Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
 Tabell  Min fotboll 
besök Space2u
 

HAR ÖFK:S MÅLSKYTTE FÖRBÄTTRATS?
av Lars Larsson
Publicerad 12 Apr 2023 - 15:06 

Den 28:e mars i år, dvs innan Superettan hade startat, skrev jag en krönika med rubriken:
”ÖFK:s målskytte är uselt så här långt.” Det baserade jag på de tränings- och tävlingsmatcher som dittills spelats.

Många ÖFK supportrar uttrycker sig i dagsläget väldigt positivt om ÖFK:s upptakt i Superettan. Två oavgjorda matcher (GAIS och Örebro) och därmed två poäng har erövrats. En del förståsigpåare påstår att det är topptippade lag som ÖFK har mött och därför skall poängskörden bedömas därefter. Kanske visar det sig att experttipsen kan bli korrekta, kanske inte. ÖFK är ju däremot tippat supersist. Det är värt att notera att det är samma expertis som bedömt GAIS och Örebros möjligheter som ÖFK:s. Jag menar om de får fel om ÖFK placering, så kanske de får fel i en del av sina övriga tips eller alla. Givetvis vill jag att experternas tips skall komma på skam för ÖFK:s del. Jag vill dock lyfta fram den stora osäkerheten som här råder. Att dra några särskilda positiva växlar så här långt är nog att dra alltför förhastade slutsatser.

Det som däremot är ett faktum är att om vi adderar de två inledande seriematcherna i Superettan till övriga spelade matcher hittills detta kalenderår. Tränings- som tävlingsmatcher inkluderade blir statistiken följande:
10 spelade matcher. En vinst (GIF Sundsvall), fyra oavgjorda ( GAIS, Örebro, IFK Norrköping och Västerås SK), fem förlorade ( Köge, AIK, Varberg, Levanger och Ranheim).

Det som sticker ut, enligt min mening, är det dåliga målskyttet. ÖFK har sammanlagt i dessa matcher gjort sex mål och släppt in tolv. Poängskörden är sammanlagt sex. Må vara att fem matcher är träningsmatcher, men det är i en av dem, den mot GIF Sundsvall, som just tre mål av dessa sex gjordes. De övriga tre har de facto gjorts i tävlingsmatcher, vilket innebär cirka ett halvt mål per match. Statistiken blir densamma om alla tio matcherna räknas och likaså om de hittills spelade Superettan matcherna beräknas på samma vis.

ÖFK har faktiskt bara producerat mål i tre av dessa tio matcher. Detta är nog den utmaning som ÖFK nu har att på allvar ta tag i. Det räcker inte med fyndigt spel på plan om effektiviteten i den sista tredjedelen saknas. Tränare Magnus Powell har ju, även han, uttryckt sig om det bristande effektiviteten i målskyttet och det efter senaste matchen mot Örebro. Låt oss hoppas på snar bättring och det i nästa match mot Sundsvall.

 
 
8 Kommentarer:
Gäst: Kenth S skrev | 15 Apr 2023 - 10:07
Efter en ganska lång tid av ointresse och lite skam över ÖFK har jag efter förra säsongens bragd fått tillbaka intresset för ÖFK. Nu är glädjen över att vi har elitfotboll i länet tillbaka. Vad beträffar debatten på den här tråden tycker jag att man ska skilja på cupmatcher, träningsmatcher och seriespel. Det är väl ändå uppdraget att hänga kvar i superettan som är mest relevant. Ett lag som av expertis tippas bli toksist i serien i de två första omgångarna tar poäng mot två etablerade lag bör i min bok ses som mycket POSITIVT !
Låt oss ta det lite lugnt med statistik och utvärdering. Om vi bara tar seriespelet som statistikunderlag kan vi väl vänta till låt säga 10 omgångar innan vi ser ett mönster. För övrigt ser jag fram emot att börja gå på matcherna och heja fram vårt lag.
5
Gäst: Realist1 skrev | 14 Apr 2023 - 11:46
Om det är någon som "tar i" så är det alla som oroar sig för både poängskörd och målgörande. Jag är helt lugn och är övertygad om att de kommer göras tillräckligt många mål för att åtminstone bli ett stabilt mittenlag i år (vilket i sådana fall är en klar förbättring). Fortsätter laget som de börjat kommer också målen, segrarna och publiken. Med andra ord är det kritikerna, med Larsson i spetsen, som tar i så de spricker och gör en höna av en fjäder.
5
Pman skrev | 13 Apr 2023 - 23:31
@Realist1
Nu tar du i så du spricker. Spelet går ut på att göra mål. Spelet går ut på att vinna matcher. Gör du inga mål, vinner du inga matcher och då kommer alltid några att kritisera. Det kommer inte heller tillräckligt många åskådare till arenan. Det är verkligheten!

