meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

KLOKSKAP ÄR VIKTIGT I VÅRA LIV 0CH OCH DET FINNS I ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad Igår - 14:55 Uppdaterad igår 16:22

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11

Klokskap är en dygd som traditionellt betraktas som en av de absolut främsta dygderna inom västerländskt levnadssätt.

Det går ganska bra att översätta till sunt bondförnuft.

En vara, liksom eftertänksamhet, som många anser vara en bristvara i dag.

Nu går det mycket ut på att framhäva sig själv och göra intryck.

En som inte drabbats av det är ÖFK:s tränare Nemanja Miljanovic.

Den 54-årige Nemanja har sysslat med på fotboll i hela sitt liv och spelat fotboll i La liga i Spanien. Han har dragit lärdom av det och samlat sin breda kunskap. Något behov av att framhäva sig har han inte. Han vet vad han kan och det ger honom trygg.

Klokskap är något som behövs i vår tillvaro oavsett vad vi ägnar oss åt.

Den egenskapen har Nemanja.

Han har mycket av klokskap i sig. Det har stor betydelse för honom när ska bra klara av sitt jobb som tränare i ÖFK, där han har som uppgift att leda sin grupp mot gemensamma mål för att uppå bästa möjliga resultat.

Klokskap behövs för att bli en bra ledare.

Att bli bra på att lära ut spelsystem, det kan man lära sig genom att få råd av andra, genom erfarenhet och det kan man läsa sig till. Det är svårare, för att inte säga det omöjligt, att lära sig att bli en bra ledare. Det är medfött.

Under alla år jag varit nära ÖFK, har jag funnit att många tränare har saknat förmågan till bra ledarskap. trots det är kanske den viktigaste egenskapen.

Klokskap går att överföra till hur en tränare lägger upp träningen främst för bortamatch men även för matcher på hemmaplan.

Om spelarna ska göra en bra insats under en match så måste de vara inspirerade, sugna på match, utvilade och ha ork.

Det är tränsens uppgift att inrikta träningen efter hur spelarna mår för att klara en tuff match.

I fjol pratade jag med två spelare som berättade, att de var för hårt nedtränade inför match och efter en tung resa inte var utvilade och därför inte orkade göra en bra prestation. En lång resa kan vara lika tröttade som match kan vara. Det måste tränaren ta hänsyn till.

Det är där vi ser hur klokskap kan fungera.

Nemanja är den förste tränare i ÖFK plus Graham Potter som har nämnt att spelarna måste vara pigga och alerta före match för att göra en bra prestation.

Nemanja berättade för mig, att det är mycket viktigt främst före bortamatcherna så det tar han hänsyn till.

Nu fungerar detta bra, enligt min uppfattning.

Vi kan vi se på att spelarna, under Nemanjas ledning, även under bortamatcherna i matchsituationer blivit intensivare, springer mera, håller högre tempo och orkar bra.

Om orken finns, föder det självförtroende hos spelarna. Sammanhållningen hos spelarna blir bättre och inte minst skärpan i spelet påverkas positivt.

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11


 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Håkan Olsson skrev | Idag - 11:43
Tack Tord A för länken. Intressant läsning. Intressant man vi har som tränare
1
Gäst: Tord Andersson skrev | Igår - 15:50
https://www.lt.se/2025-07-26/fran-nou-camp-till-nordic-united/

Håller helt med. Nemanja verkar rak, chosefri och helt utan behov av att framhäva sig. De som har + Allt- prenumeration på ÖP eller LT kan läsa den här intervjun som LT Södertälje gjorde när Miljanovic tränade Nordic. Om inte länken fungerar, googla ”Från Nou Camp till Nordic United”
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Varningsflagg för Sandvikens IF- bättre än tabelläget  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:16  
 

Trissvinnaren Andrew Mills i en match mot Sandviken 2024. Foto Thord-Eric Nilsson

Nu kan man förledas att tro, att matchen mot Sandviken ska bli en lätt affär för ÖFK.

Vi har lärt oss att alla matcher är svåra i Superettan och så kommer det att bli även mot bottenlaget Sandviken, men det är svårt att rubba nya ÖFK med det kunnande och den vilja de har

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Abel Stensrud. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK:s spelare fick nästan genomgående de högsta poägen

 
  Läs mer...  
 


 
  Trissvinnare mot Brage - Dennis Widgren  
  av Haldo Jonsson | 14 Maj 2026 - 15:11  
 

Dennis Widgren Foto Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
14 Maj 2026 - 00:14 Nu är ÖFK med i matchen
13 Maj 2026 - 23:45 Matchreferat ÖFK klättrar i tabellen efter övertygande vinst mot Brage
13 Maj 2026 - 21:56 Äntligen flyt
13 Maj 2026 - 21:40 Matchens prestation
13 Maj 2026 - 21:21 Matchens överraskning
13 Maj 2026 - 17:36 Startelvan i kväll mot Brage
12 Maj 2026 - 21:56 Sagt inför matchen IK Brage - ÖFK
12 Maj 2026 - 16:51 Ken Sema uttagen i VM truppen
11 Maj 2026 - 18:33 Följ Brage - ÖFK via fotbollz.se
11 Maj 2026 - 11:29 Brage har tre tongivande spelare från ÖFK
10 Maj 2026 - 21:09 Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage
10 Maj 2026 - 20:26 Bilder ÖFK - Falkenberg 2-2
10 Maj 2026 - 17:10 Dennis Widgren Trissvinnare mot Falkenberg
10 Maj 2026 - 15:50 Simon Marklund matchens lirare mot Falkenberg
9 Maj 2026 - 21:45 Sagt efter matchen
9 Maj 2026 - 17:58 Matchreferat ÖFK - Falkenbergs FF 2-2 (0-0)
9 Maj 2026 - 17:47 Matchens prestation
9 Maj 2026 - 15:36 Matchens överraskning
9 Maj 2026 - 15:34 Tre poäng hade varit härligare
9 Maj 2026 - 11:32 Startelvan mot Falkenbergs FF på lördag