meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TACK FÖR DEN AVSLUTNINGEN!
av Per Lagerbäck
Publicerad 30 Mar 2025 - 17:24 

En riktigt bra första halvlek lovar mer. Andra halvlek håller kvar en del farhågor.

ÖFK får tacka årets fotbollsgudar för denna seger i slutminuterna! En riktigt bra första halvlek följdes av en närmast svag andra halvlek, där bollen ofta befann sig studsandes i ÖFK:s straffområde. Men det finns absolut ingen anledning att be om ursäkt ändå.

På många punkter gjorde ÖFK det klart bättre än jag befarade. Man varierade sitt spel i stor utsträckning, och slutade för ett tag med de korta insparkarna efter att tre av dom nära nog skapade tydliga målchanser för Trelleborg. Presspelet fungerade riktigt bra, särskilt i första halvlek, och särskilt av Marklund, som sprang som en furie. Dessutom kom det en del långpassningar, när det fanns skäl för det, och Trelleborg kunde i första halvleken aldrig skapa ett tryck mot ÖFK.

Den andra halvleken blev alltså kämpigare än den första. Bitvis var spelet helt förlagt till ÖFK:s planhalva och man fick inte behålla bollen särskilt länge. Vi får vara tacksamma att ingen av Trelleborgsspelarna kom till bollen på ett vettigt sätt, och kampandan hos ÖFK-spelarna var det inget fel på.

Med de, enligt mig, för hårda handsreglerna så var det väl en tämligen självklar straff som ÖFK fick, i vad jag trodde var slutminuten. Starkt av domaren att ta den straffen i det skedet av matchen på bortaplan. Sannolikt var det något litet dåligt samvete hos honom som gjorde att speltiden blev så lång efter målet, men ÖFK höll undan.

I första halvlek var det flera av ÖFK-spelarna som i min bedömning låg på en fyra i betyg, men instaserna i andra gör det svårt att faktiskt hitta någon fyra för hela matchen. Samtidigt var det väldigt få av spelarna som gjorde en dålig insats.

Sammantaget ingav variationerna i ÖFK:s spel, på en halvdålig naturgräsplan, stora förhoppningar om framtiden. Min oro för att laget ska vara alltför lätt att läsa laget borde jag kunna släppa. Spelarnas inställning var riktigt bra, men jag hoppas på att fler spelare ska klara att hålla en jämnare nivå under en hel match.

Betyg:

Stople 3 – Höll nollan, men sattes inte på några allvarliga prov, och är fortsatt lite för mycket risktagande.

Johansson 3 – Tappade ibland boll lite lätt och hamnade fel ibland, men ändå en godkänd debut.

Bonde 3 – Gör i stort vad han ska.

Suljic 3 – I grunden väldigt säker, men hade behövt visa mer för en fyra.

Enemark 2- Hade ofta svårt på sin sida, särskilt i andra halvlek.

Sporrong 3 – Svag trea. Inte någon av hans bättre matcher, och strax innan målet blev det ett dubbelfel. Först svag passning bakåt, som bröts, följt av en onödig frispark i farligt läge.

Marklund 4 – Absolut ingen solklar fyra, då han inte syntes så mkt framåt, men oj vilket härligt jobb i presspelet.

Bonnah 3 – Hans första halvtimme bäst hittills i ÖFK-tröjan, en stark fyra, men föll sedan tillbaka ganska tydligt. Trött?

Edqvist 3 – Vill egentligen sätta en fyra, då han visade upp många goda sidor och lade ner ett stort jobb. Blev dock lite knackigt bitvis i andra.

Perry 2 – Blandade verkligen och gav. Märks hur mycket han vill, och gjorde en del riktigt läckra saker, men fortfarande svårt att lyfta blicken, och kan ställa till det på flera sätt efter en misslyckad insats.

Kirby 3 – Verkar ibland lite tung och klumpig, men jobbar bra över hela planen och det ganska dåliga gräset gynnade nog inte honom.

Jawla 3 – Syns verkligen vilken möjlig diamant som är på besök i truppen. Håller tummarna för att han får stanna länge och att han får några bra bollar att jobba med. Idag fick han nästan ingen.

Hopcutt 3 – Ett godkänt inhopp, och han klarade av straffen i speciellt läge.

Brendon 3 – Ser som vanligt trygg ut, men syntes inte tillräckligt.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Andreas skrev | 30 Mar 2025 - 20:48
Det var en härlig eftermiddag med ÖFK.
Laget hänger ju med riktigt bra.
Utan.Brandon.Hupcutt.Adjomani med i startelvan kändes det ändå tryggt .Det här laget är ju bara i början av något nytt.
Det känns väldigt bra redan nu.
Fortsätt tro på det ni gör
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Så här kan det gå om man åker ur Superettan  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:40  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Classe Olofsson vinnare av Hos Andreas tipset 2025  
  av Haldo Jonsson | 10 Nov 2025 - 21:36  
 

Classe Olofsson. Foto: Prtvat

 
  Läs mer...  
 


 
  Före detta mittbacken i ÖFK Tom Pettersson uppmärksammad  
  av Haldo Jonsson | 10 Nov 2025 - 13:24  
 

Tom Petersson. Foto. Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Hos Andreas-tipset 2025 är avgjort  
  9 Nov 2025 - 21:26  
 

Det blev en otrolig avslutning på tipset som var så spännande och inte avgjort förrän i den sista matchen.

Alla tippare på plats 1 till 3 fick lika många poäng; 73 p och alla hade tippat 8 matcher med exakt rätt resultat och ev målskytt.

Putte Kock tog hem första priset genom att han hade 2 st 5p, de andra hade inga.

MagnusE tog hem andra priset då han hade fått 7st 4p medan
Pertan, som tog tredje priset endast hade 6st 4p.

Grattis till er alla och vi kommer kontakta er.

Och tack alla andra som också var med denna säsong.



 
     
 
Nyhetsarkiv
13 Sep 2025 - 17:44 Ser inte bra ut
13 Sep 2025 - 17:31 Matchens prestation
13 Sep 2025 - 17:29 Matchens överraskning
13 Sep 2025 - 14:06 Startelvan mot Örebro SK
12 Sep 2025 - 19:22 Kort rapport från träningen - det finns hål
12 Sep 2025 - 13:56 Följ Örebro SK - ÖFK via fotbollz.se
11 Sep 2025 - 22:09 Karl Ramberg ny Akademichef i ÖFK
11 Sep 2025 - 14:22 Utsiktens BK nära konkurs
10 Sep 2025 - 21:29 Fem punkter som bevisar att ÖFK gör en positiv nystart
9 Sep 2025 - 13:14 Tankar inför Örebro SK - ÖFK
9 Sep 2025 - 10:08 ÖFK- tränade Douglas Bergqvist har fått ny klubb
7 Sep 2025 - 21:49 Om Aly Keita
5 Sep 2025 - 10:53 Nu är det klart - Det blir kultursatsning även i år
4 Sep 2025 - 10:47 Ali Suljc fick högsta poängen mot Kalmar FF
3 Sep 2025 - 20:03 Gideon Granström en blivande stjärna - blev Trissvinnare mot
2 Sep 2025 - 15:46 Duktiga gästspelare på gåfotbollen idag
2 Sep 2025 - 11:29 Ali Suljic uttagen till veckans lag lag i Superettan
1 Sep 2025 - 19:35 Alexander Isak tog sina första steg inom elitfotbollen på Jä
1 Sep 2025 - 09:55 ÖFK tar in mental tränare
31 Aug 2025 - 21:11 Nebiyou Perry lämnar ÖFK för dansk klubb - ÖFK bekräftar ida