Författataren Fredrik Ekelund/Marisol M är kulturambassadör för Malmö FF och har stöttat sitt lag på ståplats i över sextio år. Nu har han tröttnat.
Författaren och Malmöprofilen har i otaliga år stöttat sitt MFF på ståplats och det fanns förhoppningar att guldmatchen mot Elfsborg i söndags skulle bli något alldeles extra. men....
Läktarkaoset i samband med söndagens guldmatch på Stadion blev droppen – författaren och MFF-supportern Fredrik Ekelund/Marisol M har bestämt sig för att inte förnya sitt årskort på ståplats 2024.
– Det skulle kännas som att indirekt hjälpa till att legitimera dårskapen, säger han till Sydsvenskan
Finns inga bevis för det, för det första får ingen ta in bengaler, men det sker ändå tack vare slapphet. Vad är stämmningshöjande att ett gäng kriminella som dessutom är maskerade eldar bengaler så man får avbryta matchen? Det räcker med alla töntiga ramsor som skriks i 90 min, här är några ex; Det är vi som är Jönköpings södra! Andra sidan är ni klara?! Och så vidare, ska man skratta eller gråta?
Bevisligen vill supportrarna ha bengaler och bra stämning, i och med att det blev publikrekord i Allsvenskan och Superettan i år. Att inte ni TV-tittare tycker det är bra är ert eget problem.
Hittills ja, men om vi tittar framåt så får vi se. Det måste bli bättre ordning och reda på matcherna. Bengaler, Bangers med mera otyg måste förbjudas, det har ingenting med fotboll att göra.
Till gäst Oväsen, ja det kommer bli så attalla normala städade människor stannar hemma inte minst barnfamiljer. Det får vara slutsnackat nu bland politiker och styrelsefolk, nu är det dags att ta i med hårdhandskarna.
Läktarkultur! Kastar bengaler, eldar upp nät, skriker glåpord, är det läktarkultur? En massa oväsen? Nej, sätt in en vattenkanon , släng ut dem från arenan, tillträdsförbud på samtliga arenor på livstid!
Stanna hemma då, du kan inte plocka russinen ur kakan. En av Europas bästa och största läktarkultur. Du kan inte ha en Ferrari utan att köra för fort ibland.
Säkerheten vid fotbollsmatcher är ett skämt det har jag påpekat ett antal gånger, buset gör som dem vill, tar in bengaler eldar bengalerna , polis och vakter står och tittar på. Så här har det sett ut i många år nu. Ångesten och obeslutsamheten bland politiker, Svff , svensk elitfotboll är slående, de vågar eller orkar inte ta de beslut som är nödvändiga. Sverige är ett land i absolut förfall.
Startelva: Melker Uppenberg, Abodi Qasem, Sunday Anyanwu, Hugo Azzi, Michael Oluwayemi, Emil Özkan, Elliot Caarls, Curtis Edwards, Luka Bozickovic, Eseg Yossief, Abel Stensrud