meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

.RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN.
av Haldo Jonsson
Publicerad 20 Nov 2024 - 21:43 

ÖFK:s korg av spelare är full som vanligt. Det är ingen självklarhet så lång in i säsongen som vi är nu, men vi har varit vana vid det på sistone. Det är givetvis en klar fördel när man ska spela kval. Arkivbild.

Vintern har gjort sitt intåg. Det har vi kunnat uppleva även på Jämtkraft Arena.

Kallt och bitvis ett tunt lager snö på banan. Det har varit svårt att känna igen spelarna så påpälsade som de varit.

ÖFK kan heller inte räkna med, att de inte ska bli så mycket bättre väder i Lund när matchen startar på torsdag kl. 18.30.

ÖFK har vanan med detta väder, men det kanske inte Lund har i samma utsträckning, men någon större betydelse för matchen utgång har det nog inte. Hemmaplan för Lund är nog viktigare.

ÖFK kan i alla fall skatta sin lyckliga stjärna. att Lunds arena Koppargården är belagd med konstgräs. Nu slipper ÖFK en usel gräsplan som lagen brukar bjuda på denna sena årstid.

ÖFK:s korg av spelare är full som vanligt. Det är ingen självklarhet så lång in i säsongen som vi är nu, men vi harvarit vana vid det på sistone. Det är givetvis en klar fördel när man ska spela kval.

Tränarna kan välja och vraka som det vill, men förändringarna från match till match brukar inte bli stora.

Nu är i alla fall Hopcutt och Brendon tillbaka efter avstängning. Det känns lugnande och höjer ÖFK:s spelkvalité och självförtroende.

Kan det vara så att deras återinträde i truppen till väsentlig del, har bidraget till att Unibet tror mer på ÖFK än på Lund? Odds 3.45 – 2.12

ÖFK ärsom synes, trots bortaplan ganska klara favoriter.

I den andra kvalmatchen mellan Stockholm Internazionale och GIF Sundsvall är det tvärt om. Där är Stockholmslaget klara favoriter.

Nu vill vi se ett ÖFK som orkar även i andra halvlek.

Det har ju ibland varit lite svårt med det. De har diskuterats vad det kan bero på. För mig är det ganska klart. Visst kan det finnas vissa psykologiska känslor som kommer in i bilden, men för mig är det klart vad det kan bero på.

Det gäller att anpassa och i vissa lägen trappa ner på träningen som Lunds tränare Jussi Kontinen har gjort. Det gäller särskilt vid långa resor med få dagar mellan matcherna. Det hoppas jag och tror att även ÖFK:s tränare har gjort.

Man ska inte sänka tempot i träningen. Det är viktigt, att man istället tränar betydligt kortare tid, kanske bara häften av den normala träningstiden.

Den övriga tiden kan man äga sig åt psykologiska samtal och taktiksnack.

Ta det som det är. Det är bara lite tyckande från mig.

Det är ganska lätt att spelarna är spända under en superviktig match som ett kval är. Erol Ates, som är relativt ny tränare i GIF Sundsvall, har sagt till spelarna, att även om det är stort allvar ska man ha roligt på matcherna. Han menar att det är viktigt för att vinna.

En professor och idrottspsykolog sa till mig en gång, att du inte ska tänka på att vinna matchen. Då tänker du när matchen är slut. Du ska istället tänka på, att du i varje situation på plan är bättre än din motståndare. Klarar du det, så vinner ni matchen.


Innan jag slutar upprepar jag, att jag vill se Hopcutt och Ordonez på plan från start. Alla såg ju senast vilken förändring det blev mot Brage när de sent om cider fick hoppa in i slutat av matchen

När jag skriver detta, så är ÖFK:s fotbollskrigare i flyg på väg ner mot Skåne.

Stort lycka till.

Det här klarar ni, ni ger er aldrig och det gör inte vi heller.

Vi tror på der här!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Effektivare Västerås SK vann klart  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:04  
 

Västerås SK - ÖFK 3-0 (1-0)

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Startelvan i eftermiddag mot Västerås SK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:01  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Jonathan Westerberg, Ali Suljic, Dennis Widgren, Daniel Miljanovic, Yannick Adjoumani, Simon Marklund, Michael Oluwayemi, Emil Özkan, Mario Palomino Delgado, Kabiru Abdullahi

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen - VI kan räkna med att det blir en annan startelva denna gång,.  
  av Haldo Jonsson | 14 Mar 2026 - 18:48  
 

Arikbild

Kommer ÖFK att gå från planen i Västerås obesegrade än en gång mot ett allsvenskt lag?

 
  Läs mer...  
 


 
  Före detta ÖFK- spelaren Mykola Musolitin uttagen till veckans lag  
  av Haldo Jonsson | 12 Mar 2026 - 16:47  
 

Mykola Musolitin Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
12 Mar 2026 - 11:11 Graham Pottter blir kvar i Sveriige
11 Mar 2026 - 22:57 Tommie Vesterlund valdes tiill ny ordförande i Östersinds FK
11 Mar 2026 - 13:21 Simon Mrklund uttagen i veckans lag som mittfältare i Svensk
11 Mar 2026 - 13:08 ÖFK har åsmöte idag
10 Mar 2026 - 12:58 Om före detta ÖFK- spelaren Adrian Edqvist
10 Mar 2026 - 11:21 Höga poäng för ÖFK:s spelare mot Trelleborg
9 Mar 2026 - 22:28 Jag såg en spirande blivande stjärna
9 Mar 2026 - 10:58 Förre ÖFK - spelaren Feix Hörberg till Brage?
8 Mar 2026 - 15:52 Matchreferat Stabil och rättvis seger mot Trelleborg
8 Mar 2026 - 14:00 Startelvan idag mot Trelleborgs FF
7 Mar 2026 - 12:02 Kort rapport från trå träningen - Allt ser bra ut
6 Mar 2026 - 22:21 Insändare : Svårt att stärka ÖFK:s ekonomi utan fungerande u
4 Mar 2026 - 21:34 En glad nyhet - ÖFK går mot ljusare tider
4 Mar 2026 - 21:23 Adrian Edqvist drar utomlands - avslutar i ÖFK
4 Mar 2026 - 16:18 Spänningen stiger i Svenska Cupen - Till helgen ska allt avg
2 Mar 2026 - 22:07 Jabir Abdihakim Ali har hae gått till klubb i utlandet
2 Mar 2026 - 18:26 Träning och matcher i Mars
1 Mar 2026 - 14:09 Sunday Anyanwu poängbäst i ÖFK i matchen mot Degerfors
28 Feb 2026 - 21:21 ÖFK:s tre bästa spelare mot Degerfors FF
28 Feb 2026 - 17:53 Matchreferat ÖFK fortfarande obesegrade i Svenska Cupen
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi