meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VILKEN NIVÅ HAR ÖFK SÅ HÄR ÅRS - PÅ LÖRDAG MÖTER ÖFK ETT AV SVERIGES BÄSTA LAG
av Haldo Jonsson
Publicerad 16 Feb 2024 - 16:01 Uppdaterad 16 Feb 2024 - 20:50

Bild från ÖFK - Häcken på Jämtkraft Arena i allsvenskan 2018. ÖFK vann med 2-0 med mål av Dino Islamovic och Jamie Hopcutt. Foto: Alexander Edfalk

Nu är det dags för ÖFK att prova sina vingar i tävlingssammanhang. Nu får vi se vad träningslägret i Spanien gett för resultat och hur alla träningstimmar på Jämtkraft betytt. Nu är det för sent att ångra något.

Magnus Powell har kört hårdare än i fjol, eftersom ambitionerna jämfört med fjolåret, har höjts ett par snäpp.

Trots den stränga kylan har spelarna till synes ostörda kört beundransvärt hårt på träningspassen. Det har varit imponerande att se deras vilja.

Kylan och snön det är den grymma verkligheten vi har att hålla oss till häruppe. Det har inte skrämt någon. Så har det varit genom alla år, genom alla säsonger och genom alla timmar och minuter. Det sägs att det härdar.

Fråga Sema, fråga Ghoddos, fråga Edwards, ja fråga alla tidigare hjältar. Du får samma svar.

Det visar, att det finns stark vilja och att man vill satsa hårt och nästan hänsynslöst för att nå något stort.

ÖFK åker till Göteborg med i stort sett sin bästa trupp. En som måste stanna hemma är tyvärr Malcolm Stolt. Han har drabbats av en mycket svår förkylning och det skulle förvåna stort om han kommer till spel under cupäventyret. Krya på dig Malcolm, du behovs!

Jag hoppas Musolitin får ersätta dig även om Nader gjorde det bra senast. Han är en duktig fotbollspelare med stora utvecklingsmöjligheter som passar bättre längre ner i banan. Det blir även intressant att följa mittbacken Fhilip Bonde. Han har imponerat.

Bortsett från Malcolm ser det bra ut i truppen och det ska vi vara mer än nöjda med.

Hos Häcken är det sämre. Saknas gör Jacob Laursen, Johan Hammar och Valgeir Fridriksson.

Nyförvärv Häcken: Julius Lindberg (mf/fw, Gais), Adam Lundkvist (b, Austin FC), John Paul Dembe (fw, KCCA FC), Nikola Zecevic (b, Vozdovac), Andreas Linde, mv (Greuther Fürth),

Tillbaka från lån: Sigge Jansson (b, Tvååkers IF), Semir Bosnic (mf/fw, Norrby IF).

Förluster: Samuel Gustafson (mf, Urawa Red Diamonds), Tomas Totland (b, St. Louis City), Tobias Sana (fw, ny klubb ej klar), Aiham Ousou (b, Slavia Prag, åter efter lån), Momodou Sonko (fw, Gent).

Bonnah, som varit sjuk, tränar nu.

Keita har återkommit från sina landslagsuppdrag. Det blir intressant att se, om han är i form att starta på lördag. Vi har ju annars Mills, även om han har en bit kvar till storformen, så har han varit godkänd i sina två matcher i år. Mot Levanger var det sannerligen inte lätt för Mills att behålla smidigheten på grund av kylan.

På lördag möter ÖFK ett av landets bästa lag. Det är till den höga nivån ÖFK vill komma. Det blir intressant att se hur långt de har nått trots förberedelse av inte fullt två träningsmatcher. Där har Häcken ett stort försprång. De har många hårda tävlingsmatcher matcher på hög nivå bakom sig och fem träningsmatcher. Deras resultat är dock inget att skryta med. Vad jag sett har de inte vunnit på nio matcher. Självförtroendet kan inte vara på topp.

ÖFK har vunnit mot Häcken i Svenska Cupen tidigare. Det var år 2017. ÖFK vann borta med 3-1. Det var på ÖFK:s väg mot Europa League.

ÖFK har även vunnit i allsvenskan mot Häcken. Det inträffade 2016. Då vann ÖFK hemma och Häcken borta. 2017 blev det 3-3 borta och ÖFK vann med 4-1 hemma. 2018 vann ÖFK hemma med förlorade borta. Året därpå blev de oavgjort i båda matcherna.

På lördag väntas bra väderförhållanden under matchen så det är upplagt för en bra match. De ska bli fem plusgrader och sol.

Snart är det dags. Spänningen stiger för varje timme.

ÖFK har allt att vinna! ÖFK ger sig aldrig!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  En god och näringsrik frukost är viktig för en bra insats mot Falkenberg  
  av Annette Jonsson  | Idag - 14:13  
 

Foto Annette Jonssson

Spelarna äter gemensam frukost onsdagar på Ungdomens hus

 
  Läs mer...  
 


 
  Trissvinnare mot Värnamo - Amar Begic  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:25  
 

iBilden: Amar Begic Foto:Micke Olofsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
 


 
  Väntat beslut om avstängning för Ali Suljic  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:53  
 

Ali Suljic. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | 5 Maj 2026 - 11:19  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Maj 2026 - 18:55 Simon Marklund matchens lirare mot Värnamo -
3 Maj 2026 - 19:41 Matchreferat ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)
3 Maj 2026 - 18:44 Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2
3 Maj 2026 - 16:37 Matchens prestation
3 Maj 2026 - 15:34 Matchens överraskning
3 Maj 2026 - 15:10 Upp, och ner
3 Maj 2026 - 12:07 Startelvan mot IFK Värnamo på söndag
1 Maj 2026 - 22:55 Rapport från träningen - inre mittfältet kan man förändra
1 Maj 2026 - 10:23 Vi vet att IFK Värnamo är ett dåligt bortalag - det kan få f
1 Maj 2026 - 10:14 Följ ÖFK - IFK Värnamo via fotbollz.se
29 Apr 2026 - 10:59 Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan
28 Apr 2026 - 13:50 Stor framgång för Philip Bonde
27 Apr 2026 - 13:35 Örebros tränare Rickard Norling om en stentuff Superettan
27 Apr 2026 - 13:22 Höga poäng till flera öfk-spelare mot öster
26 Apr 2026 - 20:47 Abel Stensrud Trissvinnare mot Öster
25 Apr 2026 - 16:06 Matchreferat Ett avslut på mål gav vinst för Öster trots kämpamatch av ÖF
25 Apr 2026 - 15:48 Matchens prestation
25 Apr 2026 - 15:20 Matchens överraskning
25 Apr 2026 - 14:45 Hjälteinsats trots förlust
25 Apr 2026 - 11:33 Startelvan i dag