Vad menas med realistiska krav? Man är väl med för att hålla sig kvar i serien och helst gå upp en nivå. Jag är övertygat om att spelarna själva är sina egna värsta kritiker. Dom vill vinna. Dom är inga mesiga realister.

Föresten så tror jag att det kommer att gå bra för dom i år.
Bara dom får ordning på målskyttet snart ...

11
Gäst: Realist1 skrev | 13 Apr 2023 - 20:10
Personligen tycker jag att det är han som klankar på laget och att det inte finns någon grund för den kritiken (i alla fall inte om man har realistiska krav). Tror alla här inne vill att ÖFK ska göra många mål i alla matcher och dessutom vinna varenda. Man kan för övrigt alltid rättfärdiga allehanda motorsågskritik med förevändningen om att man "vill lagets bästa" så det resonemanget blir ohållbart. Att framställa Larsson som den positive och hans kritiker för negativa blir minst sagt bakvänt.
2
Gäst: Reflektin skrev | 13 Apr 2023 - 19:51
Larsson skriver väl utifrån önskan och hopp att laget vill vinna matcher.
Tyvärr är det flera här som inte vill det, utan hellre klankar ner på alla som vill det.
Tragiskt!
4
Gäst: Realist1 skrev | 13 Apr 2023 - 15:03
Om man förväntar sig att ÖFK ska bli ett topplag finns det kanske fog för viss oro (likt Larssons). Men har man realistiska förväntningar, dvs. att ÖFK ska klara sig kvar, alternativt bli ett mittenlag, finns enligt mig ingen som helst anledning till oro eller "alarmistiska" krönikor efter dessa inledande matcher.

Jag såg långt ifrån alla matcher förra året men jag kommer särskilt ihåg bortamatcherna mot Halmstad och Jönköping och med de matcherna som jämförelse var matchen mot Örebro som natt och dag, både vad gäller spelet och skapandet av målchanser. Så om man fortsätter på samma sätt som mot Örebro kommer målen (i alla fall tillräckligt många mål för att bli ett lag som inte blir inblandat i bottenstriden) att komma.

Utan att ha sett träningsmatcherna tycker jag kryssen borta mot starka Västerås och Norrköping är särskilt imponerande. Och matcherna var dessutom relativt jämna om man ska tro statistiken och kommentarerna.

Sammanfattningsvis tycker jag Larsson gör en höna av en fjäder, i alla fall om man har realistiska förväntningar.
7
Pman skrev | 13 Apr 2023 - 09:43
Topplaqg eller ej. Han hoppar inte på? Han har ju rätt! Alldeles för lite mål. Så det finns att jobba på. Chanserna fanns och fler kommer säkert, så det gäller att skärpa sig. Bollen SKA in.
13
Gäst: PS skrev | 12 Apr 2023 - 20:47
ÖFK har mött tre allsvenska lag och två förväntade topplag i Superettan. Oklokt att hoppa på ÖFK i de läget.
13
 
Sök på fotbollz.se
   
  Inte ÖFK men istället Sandvikens IF för Calvin Kabuye  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:09  
 

Calvin Kabuye. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort om ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:21  
   
  Läs mer...  
 


