meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK - GIF SUNDSVALL 1-2 (0 -1)
av Haldo Jonsson
Publicerad 15 Feb 2026 - 15:53 Uppdaterad 15 Feb 2026 - 22:17

Nu med sammanfattning av matchen

Det blir ett intressant genrep inför Svenska Cupen i dag när ÖFK med alla sina nya spelare möter seriekollegan GIF Sundvall. Det blir ett mått på hur lång ÖFK har hunnit i sina förberedelser.


Startelvan och avbytare:

Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Sunday Anyanwu, Jonathan Westerberg, Dennis Widgren, Yannick Adjoumani, Luka Bozickovic, Molls Donald Ntchamba, Amar Begic, Abel Stensrud, Edgar Navassardian

Ersättare: William Tönning, Abodi Qasem, Elliot Caarls, Michael Oluwayemi, Adrian Edqvist, Eseg Yossief, Emil Özkan, Leo Ramberg, Mario Palmino Delgado, Arvid Holgén.

Ali Suljic och Simon Marklund var inte med i truppen idag- sjuka, men både de senaste nya Luka Bozickovic och Amar Begic startar

GIF startelva Olsson - Hallin, Hedenquist, Bahtijar - Björnler, Aviander, Manchón, Manneh - Mazen, Kagayama - Eriksson

Bänk: Henareh (mv), Shino, Östlund, Lindström Halling, Bengtsson, Baah, Wahab, Calls

Matchen börjar

I första halvlek hände inte så mycket.

Båda lagen hade svårt att skapa målchanser.

Det blev en halvlek i typiskt träningsmatchtempo med avvaktande spel från båda lagen. Inget lag tog initiativet.

ÖFK hade ganska välordnat spel på plan med ett visst spelövertag från början, men den rätta spetsen framåt saknades. Vi hade även gärna sett att ÖFK hade haft mera rörlighet i vissa situationer. Det blev ibland lite stillastående.

Bästa chansen i halvleken hade ÖFK i halvleken när de fick en frispark i farligt läge som Edgar Navassardian stegade fram och sköt, men målet uteblev. Målvakten tippade bollen till hörna.

Det var ÖFK:s bästa chans i första halvlek

Anfallen byggdes mest upp på vänsterkanten genom imponerande passningssäkre och rutinerade Dennis Widgren.


I 23:e: minuten kom lite överraskande det första målet och det var Sundsvall som gjorde det på deras första chans. Målet kom när det kändes som ÖFK hade bra kontroll på matchen, men man blev överraskade av en snabb omställing.

Det var inte oväntat måltjuven Mille Eriksson i GIF som på en kontring höll sig framme och sköt mellan benen på målvakten enligt vad kommentatorn Lidström uppgav.

Efter målet blev Sundsvall piggare och hade mera bollinnehav ett tag.

Sundsvall skapade även ett par farliga målchanser men kunde inte överlista målvakten Uppenberg som gjorde en riktigt bra räddning på ett av skotten.

Halvleken var en jämn historia med försiktigt och avvaktande spel med inte så många spelarinitiativ.

I andra halvlek kom ÖFK ut med mera mod och vilja.

ÖFK skruvade upp farten och redan i första minuten kom första målchansen.

ÖFK spelade offensivare och spelarna rörde sig betydligt mer än i första halvlek. Det gjorde att man fick igång passningsspelet som bitvis var riktigt bra och var imponerande.

En bit in i halvleken tog ÖFK över kommandot i matchen med stort spelövertag och med offensivt spel. Samspelat blev mycket bättre och man skapade flera målchanser. Det såg riktigt bra ut.

Edgar Navassardian kunde reducera för ÖFK ett stycke in i halvleken. Det var hans första mål i ÖFK- tröjan, men det blir nog inte hans sista.

Både han och Abel Stensrud spelade bra och hade bud på flera mål.

Edgar är mera aktiv än han varit tidigare och fränare. Han tar för sig mera plan.

Abel Stensrud blir bara bättre och bättre i sin forwardsroll.

I 58:e minuten gjorde Sundsvall 1-2 som även blev slutresultatet.

Uppenberg slog ett felpass framför mål och mittfältaren Donald snuvades på bollen och det blev fritt fram för Sundsvall och ensam med målvakten gjorde Aviander inget misstag.

Många tyckte att domaren Henoc Ekanga skulle ha blåst frispark före målet. Donald blev tagen hårt, fick ont och blev liggande ett tag på plan och fick sedan bytas ut.

