Det är bra beslut av ÖFK att behålla både Kalpi och Grach.
Båda har goda utvecklingsmöjligheter och med den starka vilja båda besitter och i den miljö de trivs i, är det en garanti för deras utvecklig. Det är bra för Kalpi att få vara kvar i ÖFK för att han, efter sin långvariga skada, utan stress ska åter anpassa sig till laget.
-Innan skadeproblematiken startade visade han prov på en väldigt hög kapacitet och tillhörde en av de bättre spelarna i ÖFK:s Allsvenska trupp. Att rehaben gått så pass bra och den höga nivå han bevisat att han har i sig, gör att vi vill ge detta en möjlighet under 2023, säger Stefan Lundin, fotbollschef i Östersunds FK.
-Sebbe är fortfarande en ung och utvecklingsbar spelare som varit väldigt lyhörd och jobbat hårt för att bli bättre. Vi tror att det finns mycket mer att få ut av Sebbe och ser fram emot att jobba hårt tillsammans för att han ska ta nästa steg hos oss, avslutar Lundin.
|