meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ESTRAD NORR LEDER ÖFK:S KULTURPROJEKT 2024 - ÅRETS KULTURPROJEKT BLIR 'FLOCKFLYKT'
av Haldo Jonsson
Publicerad 23 Feb 2024 - 15:08 Uppdaterad 23 Feb 2024 - 15:37

-Vi i ÖFK är hedrade och stolta att få samarbeta med Estrad Norr igen nu för andra året i följd." Det säger vd Peja Lindholm

Peja Lindholm, Foto: Haldo Jonsson.

Projektet ska handla om kraften i jaget och kraften i gruppen. Att få vara en viktig del i något större. Att få vara trygg i en värld som föraktar svaghet. Har laget plats för individens styrka? Var tar laget vägen om ingen specifik leder det? Var hamnar laget om ingen specifik bestämmer utan alla får bestämma?

Under ledning av koreografen Maria Ulriksson kommer ÖFK utforska olika frågeställningar genom dansen. Maria Ulriksson förklarar sina tankar om projektet:

”Jag inspireras av naturfenomenet Sort sol- starens flockdans i skymningen, där individerna bildar stora moln, splittras, skapar vågor, bryter sig ut och hittar hem till gruppen igen. Jag har använt detta som bas för att ställa mig frågor om människan som både flockdjur och ego. Behovet av att hitta sin flock, men också vikten av att våga vara sig själv. Vad händer när vi vågar vara i flöde och rörelse utan att bestämma riktning? Vad händer om vi vågar kliva fram och karva ut våra egenheter och stå starka i oss själva som individ men också kliva in i gruppen och vara en enhet tillsammans? Flockflykt ringar in kraften i jaget, och kraften i gruppen.

-Vi i ÖFK är hedrade och stolta att få samarbeta med Estrad Norr igen nu för andra året i följd. Fjolåret var lyckosamt och med professionella ledare var det spännande att följa spelarnas utveckling från ganska vilsna och osäkra, till att bli alltmer säkra, motiverade och energiska. Det var fantastiskt roligt att se genomförandet av konserten och det var det optimala beviset vilket bra projekt detta är. Att få se spelarna känna sig trygga i obekväma situationer skapar en bra grund för att utvecklas inom alla områden, inte minst på fotbollsplanen, säger Peja Lindholm, VD på Östersunds FK.

-Årets projekt ”Flockflykt” känns spännande och kommer ställa nya intressanta utmaningar för spelarna. Det är också ett ypperligt sätt att bygga en bra lagkänsla. Från ÖFK är vi mycket tacksamma till Estrad Norr och att vi får jobba med så professionella och engagerade ledare” avslutar Lindholm.


 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kraftig åderlåtning av ÖFK:s trupp - åtta spelare lämnar  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:25  
 

Ziad Ghanoum - överraskande att han lämnar. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK:s fysioterapeuter efterfrågade även utomlands  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:59  
   
  Läs mer...  
 


 
  Gruppspelet i svenska cupen är lottat  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:08  
 

ÖFK börjar med två bortamatcher

 
  Läs mer...  
 


 
  Alla minns vi mittfältaren i ÖFK Fouad Bachirou - men vad gör han i dag?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:04  
 

Fouad Bachirou Foto Haldo Jonsson

Han fick vara med om en fantastisk fotbollssaga med ÖFK. Dock spelade han inte sista matchen i europaspelet mot Arsenal. Han var då på väg till Malmö FF.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
31 Maj 2025 - 10:20 Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se
30 Maj 2025 - 17:37 Mittfältaren Albin Mörfelt från allsvenska Öster klar för ÖF
30 Maj 2025 - 12:06 Arnold Origi imponerar mer och mer - Uttagen i veckans lag i
28 Maj 2025 - 15:22 I dag har ÖFK efter 10 matcher tagit 15 poäng - Det är bäst
27 Maj 2025 - 08:52 Fågel eller fisk? Jag och ÖFK landar mittemellan
26 Maj 2025 - 17:17 Simon Marklund en viktig kugge i ÖFK - blev Trissvinnare mot
25 Maj 2025 - 23:33 Bildkavalkad från ÖFK- Örebro 3-1
25 Maj 2025 - 23:31 Bonde berättar hur det var att spela bredvid Sunday Anyanwu,
25 Maj 2025 - 18:00 Arnold Origi man of the match mot Örebro SK
25 Maj 2025 - 16:29 Simon Marklund jämförs med Zlatan i Fotbollskanalen.
24 Maj 2025 - 22:02 ÖFK söker klubbchef
24 Maj 2025 - 20:26 Matchens prestation
24 Maj 2025 - 19:28 Matchreferat ÖFK ÖVERTYGADE MOT ÖREBRO - SÄKER SEGER!
24 Maj 2025 - 17:50 Härlig seger i regnet.
24 Maj 2025 - 17:13 Matchens överraskning
24 Maj 2025 - 14:27 Startelvan
23 Maj 2025 - 20:11 Nu ställs ÖFK mot ett lag man ofta har svårt mot.
23 Maj 2025 - 20:10 Rapport från träningen - det finns en ljusning i tunneln
23 Maj 2025 - 10:42 Följ ÖFK - Örebro SK via fotboillz.se
22 Maj 2025 - 23:27 ÖFK:s mest hållbara investering
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | Igår - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst