÖFK räknat med, men det är inte större än det är hanterbart.

Mest överraskande var det att se att östersundaren Jakob Johnsson drog sig ur. Jag hade gärna sett honom vara kvar och fått följa hans utveckling. En jättestor talang som kunnat gå mycket långt som fotbollsspelare är Kalpi Ouattara, men efterhängsna skador verkar förstöra hans karriär. Tråkig, tråkigt för honom och för ÖFK.

ÖFK har bara två bara renodlade anfallare. Det är Malcolm Stolt och Sebastian Karlsson Grach. Båda är bra målskyttar. Räkna med Grach har en bit kvar till formen eftersom han har varit skadad i ett halvår.

Det känns som lite vågat med bara två forwards, speciellt om någon av dem blir skadad och man måste då ändra på spelsystemet.

Powell och Lundin har ögonen på detta. Vi får se vad som händer? De vill avvakta ett tag och göra en ny bedömning sedan tränings och - cupmatcherna spelats.

Fotbollz.se har helst velat ha en snabb djupgående spelare som kan röra om lite bland motståndarnas backar.

Lagbygget:

Målvakter:

Andrew Mills

Aly Keita

Arnold Origi (ny)

Christopher Lundhall, lärling (ny)

Försvarare:

Yannick Adjoumani

Kevin Jablinski mittback

Ziad Ghanoum mittback, back

Jakob Hedenquist, back/mittback

Chrisnovic N’sa, ytterback (ny)

Ali Suljic, mittback (ny)

Filip Bonde (ny)

Kristian Novak, (Novak är för tillfället skadad och utan kontrakt. Han kommer att rehabträna med ÖFK fram till sommaren, då man räknar med att han är frisk. Då kommer ÖFK att fatta beslut om honom för resten av säsongen.

Mittfältare:

Erick Brendon

Simon Kroon mittfältare/anfallare

Mansour Sinyan

Mykola Musolitin

André Nader

Simon Marklund

Ahmed Bonnah (ny)

Henrik Norrby (ny)

Anfallare:

Malcolm Stolt

Sebastian Karlsson Grach

Nytt kontrakt är inte klart med dessa två:

Cesar Weilid. Han har ännu inte sagt ja. Weilid har varit något av en talesman för laget. Han är en utåtriktad personlighet och en kämpe som aldrig ger upp. Sådana spelare är viktiga i en trupp. Han inlägg har inte alltid varit så lyckade, men det uppvägs av Weilids andra egenskaper. Om han slutar skulle han lämna ett tomrum efter sig.

Nebiyou Perry. Han har inte sagt nej till ÖFK. Tränad skulle han vara en tillgång för ÖFK. Han är lite ojämn men kan med sin teknik överraska motståndana och han har bra blick för spelet och bra passningsfot. Han får dock inte bli för dyr.

Någon spelare som troligen kommer att åka med till träningslägret. Det ska bli spännande att se vem det blir. Vi kan hoppas på en mittfältare, men helst forward.

Vinterfönstret stänger den 27 mars.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Ulan bator skrev | 18 Jan 2024 - 15:14
En till vänsterback, en central mittfältare, en ytter och en anfallare till skulle behövas.
Sen har vi en ganska bra trupp för Superettan förhoppningsvis.
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Så här kan det gå om man åker ur Superettan  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:40  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Nytt om kvalet till div 1  
  av Haldo Jonsson | 10 Nov 2025 - 21:42  
   
  Läs mer...  
 


 
  Classe Olofsson vinnare av Hos Andreas tipset 2025  
  av Haldo Jonsson | 10 Nov 2025 - 21:36  
 

Classe Olofsson. Foto: Prtvat

 
  Läs mer...  
 


 
  Före detta mittbacken i ÖFK Tom Pettersson uppmärksammad  
  av Haldo Jonsson | 10 Nov 2025 - 13:24  
 

Tom Petersson. Foto. Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Okt 2025 - 09:42 Följ ÖFK - Brage via fotbollz.se
16 Okt 2025 - 21:27 Rapport från träningen - vad nytt har tillkommit och vem bli
16 Okt 2025 - 14:03 Brage har förlorat de fem senaste matcherna - har nu bytt tr
16 Okt 2025 - 10:46 Målvakten Rasmus Forsell avstängd mot Brage
15 Okt 2025 - 21:11 kvalet till div 3 fortsätter lördag - här är läget just nu
15 Okt 2025 - 11:08 Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget - ingen ut
13 Okt 2025 - 12:07 kvalet till div 1
13 Okt 2025 - 11:54 kamraterna lirar sista seriematchen på hofvallen
13 Okt 2025 - 11:03 ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär
12 Okt 2025 - 19:12 Resultat kvalspelet
11 Okt 2025 - 21:26 När Fredheim kom till Östersund som tränare för Ljungskile m
11 Okt 2025 - 21:16 Omgångens prestation i Div 2 Norrland Höst Uppflyttning 2025
11 Okt 2025 - 20:55 IFK Östersund klar för kval till div 1 Norra
11 Okt 2025 - 15:39 förlust i derbyt
11 Okt 2025 - 15:34 målrikt när kamraterna vinner måste match
10 Okt 2025 - 15:09 Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'
8 Okt 2025 - 23:42 Ja, jävlar så fel det blev
8 Okt 2025 - 22:46 Mycket liknar situationen i landslaget
8 Okt 2025 - 17:49 Tor-Arne Fredheim tar över huvudtränaransvaret säsongen ut
8 Okt 2025 - 10:27 Kiarash Livani får sparken
 
 
 
17
kommentarer
Sandvikens IF - ÖFK 2-0 i halvtid
av Micke Olofsson | 8 Nov 2025 - 15:54
Sandvikens IF - ÖFK 5-0 (2-0)
3
kommentarer
Tråkigt avslut
av Per Lagerbäck | 8 Nov 2025 - 16:52
Det här var väl en match
2
kommentarer
ÖFK prestation på bortaplan behöver förbättras til
av Martin Nylander | 9 Nov 2025 - 20:43
Martin Nylander. Foto Privat Ö
1
kommentar
Classe Olofsson vinnare av Hos Andreas tipset 2025
av Haldo Jonsson | 10 Nov 2025 - 21:36
Classe Olofsson. Foto: Prtvat
1
kommentar
Matchens överraskning
av Lars Larsson Stockholm | 8 Nov 2025 - 17:48
ÖFK- klacken. Foto Annette J
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook