Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
 Tabell  Min fotboll 
besök Space2u
 

SÅ LITE GJORDE SÅ MYCKET
av Agne Svärd
Publicerad 17 Jul 2022 - 14:16 

Tänk att det behövdes så lite för att ÖFK skulle bli så mycket bättre!

Den första ronden i lördagsmötet med Öster var årets bästa men sedan säckade man ihop, av många orsaker, och smålänningarna kunde rädda en pinne.

I mina ögon var 1–1 ett resultat som väl speglade matchen. ÖFK var bäst i första och kunde redan där ha avgjort men Öster var så mycket bättre efter pausfikat och då var det bara Aly Keitas inspirerade målvaktsspel som förhindrade att smålänningarna tog hela potten.

***

Som jag ser det var det en förändrad spelplan, i första hand, som bidrog till att ÖFK helt plötsligt såg ut som ett mycket bättre fotbollslag. Borta var risktagandet, det äventyrliga passandet kring det egna straffområdet (”jiddrandet" på den egna planhalvan som jag skrev i fredagens krönika), istället kom ett långt förstapass från Aly Keitas högerfot.

Och se där – hastigt och mycket lustigt hade ÖFK fler spelare på motståndarens planhalva och ett anfallsspel!

# Simon Kroon och Henrik Bellman gavs möjlighet att forcera förbi sina motståndare och vinna värdefull mark. Det gjorde man alldeles utmärkt i 45 minuter.

# Chovanie Amatkarijo kunde utnyttja sin extrema snabbhet och ta sig in bakom försvarslinjen ute på sin vänsterkant på ett helt annat sätt än vi sett tidigare i sommar.

# Och samtidigt höll Sebastian Karlsson Grach trycket uppe mot Östers mittförsvar.

Det gav utrymme för en offensiv med många spelare inblandade – samt målchanser och även ett mål i utdelning!

Det har vi inte sett tidigare den här säsongen, faktiskt nästan inte alls!

***

Samtidigt var det tätt i backlinjen (förutom några schabbel som inte hade något som helst med spelplanen att göra). Och inte minst;

Ludvig Fritzson skötte ankarrollen på mitten precis på det sätt som jag skrivet ett antal gånger under flera säsonger att han skulle kunna göra men aldrig fått se.

”Ludde” täckte enorma ytor framför sin backlinje och var stark i duellspelet. Samtidigt gav han Kroon och Bellman klokt understöd på det centrala mittfältet, dock utan att bli för ivrig och dra iväg i offensiva utflykter som skapar ytor för motståndarnas omställningar.

När ÖFK förlorade bollen och Öster gick till anfall fanns ”Ludde” på rätt plats för att stötta sin försvarslinje.

Jag har anat det länge; det är just den här rollen som är Fritzsons bästa.

***

Men redan tidigt i den andra halvleken stod det klart att ÖFK-spelet var på väg att falla samman. Besöken på Östers planhalva blev allt färre även om ett par riktigt vassa möjligheter skapades (Kroon hade den bästa men pricksköt på Östermålvakten Victor Stulic) och till slut blev trycket mot Aly Keitas målbur för stort och smålänningarna kunde forcera in kvitteringen efter en frispark.

***

Anledningen till att ÖFK:s spel mer eller mindre rasade samman?

Ja, delvis i alla fall, densamma som gav positiv effekt i första halvlek;

# Simon Kroon och Henrik Bellman vann inte längre sina dueller i slaget om mitten, Båda blev helt enkelt trötta. Kroon är så beroende av pigga ben i sitt spel och när Bellman tappar klippet i steget snurrar han mest kring sin egen axel och blir ofta fast på den egna planhalvan med förlorad boll som följd.

# Även Amatkaijo tappade löpkraften och orkade inte hjälpa till i defensiven som i första halvlek. När samtidigt Yannick Adjoumani några gånger, i ungdomligt oförstånd, gick bort sig i offensiva men misslyckade brytningsförsök blev ÖFK:s vänstersida lovligt byte för Östers offensiv.

# Lägg därtill att hemmalaget tappade strukturen när spelare byttes in och ut. Det blev oreda av det mesta den sista halvtimmen. Då kändes det mest som halva Småland mot Aly Keita och det var ingen bra känsla.

Därför var jag nöjd när domaren Fredrik Hansson blåste av matchen, i varje fall en poäng var räddad även om jag, som alla andra, inser att ÖFK behöver alla trepoängare som finns för att det här ska gå väl när serien summeras.

***

Sammantaget inför nästa omgång (klassiska Landskrona Bois borta på lördag); förändringen av spelplanen ger, i alla fall mig, lite hopp om en bättre framtid. Jag förstår bara inte att det skulle behövas så många misslyckade försök (en mängd träningsmatcher och 13 omgångar av serien) innan firma Powell&Lundin gjorde slag i saken. Det handlar ju trots allt inte om raketforskning, bara lite enkel fotbollstaktik.

Och i ÖFK:s fall finns inget utrymme kvar för risktagande kring det egna straffområdet.

För då går det åt helvete!

Det borde vi kunna vara överens om.

