meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DET BLIR NOG VISSA OMMÖBLERINGAR I STARTELVAN MOT SKÖVDE- RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 16 Maj 2024 - 19:48 

Arkivbild

Träning i dag i härligt väder som smittade av sig även på spelarna. Det var glatt, men med en allvarlig underton.

Spelarna är givetvis starkt fokuserade på matchen på lördag mot Skövde. Revanschhungern finns i stora mått.

Nu är det viktigt att visa, att spelarna kan genomföra en hel match på bra sätt och inte låta sig domineras som man gjorde i första halvlek mot Brage.

Nu ska vi komma ihåg att Brage är en av mina seriefavoriter. Det är ett riktigt bra lag. Det är inte Skövde, men underskattning av dem undanbedes. Det är ojämna och kan ibland göra riktig bra matcher.

Powell kommer antagligen att göra en del ändringar sedan matchen mot Brage.

En som troligen får starta är Nsa. Hans inhopp senast och tidigare kan tyda på det. Att Nsa har stark vilja, det kan ingen ta ifrån honom, men han har även kunnande.

Brendon lär väl återkomma och ta igen sin startplats. När han byttes in mot Brage så höjde han spelkvalitén på laget och tillsammans med Hopcutt gjorde de ett gott offensivt arbete och satte Brages försvar under starkt tryck. Tyvärr, tråkigt nog, uteblev målen. Vi får hoppas att målskyttet lossnar snart annars sätter det sig i huvudet på spelarna.

Förmågan att göra mål den växlar. Även för en så stor målskytt om Saman Ghoddos var målskyttet ingen självklarhet. Även han hade han perioder då han gick mållös från plan och han fick kämpa för att få målkänslan tillbaka.

Undrar om inte Grach kommer att starta på lördag och räkna även med an startplats för Michael Oluwayemi. Vilken talang. Jag upprepar vilken talang han är 18-åringen.

I försvaret är bara trissledaren Adjoumani och Suljic givna.

De flesta uppspelen har i flera matcher kommit till vänster. Det är väl gott och väl, men jag ser hellre att flera uppspel går till höger och sätter Musolitin i arbete. Musolitin skapar alltid chanser med sina precisa inlägg och i övrigt sätter han press på motståndarnas försvar.

Tråkigt nog har Stolt fortfarande problem med sina återkommande infektioner. Han har svårt att få upp styrkan i kroppen efter alla ideliga infektioner som härjat i hans kropp.

Positivt är att artisten Perry inte har allt för långt kvar till att åtminstone träna för fullt.

På lördag får Skövde det hett om öronen. ÖFK ger sig aldrig!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Matchens prestation  
  av Haldo Jonsson | Igår - 19:59  
 

Simon Marklund gör med ett konstmål 2-0 och blir matchvinnare. Foto: Thord-Eric Nilsson

Simom Marklund pustar ut och är glad efter att ha gjort 2-0. Vi på läktaren kände att nu var nog matchen vunnen. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  VIKTIG SEGER MOT TRELLEBORGS FF IDAG - ÖFK HÖLL NOLLAN FÖR TREDJE MATCHEN I RAD  
  av Lasse Granbacka | Igår - 19:46  
 

ÖFK - Trelleborgs FF 2-0 (2-0)

Jabir Abdihakim Ali inleder målskyttet mot Trelleborg. Foto Thord- Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 17:48  
 

Triisstrean Rasmus Forsell glad över att han hållit nollan och så han kan kosta på sig att ta en selfi när fansen gratulerar honom efter en god match. Foto Thors-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Tack Fredheim!  
  av Per Lagerbäck | Igår - 17:13  
 

Nu torde det vara bevisat att ÖFK:s ledning tog ett helt riktigt beslut i att ersätta Livani med Fredheim. och tack till spelarna för att de kunde ställa om ganska rejält.

Tor-Arne Fredheim. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
11 Maj 2025 - 12:02 Startelvan
11 Maj 2025 - 11:43 Målvakten Adam Benedtiksson är åter
11 Maj 2025 - 07:50 Inför matchen: ÖFK - Varbergs BOIS
10 Maj 2025 - 21:42 Feststämning på träningen idag, men i morgon blir det allvar
10 Maj 2025 - 09:30 Följ ÖFK - Varbergs BoIS genom fotbollz.se
9 Maj 2025 - 14:18 Djurgården kallar tillbaka Kalipha Jawla med omedelbar verka
8 Maj 2025 - 21:46 Gais lånar ut Mohammed Bawa till ÖFK
8 Maj 2025 - 20:52 Varberg - ett lag som som i år aldrig förlorat.
8 Maj 2025 - 13:56 Om ni ska sälja -sälj till Djurgården
8 Maj 2025 - 10:47 Finbesök på jobbet
7 Maj 2025 - 22:06 Två spelare från ÖFK uttagna i veckans lag i superettan i se
7 Maj 2025 - 14:12 Sami Talsi tränar med ÖFK - ett bra beslut
7 Maj 2025 - 10:32 Ahmed Bonnah - Trissvinnare för andra gången i följd
6 Maj 2025 - 16:55 Simon Marklund man of the match mot Brage
6 Maj 2025 - 16:28 Matchreferat Stark bortaseger mot Brage efter bra spel i andra halvlek
5 Maj 2025 - 21:30 Matchens prestation
5 Maj 2025 - 21:27 Matchens överraskning
5 Maj 2025 - 20:59 Tre poäng trots trög start
5 Maj 2025 - 18:07 Startelvan i eftermiddag
5 Maj 2025 - 16:26 Brages tränare William Bergendahl inför matchen mot ÖFK