Försvararen Anton Hallstenson kom till ÖFK från Åtvidaberg inför sösongen 2020 och har varit en av IFK Östersunds bästa spelare.
Nu får inte IFK dra nytta av honom inför nästa säsong. Han har gått vidare Bodens BK som spelar i div 1 Norra.
Huvudtränare i Bodenär Christian Samuelsson. Han var tidigare en tid assisterande tränare åt mera kände Lars "Brolla" Svensson. Hallstenson gick som Bosman.
"Kisse" är tränaren Christian Samuelsson och han säger så här om Hallstenson:
- Anton kommer att bli en viktig kugge för oss med sin allroundhet. Det är en erfaren och spelintelligent spelare med bra karaktär.
- Han passar perfekt in på vår kravprofil på hur vi vill bygga vår trupp. Det är väldigt glädjande att Anton väljer att komma till oss. Det säger San´muelsson till Bodens hemsida
Även före detta Ytterhogdalsspelaren, mittfältaren Joshua Rickards har lämnat IFK Östersund. Den löpstarke mittfältaren har i IFK varit en viktig del av laget under hela säsongen.
Nu har även han gått till ett lag från norra Norrland. Det är till IFK Luleå. Även de spelar i div 1 Norra.
Joshua blev i höst mera känd, eftersom han vid fotbollsgalan blev vald till årets herrspelare, förbundsserie. Han blev även nominerad av Unibet som bästa mittfältare i div Norrland, men blev inte vinnare. Det blev Filip Siljander, Friska Viljor FC.
– Joshua Richards, närmast från IFK Östersund, är en väletablerad spelare i division 2 och som utmärker sig med kvalitet och starka ledaregenskaper. Han har ambitioner att spela högre upp i seriesystemet och vi hoppas att vi kan göra det tillsammans, avslutar tränaren Ben Hanley i IFK Luleås hemsida |