ÖFK försökte sedan göra allt för att reducera. De skapade tryck med mycket spel på Sundsvall planhalva men lyckades inte, trots många försök göra mål, beroende på att Sundsvall i stora delar av andra halvlek var helt inriktad på att försvara sig och de gjorde de bra. Framåt skapade de nästan ingenting.

Jag tycker vi ska vara nöjd med ÖFK:s andra halvlek. De lovar mera.

Från och med i 65:e minuten skedde flera byten i ÖFK.

Flera av nyförvärven gjorde ett bra intryck som lovar mera i framtiden.

De nya Luka Bozickovic som kom i går och främst hårdföre Amar Begic gjorde en bra match trots liten tid i ÖFK.

Jag vill även nämna Jonathan Westerberg och Dennis Widgren av de nya i förvalet och Emil Özkan som byttes in och såg pigg ut. Av de nya är även Daniel Miljanovic en teknisk och finurlig spelare.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Martin Nylander skrev | 15 Feb 2026 - 18:43
Första halvlek lågt betyg, såg mest rörigt ut. Andra betydligt bättre. De två senare nyförvärven passade bättre in när ÖFK tryckte på i andra. Donald oroväckande blek, på tok för långsam i både fötter och tanke.Olewaiemi bättre än Donald men väger för lätt, inga problem att plocka av honom bollen.
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  -Jag vill påstå, att ÖFK har det bästa mittfältet sedan Potters dagar.- smaka på det IFK Göteborg  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:30  
 

Rapport från träningen och inför matchen mot IFK Göteborg

 
  Läs mer...  
 


 
  Mina damer och herrar - detta är svenskt rekord  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:21  
 

Curtis Edwards. Foto Haldo Jonsson

- Vi jämtar pratar inte bara. Vi tar tag i problemet och vi gör det helhjärtat. Kanske är detta ingjutet i den jämtländska själen. Man blir varm om hjärtat för denna fina känsla för ÖFK.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tommie Vesterlund föreslås bli ny ordförande i ÖFK vid ÖFK:s årsmöte  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:06  
   
  Läs mer...  
 


 
  För stort publikintresse ställer till problem för IFK Göteborg i cupmatchen mot ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 18 Feb 2026 - 16:46  
 

ÖFK måste vara tillfreds med bytet av arena

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
22 Jan 2025 - 18:09 Anfallaren Edgar Navassardian nu klar för ÖFK
22 Jan 2025 - 14:06 Knappast någon Lorent Mehmeti till ÖFK
22 Jan 2025 - 11:59 Forwarden Edgar Navassardian klar för ÖFK?
21 Jan 2025 - 10:32 ÖFK har förlorat hela tio spelare - ÖFK:s lagbygge inte klar
21 Jan 2025 - 09:47 Träningstider denna vecka
20 Jan 2025 - 16:25 Redan i dag körde Nebiyou Perry hårt på SEP-Arena i Krokom
20 Jan 2025 - 13:01 Nebiyou Perry klar för ÖFK ytterligare ett år
19 Jan 2025 - 10:30 Spelarbetygen
16 Jan 2025 - 22:17 Kort rapport från träningen - provspelare visade upp sig
16 Jan 2025 - 22:15 ÖFK- supportrar är vi alla
15 Jan 2025 - 21:29 2024 års certifiering av akademiklubbarna är nu klar
15 Jan 2025 - 20:55 Yannick Adjoumani till Degerfors IF?
14 Jan 2025 - 16:12 James Kirby - tuffe engelsmannen som ska hjälpa ÖFK till seg
14 Jan 2025 - 11:09 ÖFK bygger vidare - anfallaren James Kirby är klar
13 Jan 2025 - 19:38 ÖFK möter allsvenskt motstånd i träningsmatcherna
13 Jan 2025 - 14:00 Nytt blad i ÖFK:s historia - premiär för träning i SEP- Aren
13 Jan 2025 - 10:43 Träningstider i Krokom denna vecka
12 Jan 2025 - 20:23 Dacian Dacin och Dory Yates nya tränare för ÖFK P19
12 Jan 2025 - 20:07 På måndag tränar ÖFK för första gången på SEP Arena i Krokom
12 Jan 2025 - 18:28 Supporterföreningen Patronerna vill bojkotta GIF Sundsvalls