Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
 Tabell  Min fotboll 
besök Space2u
 

ETT SJÄLVFÖRTROENDE IN ABSURDUM - HJÄLPER ELLER STJÄLPER?
av Haldo Jonsson
Publicerad 11 Nov 2022 - 21:06 Uppdaterad 11 Nov 2022 - 23:48

Falkenbergs tränare Cristoffer Andersson

ÖFK har klarat av första matchen i kvalet mot Falkenberg och man gjorde det bra. Det var en match som jag var mycket rädd för, efter all den information om lagets styrka och målfarlighet som man hört från klubben.

Oavgjort är ett bra resultat för ÖFK att bygga vidare på när kombattanterna skall mötas igen på Jämtkraft Arena på söndag.

Det är nya förutsättningar som gäller på söndag så ta inte ut någon seger i förskott för ÖFK, för även om Falkenberg snarast gjorde ett ganska så mediokert intryck i går, så kan de tända till i just den matchen.

Har man hemmamatch i första kvalmatchen är inställningen och nästan kravet att man ska vinna för att ha ett bra utgångsläge i matchen på bortaplan. Falkenberg erkänner inte detta, utan istället tycker de, att oavgjort är ett bra resultat. Efter matchen låtsas man inte om att man givetvis är besviken.

Någon tanke på ödmjukhet finns inte. Falkenberg har självförtroende in absurdum, som knappast styrker klubben, kanske heller stjälper.

Man vill inte fundera över och inse att man har några svagheter. Det har alla lag.

Nej, man ger istället ÖFK:s spelare tändvätska inför matchen, när man nedvärderar ÖFK genom att en spelare säger: "-Vi ska fara upp och slakta ÖFK på söndag. Där ett anmärkningsvärt uttalande. Den ende som funderat lite över situationen är tränaren Cristoffer Anderssion som tycker, att det var lite annat att möta ett lag från Superettan än lagen i dv 1 södra.

ÖFK håller sig mera med båda fötterna på jorden. Man känner tacksamhet, att man nått så långt som till kval och är ödmjuka inför det. Inga stora åthävor, ingen slår sig på bröstet. Nej, man har bara tankarna på att göra en bra match. Det kan göra att ÖFK har en fördel inför matchen på söndag, samtidigt som man kan räkna med att spel på hemmaplan brukar passa ÖFK.

ÖFK kom hem redan vid 11.00- tiden idag. Tacka Magnus och Stefan för det. Mycket bra gjort att, med mycket kort varsel ordna en sådan bra hemresa. Det innebär att ÖFK kan börja träna lördag och kommer att vara tämligen utvilade till söndagens match, trots att tidsmarginalen mellan matcherna är mycket kort.


Vad kan vi förvänta oss av Falkenberg på söndag?

Jo, ett mycket revanschsuget lag. Trots bortaplan är man helt inställda på att det blir seger.

Falkenberg har varit outstanding i årets serie på hemmaplan Att inte förlora någon match under hela säsongen är beundransvärt.

Tur för ÖFK är att Falkenberg inte är lika bra på bortaplan. Där är man mänskliga. Falkenberg har förlorat fyra matcher, vunnit sju och spelat oavgjort i fyra. Många mål har man dock gjort på bortaplan.

Normalt har Falkenberg giftiga forwards, även om de inte visade det senast. Då hade man bara ett skott på mål och det gick in. Det var ett mål som dessutom inte skulle ha godkänts. Det var frispark för ÖFK strax innan, men den ojämne domare blundade.


Nu ska jag gå hem och kolla på Lars Larssons första litterära bok.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Inte ÖFK men istället Sandvikens IF för Calvin Kabuye  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:09  
 

Calvin Kabuye. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort om ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:21  
   
  Läs mer...  
 


 
  Vi minns - Segertåget till Berlin avgick idag för sex år sedan  
  av Haldo Jonsson | 5 Dec 2023 - 22:59  
 

.
Det är faktiskt sant att det var direkttåg från Östersund till Berlin. Kolla noga på skylten här ovan!

