meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VISST FÅR ÖFK NYTTA AV SINA SENASTE NYFÖRVÄRV
av Haldo Jonsson
Publicerad 4 Apr 2023 - 17:05 Uppdaterad 4 Apr 2023 - 18:32

Två av dem imponerade mot GAIS

Foto: Thord-Eric Nilsson

Det finns fortfarande ÖFK spelare som vi inte sett tidigare spela på Jämtkraft Arena. Det gäller främst de senast tillkomna. Det fanns därför intresse för att titta lite speciellt på dem i matchen mot GAIS.

Fotbollz.se vill påstå att vi har mycket att vänta oss av dem. Det kunde vi lägga märke till i deras första match i ÖFK.

Här är några positiva noteringar:


Mykola Musolitin är en spelare som vi inte sett så mycket av tidigare. Mot GAIS fick han starta. Det var ett bra beslut av Magnus Powell.

Fotbollz.se blev imponerad av hans framfart på plan. Det är tillskott av sådana spelare ÖFK behöver. Det är en bra värvning.

Mykola är aggressiv på plan och han har hög ambitionsnivå. Han är orädd, löpstark och söker sig alltid framåt i banan. Med sin snabbhet är han inte rädd att utmana. Dessutom är han är skottvillig.

Han kan bli en av attraktionerna denna säsong. Det var många superlativ, men det är, enligt min mening, inga överdrifter.


André Nader har jag inte sett så mycket av tidigare, eftersom han mest suttit på bänken. Nu fick jag se honom på nära håll och granska honom. Även vad gäller honom, blev jag imponerad.

Nader visade upp ett moget spel och har ett tryggt uppträdande på plan och han har bra blick för spelet. Han spelar vårdat, är följsam i sina rörelser med boll och han är bra passningsspelare.

Calvin Kabuye kom in som avbytare. Fotbollz.se var nöjd med vad vi såg.

Han kan bli en tillgång för ÖFK när han blir lite mera varm i kläderna. Det finns faktiskt mycket fotboll i Calvin.

I matchen mot GAIS blev han lite för ivrig – ”het på gröten" - i vissa situationer i sina självuppställda krav för att göra ett gott intryck. När han spelat någon match till kommer det att försvinna, då blir han mera hemmastadd och har lärt känna alla spelarna. I vissa stunder påminner han om Simon Kroon.

Fotbollz.se tror på honom. Han vill mycket, han är löpstark, snabb och har offensivt tänk.

Teodore Rask ersatte Novak som mittback och han gjorde det bra i sin första match i ÖFK. Han sattes inte på några svåra prov, men vi kunde se genom hans uppträdande, att han var fotbollsutbildad för sin roll. Han spelade lugnt och visade att han har blick för spelet och han är en bra passningsspelare.

Jag kan inte avsluta förrän jag nämnt Amatkarijos frispark av världsklass och Sinyans driv i steget när han för bollen framåt.




 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Martin Nylander skrev | 4 Apr 2023 - 20:40
Inför Örebro hoppas jag Powell har en idé hur man ska hantera motståndarnas yrväder framåt. Tidigare år har Örebro varit fysiskt starka och storväxta, det är man inte längre. Istället är man ett lag med flera speedkulor, det kommer ÖFK få erfara, det kommer att gå undan i omställningarna. Inget drällande från Keita. Ghanoum bör starta i mitten för att få in snabbhet i mittförsvaret.
7
Gäst: Andre Nader skrev | 4 Apr 2023 - 17:33
Bra inhopp av Nader. Borde kanske starta på högerbacken ?
13
 
Sök på fotbollz.se
   
  Trissvinnare mot Brage - Dennis Widgren  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:11  
 

Dennis Widgren Foto Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
 


 
  Nu är ÖFK med i matchen  
  av Agne Svärd | Idag - 00:14  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK klättrar i tabellen efter övertygande vinst mot Brage  
  av Susanne Gustavsson | Igår - 23:45  
 

IK Brage - ÖFK 2-4 (1-2)

.Stor glädje efter Abel Stenruds andra mål.

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Äntligen flyt  
  av Per Lagerbäck | Igår - 21:56  
 

Tack tränare Miljanovic för att Navassardian faktiskt byttes in!

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
Igår - 21:40 Matchens prestation
Igår - 21:21 Matchens överraskning
Igår - 17:36 Startelvan i kväll mot Brage
12 Maj 2026 - 21:56 Sagt inför matchen IK Brage - ÖFK
12 Maj 2026 - 16:51 Ken Sema uttagen i VM truppen
11 Maj 2026 - 18:33 Följ Brage - ÖFK via fotbollz.se
11 Maj 2026 - 11:29 Brage har tre tongivande spelare från ÖFK
10 Maj 2026 - 21:09 Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage
10 Maj 2026 - 20:26 Bilder ÖFK - Falkenberg 2-2
10 Maj 2026 - 17:10 Dennis Widgren Trissvinnare mot Falkenberg
10 Maj 2026 - 15:50 Simon Marklund matchens lirare mot Falkenberg
9 Maj 2026 - 21:45 Sagt efter matchen
9 Maj 2026 - 17:58 Matchreferat ÖFK - Falkenbergs FF 2-2 (0-0)
9 Maj 2026 - 17:47 Matchens prestation
9 Maj 2026 - 15:36 Matchens överraskning
9 Maj 2026 - 15:34 Tre poäng hade varit härligare
9 Maj 2026 - 11:32 Startelvan mot Falkenbergs FF på lördag
8 Maj 2026 - 20:45 Det finns anledning att känna en viss optimism
8 Maj 2026 - 20:36 Kort rapport från träningen
8 Maj 2026 - 18:30 Sagt inför matchen mot Falkenberg