ÖFK startar åter en match på bästa möjliga sätt. Fint spel, ett tidigt klassmål, och millimetrar ifrån ett andra om möjligt ännu vackrare av Perry. I hela första halvlek fick jag, och alla andra, det jag bett om. Nämligen en rejäl variation i ÖFK:s spel. Långbollar, om än inte så ofta perfekta, varvades med säkra uppspel och andra varianter. Helsingborg kunde inte ställa in sig på ett statiskt ÖFK, utan andades ofta tydlig osäkerhet. Ledningen var verkligen välförtjänt i pausen, och kunde alltså ha varit något mål större.
I andra hände tyvärr delvis liknande saker som tidigare. ÖFK tappar delvis variationen, men inte helt. Helsingborg dominerar tydligt, och det är mer deras oskärpa som gör att ledningen håller.
Men ÖFK håller distansen ut, och killarna kämpade hela vägen. Några gör sin bästa match för säsongen, och ingen faller ur ramen, även om det haltade lite i andra.
Denna gång får bytena faktiskt högsta betyg. De kom i rätt skeden, och med enligt mig rätt spelare både ut och in. Ordonez kan se lite loj ut ibland, men det märks tydligt att motståndarförsvaret direkt blir betydligt osäkrare när han hanterar bollen. Och han drar på sig flera spelare och ger därmed mer plats till lagkamraterna.
Lite bekymmersamt tycker jag det är att motståndarna åter är väldigt nära att få göra ett par nickmål via svepande inlägg, men ÖFK klarade sig denna gång. Och hur Helsingborgaren kunde lägga friläget på sidan av mål är en gåta för mig. Men antagligen agerade Benediktsson åter helt rätt i det läget.
Detta var den absolut viktigaste segern hittills under säsongen, och den ger en rejäl skjuts inför kommande matcher. Känns riktigt spännande att se fram emot derbyt om mindre än en vecka. Där kan säsongens näst viktigaste seger komma. Och då kanske vi får se två fantastiskt bra halvlekar.
Betygen ikväll:
Bendiktsson 4 - Fyran kommer för hållen nolla och dominans i luften. Men allt ser fortfarande inte säkert ut.
Adjoumani 4 - Härligt jobb och bollbehandling. Och han stod mer på benen.
Suljic 4 - En lite tveksam fyra, då han gjorde några misstag, och åter såg lite nonchalant ut vid ett par tillfällen. Men oerhört viktig i dfensiven.
Bonde 3 - Egentligen lika bra som Suljic idag, men var inte på bollen i samma utsträckning.
Hedenqvist 3 - Gör en helt ok insats. Rätt att sätta in honom.
Brendon 4 - Lugn och säker.
Sporrong 4 - En fantastiskt bra första halvlek med drömmål. Några missar i andra.
Musolitin 4 - Han växer fram till en oerhört viktig spelare för ÖFK, och oerhört laglojal.
Perry 4 - Ska vara ärlig och säga att jag blev lite förfärad över att han skulle starta efter vad han visat i tidigare matcher. Men han var bäst på plan i första halvlek. Då värd en solklar femma. Sedan orkade han inte helt med defensiven hela andra, och bytet var nödvändigt. Men absolut en fyra.
Marklund 4 - En given startspelare för mig. Också på fem-nivå i första.
Karlsson-Grach 3 - Har inte riktigt fått till det i år, trots några mål. Inte helt vän med bollen.
Ordonez 4 - En spelare som är väldigt svår att sätta betyg på. Han kanske ska vara inhoppare, men ge honom absolut minst de 20- 25 minuter han fick idag.
Bonnah 4 - Spelade kort tid, men de minuter han gjorde var de bästa han gjort i år. |