ÖFK hade förändrat folks beteende. Många har drabbats av viruset "fotbollsfeber". Över 400 supporters med ÖFK- halsdukar satte sig i kväll på Inlandsbanans" unika Segertåg" för att åka de c:a 160 milen till Berlin för att se vårt omtyckta lag spela fotboll i Europa i League i den tyska huvudstaden. Taget var fullsatt och resan skedde utan några större intermezzon.

 
  Läs mer...  
 


 
  Ope herrar har startat träningen inför div 3  
  5 Dec 2023 - 13:37  
 

Foto: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Dec 2023 - 16:12 Bröderna Kapcevic - före detta ÖFK - i nya roller
3 Dec 2023 - 15:55 Onödig fadäs av förre ÖFK- spelaren Ravel Morrison
2 Dec 2023 - 22:45 Förre analytikern i ÖFK Rafael Roldán Bermúdez blir förstetr
2 Dec 2023 - 11:30 Annat ljud i skällan - har experterna omvärderat ÖFK?
1 Dec 2023 - 16:58 Glad julklapp till ÖFK - Elitlicensen för 2024 klar
30 Nov 2023 - 22:12 Tre spelare som lämnar ÖFK
29 Nov 2023 - 14:47 Vi har den äran att presentera årets mästartippare i Hos And
29 Nov 2023 - 10:39 Kajsa Lindroth på Landslagsläger
28 Nov 2023 - 17:02 Opes första nyförvärv - mittfältaren och spelande tränaren D
28 Nov 2023 - 10:24 Chock och besvikelse i GIF Sundsvall
28 Nov 2023 - 09:50 Målvakten och Vemdalssonen Oscar Jonsson nu klubblös
27 Nov 2023 - 15:16 Serieindelning div 3 Mellersta Norrland
27 Nov 2023 - 15:05 ÖFK i topp av Superettans undersökning av publikupplevelse
26 Nov 2023 - 22:10 Stipendiet från Stiftelsen Vi Lirare tilldelas Sebastian Lun
25 Nov 2023 - 17:57 Svenska Cupen 2024 lottad
24 Nov 2023 - 17:09 Trissvinnaren Myroslav Mazur celebrerades i går
24 Nov 2023 - 17:08 Målvaktstränaren Arnold Origi är klar för ytterligare tre år
23 Nov 2023 - 20:01 '- Ifjol fick vi söka upp spelare - i år hör de av sig för a
23 Nov 2023 - 16:20 Pengar från Gräsroten till flera föreningar i distriktet
22 Nov 2023 - 19:10 Korta nyheter om GIF Sundsvall
 
 
 
Herrar
av: Div 5? | Igår - 16:56
Kanske är sent nu, men finns d
9
kommentarer
Glad julklapp till ÖFK - Elitlicensen för 2024 klar
av Haldo Jonsson | 1 Dec 2023 - 16:58
Försäljningen av säsongskort har dr
7
kommentarer
Förre analytikern i ÖFK Rafael Roldán Bermúdez blir förstetränare i Linköping FC
av Haldo Jonsson | 2 Dec 2023 - 22:45
Rafael Roldán Bermúde
7
kommentarer
Tre spelare som lämnar ÖFK
av Haldo Jonsson | 30 Nov 2023 - 22:12
Kalpi Ouattara
6
kommentarer
Onödig fadäs av förre ÖFK- spelaren Ravel Morrison
av Haldo Jonsson | 3 Dec 2023 - 15:55
Ravel Morrison
2
kommentarer
Inte ÖFK men istället Sandvikens IF för Calvin Kabuye
av Haldo Jonsson | Igår - 20:09
Calvin Kabuye. Foto Haldo Jonsson
 
 Skrivet den Lör 11 Nov 17:28
 
 Skrivet den Mån 9 Okt 22:19
fotbollz.se på Facebook