 
  Vi minns - Segertåget till Berlin avgick idag för sex år sedan  
  av Haldo Jonsson | 5 Dec 2023 - 22:59  
 

.
Det är faktiskt sant att det var direkttåg från Östersund till Berlin. Kolla noga på skylten här ovan!

ÖFK hade förändrat folks beteende. Många har drabbats av viruset "fotbollsfeber". Över 400 supporters med ÖFK- halsdukar satte sig i kväll på Inlandsbanans" unika Segertåg" för att åka de c:a 160 milen till Berlin för att se vårt omtyckta lag spela fotboll i Europa i League i den tyska huvudstaden. Taget var fullsatt och resan skedde utan några större intermezzon.

 
  Läs mer...  
 


 
  Ope herrar har startat träningen inför div 3  
  5 Dec 2023 - 13:37  
 

Foto: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Dec 2023 - 16:12 Bröderna Kapcevic - före detta ÖFK - i nya roller
3 Dec 2023 - 15:55 Onödig fadäs av förre ÖFK- spelaren Ravel Morrison
2 Dec 2023 - 22:45 Förre analytikern i ÖFK Rafael Roldán Bermúdez blir förstetr
2 Dec 2023 - 11:30 Annat ljud i skällan - har experterna omvärderat ÖFK?
1 Dec 2023 - 16:58 Glad julklapp till ÖFK - Elitlicensen för 2024 klar
30 Nov 2023 - 22:12 Tre spelare som lämnar ÖFK
29 Nov 2023 - 14:47 Vi har den äran att presentera årets mästartippare i Hos And
29 Nov 2023 - 10:39 Kajsa Lindroth på Landslagsläger
28 Nov 2023 - 17:02 Opes första nyförvärv - mittfältaren och spelande tränaren D
28 Nov 2023 - 10:24 Chock och besvikelse i GIF Sundsvall
28 Nov 2023 - 09:50 Målvakten och Vemdalssonen Oscar Jonsson nu klubblös
27 Nov 2023 - 15:16 Serieindelning div 3 Mellersta Norrland
27 Nov 2023 - 15:05 ÖFK i topp av Superettans undersökning av publikupplevelse
26 Nov 2023 - 22:10 Stipendiet från Stiftelsen Vi Lirare tilldelas Sebastian Lun
25 Nov 2023 - 17:57 Svenska Cupen 2024 lottad
24 Nov 2023 - 17:09 Trissvinnaren Myroslav Mazur celebrerades i går
24 Nov 2023 - 17:08 Målvaktstränaren Arnold Origi är klar för ytterligare tre år
23 Nov 2023 - 20:01 '- Ifjol fick vi söka upp spelare - i år hör de av sig för a
23 Nov 2023 - 16:20 Pengar från Gräsroten till flera föreningar i distriktet
22 Nov 2023 - 19:10 Korta nyheter om GIF Sundsvall
 
 
 
Herrar
av: Div 5? | Igår - 16:56
Kanske är sent nu, men finns d
9
kommentarer
Glad julklapp till ÖFK - Elitlicensen för 2024 klar
av Haldo Jonsson | 1 Dec 2023 - 16:58
Försäljningen av säsongskort har dr
7
kommentarer
Förre analytikern i ÖFK Rafael Roldán Bermúdez blir förstetränare i Linköping FC
av Haldo Jonsson | 2 Dec 2023 - 22:45
Rafael Roldán Bermúde
7
kommentarer
Tre spelare som lämnar ÖFK
av Haldo Jonsson | 30 Nov 2023 - 22:12
Kalpi Ouattara
6
kommentarer
Onödig fadäs av förre ÖFK- spelaren Ravel Morrison
av Haldo Jonsson | 3 Dec 2023 - 15:55
Ravel Morrison
2
kommentarer
Inte ÖFK men istället Sandvikens IF för Calvin Kabuye
av Haldo Jonsson | Igår - 20:09
Calvin Kabuye. Foto Haldo Jonsson
 
 Skrivet den Lör 11 Nov 17:28
 
 Skrivet den Mån 9 Okt 22:19
fotbollz.se på Facebook