 
 
5 Kommentarer:
Gäst: Vilken match såg du Agne skrev | 18 Jul 2022 - 19:33
Uppbyggnadsspelet såg ut som vanligt.
Kan se en väsentlig skillnad, det förut obefintliga presspelet satt ofta som en smäck i första. I stort oändligt långt ifrån den sämsta sortens fotboll som levererades i slutet på fjolårssäsongen.
0
Gäst: Flatte skrev | 18 Jul 2022 - 10:15
Står alltid på norra stå, fast jag inte är med i Falkarna.
Välkommen dit ni också ni
som håller på öfk
Det va en grym första halvlek vi fick ser ljust ut inför kommande matcher.
Syns nästa hemma match.


6
Gäst: Aldrig mer skrev | 17 Jul 2022 - 17:18
Mycke intriger nu. Gick ur Facebookgruppen Falkarna. Så mycke pinsamheter där
8
Gäst: PS skrev | 17 Jul 2022 - 16:49
Så här skrev du i förra matchen: Nu kommer inte ens falkarna till match, bilden på norra stå senast mot
Utsikten var närmast skämmig att kabla ut över fotbolls-Sverige.
Jag tyckte det var ännu sämre mot Öster. Ca 10 -15 Falkar var på plats och hördes knappt. Det verkar som många inte stället upp för ÖFK. Håller Falkarna på att delas av för eller emot öfk.
15
Gäst: Målet skrev | 17 Jul 2022 - 16:23
Och målet kom efter en ”rispassning” rakt upp i banan där Simon Kroon fiskar än mer genom att hoppa över/toucha bollen.

Utan dessa risker vinner man inget. Och målet gav laget chansen att spela ”kontrollerat”.

Agne efterfrågan Per Jor fotbollen.. den är väl beprövad och stoppad tillbaka i ryggsäcken, det kan vi väl vara överens om?
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Så ska ÖFK ta tre poäng mot Västerås SK  
  av Martin Nylander | Idag - 17:54  
   
  Läs mer...  
 


 
  Nyförvärven spelklar inför lördagens match  
  av Classe Olofsson  | Idag - 17:36  
 

Lördag 3/6 kl 13 Jämtkraft Arena......IFK Östersund - IFK Luleå, Hofvallsgruppen roddar fika mm, FRI ENTRÉ

 
 


 
  Ope IF Stugun 7-0 (2-0) Bilder  
  av Ope iF | Idag - 14:35  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Frank Ahrin - Före detta Europa League spelaren till IFK Östersund  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:12  
 

Frank Ahrin Foto Haldo Jonson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
Idag - 11:38 Kamraterna värvar lirare med allsvenskt förflutet
Igår - 22:38 Tung förlust för ÖFK
Igår - 21:31 Grymt, men inte oväntat
Igår - 21:30 Matchens prestation
Igår - 21:24 Matchens överraskning
Igår - 18:19 Startelvan
Igår - 15:45 Timmarna före match
Igår - 13:52 Inför matchen: IK Brage - ÖFK
Igår - 13:51 Följ IK Brage - ÖFK genom fotbollz.se
Igår - 13:50 Mittfältaren Gustav Berggren om matchen mot ÖFK
Igår - 13:41 Besvikelse på Brage i Borlänge
Igår - 11:25 Derby dax
30 Maj 2023 - 22:14 Erick Brendon ligger tvåa i Superettans assliga
30 Maj 2023 - 20:00 Div 3
30 Maj 2023 - 16:04 Resultat Helgens matcher
30 Maj 2023 - 13:26 ÖFK är ett bra bortalag.
29 Maj 2023 - 22:03 Ifk 2 har bortamatch
29 Maj 2023 - 20:46 ÖFK Akademi
29 Maj 2023 - 20:19 Spelomgång 6 div.4 Jämtland 2023
29 Maj 2023 - 15:35 Debut för ÖFK, blev Trissvinnare - Jakob Hedenquist
 
 
 
Herrar
av: *Rolighetsministern | 28 Maj 2023 - 21:34
Nu måste vi skynda på med kultursat
12
kommentarer
Tung förlust - ÖFK tappade ledningen i andra halvlek
av Lasse Granbacka | 28 Maj 2023 - 18:07
ÖFK - Utsiktens BK 1-2 (1-0 ) Jako
11
kommentarer
Tung förlust för ÖFK
av Fredrik Boije | Igår - 22:38
Brage - ÖFK 2-1 (1-0)
5
kommentarer
Frank Ahrin - Före detta Europa League spelaren till IFK Östersund
av Haldo Jonsson | Idag - 14:12
Frank Ahrin Foto Haldo Jonson
5
kommentarer
Spelomgång 6 div.4 Jämtland 2023
av Lasse Granbacka | 29 Maj 2023 - 20:19
En svår omgång sist och även denna
5
kommentarer
60 riktigt bra minuter räckte inte
av Per Lagerbäck | 28 Maj 2023 - 15:59
Sur poängförlust, men det går int
 
 Skrivet den Sön 28 Maj 15:59
 
 Skrivet den Ons 5 Apr 22:29
 
 Skrivet den Tis 16 Maj 03:08
 
 Skrivet den Fre 12 Maj 14:05
fotbollz.se på Facebook