meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK GÖR OMSTART - NYTT SPELSYSTEM ?
av Haldo Jonsson
Publicerad 10 Jun 2024 - 11:02 Uppdaterad 10 Jun 2024 - 11:12

Arkivbid. Träning på Hissmovallens gräs. Foto: Micke Forsberg.

Efter några dagars uppehåll från fotbollen gör nu ÖFK omstart.

Det har säkert varit betydelsefullt att få koppla av fotbollen en tid och få ta det lugnt.

Nu väntar vi med spänning tills på söndag, då ÖFK spelar mot topplaget Öster på bortaplan.

Hissmovallen och Krokom är räddningen. eftersom matchen mot Öster går på gräs.

Som vanlig ställer lojale arbetsmyran Micke Olofsson Hissmovallen till ÖFK:s förfogande. Micke har nog haft ÖFK i tankarna, när han gjorde det möjligt att i så tidigt skede som möjligt träna och spela på Hissmovallen.

Bra att ÖFK kan åka till Krokom, som verkligen satsar på möjligheten att bedriva idrott.

Till våren blir det nog många resor till grannkommunen för ÖFK, när fotbollshallen står färdig. Det löser många problem för ÖFK. Bäst är att slipper träna på en svinkall Jämtkraft Arena. Det fick vi uppleva vid många träningstillfällen i år. Brrr.

Fysisk vila men mentalt?

Det har varit några dagars fysisk vila, men tankarna har säkert snurrat runt i manager Powells huvud över den senaste förlusten mot nykomlingen Sandviken och att tabelläget är bekymmersamt.

Det är dumt att stirra sig blind på en match som den mot Sandviken. Bottenmatcher gör alla lag. Det klassiska exemplet är, när Graham Potter åkte till Sundsvall med sitt duktiga manskap, och åkte på förlust med 5-0. Det sved långt in i själen.

Spelsystemet och Landskrona

Ganska många supporters kontaktar fotbollz.se och tycker till om spelsystemet. Man tycker att det nuvarande inte fungerar utan Stolt.

Man vill se att något ändras, eftersom spelet inte varit så bra i de tre senaste matcherna. Det är sant men samtidigt måste man inse att det heller inte blir några poäng på skönspel. Har man det tabelläge som ÖFK har, måste man, kanske i vissa matcher spela cyniskt.

Landskrona har under våren gått som en ångvält i Superettan De spelar efter 3-4-3.

Om man har spelare som fungerar för detta system, så är det offensivt och effektivt, men kanske lite svårare att lära sig än 4-4-2.

Som spelet ser ut nu så är Grach ofta för ensam på topp. Det går nog att lösa utan att behöva byta spelsystem.

Grach måste ha någon spelare att samspela med, förslagsvis Arquímides Ordonez, som inte använts till spel så mycket på sistone. Han har i alla fall meriter från några MLS-matcher och är en oberäknelig forward med skott.

En annan spelare som jag skulle vilja se mera av, i varje fall i en halvlek, är Michael Oluwayemi. Han är mera konstruktiv än Sporrong, som har andra fördelar. Jamie Hopcutt är även han tänkbar i den positionen.

I Landskrona säger man, att anledningen till att laget vunnit så mycket i år, är att de har ett spelsystem där varje spelare vet vad de ska göra på plan. Det är kanske inte så enkelt, för ofta måste man improvisera och man har en motståndare som försöker störa ambitionerna.

Vi tror på en fin återstående säsong för ÖFK. Kommer självförtroendet så kommer vinsterna.

Öster har vi vunnit mot tidigare på bortaplan och då med tio man.

Kör hårt!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:45  
 

Det är nästan aldrig jag sett att spelarna har varit solodariska med en tränare som nu

Foto: Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ IK Brage - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:23  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Förre ordföranden Rolf Lohse ställer upp för ÖFK och vill hjälpa till  
  av Haldo Jonsson | Igår - 19:01  
 

Rolf Lohse. Foto: Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Brage har svårt att vinna hemma - ännu ingen vinst  
  av Haldo Jonsson | 2 Maj 2025 - 21:22  
 

ÖFK åker till Borlänge på måndag för att möta Brage, ett lag som ÖFK genom åren har haft ganska svårt mot, men nu har ÖFK ett annat spelsätt och en annan vilja och fart. Det är skillnad det!


Vi minns val alla i fjol när matchens hjälte, trissvinnaren Philip Bonde gör mål och kvitterar till 1-1 och det blir kval. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
1 Maj 2025 - 19:13 Camilla Eriksson slutar som akademichef för ÖFK
30 Apr 2025 - 17:55 Ahmed Bonnah uppmärksammad - igen
30 Apr 2025 - 17:25 Förre ÖFK- målvakten Sixten Mohlin slutar med fotbollen
29 Apr 2025 - 17:13 ÖFK har mest publik av alla elitlag i Östersund
28 Apr 2025 - 21:31 Ahmed Bonnah glänste mot Örgryte - blev Trissvinnare
28 Apr 2025 - 16:44 Anders Cederberg efter matchen mot Örgryte
27 Apr 2025 - 21:08 Man of the match mot Örgryte - Ahmed Bonnah
27 Apr 2025 - 10:10 Bilder från ÖFK - Örgryte 2-1
26 Apr 2025 - 19:13 Matchens prestation
26 Apr 2025 - 19:11 Matchreferat Rättvis seger mot Örgryte
26 Apr 2025 - 17:34 Matchens överraskning
26 Apr 2025 - 17:16 Oerhört rättvis ÖFK-seger
26 Apr 2025 - 14:02 Startelvan i eftermiddag
26 Apr 2025 - 07:12 Inför matchen: ÖFK - Örgryte IS
25 Apr 2025 - 22:21 Örgryte har blivit ett lag som även satsar på försvar - bara
25 Apr 2025 - 09:31 Följ ÖFK - Örgryte via fotbollz.se
24 Apr 2025 - 15:37 .Örgryte - ett obesegrat och välspelande lag som gästar Jämt
22 Apr 2025 - 16:31 Nebiyou Perry, och Ahmed Bonnah fick högsta poäng av Sofasco
22 Apr 2025 - 13:15 ÖFK:s Djurgårdare kallas hem?
22 Apr 2025 - 13:14 Större bollinnehav och flera passningar av ÖFK, men Kalmar v