meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MATCHENS ÖVERRASKNING
av Lars Larsson Stockholm
Publicerad 30 Aug 2025 - 17:32 Uppdaterad 30 Aug 2025 - 21:17

Trisstvåan Rasmus Forsell. Foto. Thord- Eric Nilsson

En poäng mot serieledarna är helt ok.

Det positiva idag var framförallt både spelarnas och publikens energi.

Det negativa är den numerära publiksiffran: Jag vet sedan tidigare att det finns publikkapacitet. Var är de när laget så väl behöver dem. Givetvis inget ont om de som kom. Heders till dem.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Pman skrev | 31 Aug 2025 - 21:24
@Mats, du har naturligtvis rätt - det dräller av ihopköpta lag inom elitfotbollen - men oavsett det så skulle lokala förmågor dra mera publik. Men dom talanger som finns lokalt kommer sällan eller aldrig "till skott" här. Man tar hellre in långväga spelare på spekulation att utveckla dom för att senare kunna säljas istället för att utveckla lokala förmågor.

Givetvis önskar jag att dagens P16-lag fortsätter att gå framåt. Prognosen är dock att de spelare som uppmärksammas speciellt kommer ganska snart att välja andra lag söderut eller till och med utomlands - tidigare exempel på sådana finns. De vet att det inte får justa chanser om de blir kvar här. Några kommer spridas till lokala lag i olika serier. Några väljer att sluta helt med fotbollen.

Annars håller jag med. Det är kul att se olika ungdomslags matcher.
1
Gäst: Mats skrev | 31 Aug 2025 - 10:35
Vilka klubbar i allsvenskan eller superettan har lokal förankring?\r\nÖfk har en bra akademi på gång.\r\n3 spelare är på väg till landslags samling tittat på flera p16 matcher dom är jättebra många talanger finns där.\r\nBrukar vara på öfks träning ser aldrig någon tränare eller ledare från andra klubbar där som vill lära sig något nytt tyvärr.\r\nDom vill vara kvar i sin ankdamm.\r\nVill ni se lokal fotboll gå p Ifk 70 åskådare Ope if 25 åskådare.
2
Gäst: Pman skrev | 30 Aug 2025 - 22:33
Det finns ju inte någon lokal anknytning alls förutom föreningens namn. Varför är det då så konstigt med så lite folk på läktarna?

Det finns säkert många anledningar till det. Bland annat verkar det inte finnas intresse eller ork att diskutera sånt. Har man under 29 år inte lyckats få fram några lokala förmågor då och då som kan etablera sig i A-laget då är man beroende av att locka hit folk från all världens hörn. Frivilligt är det säkert bara ett fåtal som kommer.

Inget ont om spelarna som finns här. De flesta är duktiga och sympatiska, men lyckas man inte få dom att fungera som ett stabilt lag en längre tid, då hålls flyttcirkusen igång - ett ständigt kommande och gående ... Hur många bland en tilltänkt publik orkar engagera sig, hålla ut och betala?
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Norrköpings tränare - en annorlunda matchbild mot ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:45  
   
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK -IFK Norrköping via fotbollz,se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:25  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Flotbollz.se har fem medarbetare på plats

 
  Läs mer...  
 


 
  En träning med viss dramatik - Rapport  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:23  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Hasse Thor både skribent på fotbollz.se och artist  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:36  
 

Bilden: Hasse Thor som musiker på midsommarfestligheterna på Stocke Titt på Frösön. Foto Haldo Jonsso

Hasse Thor var den förste skribenten på fotbollz.se. Det har han varit i18 år och han skriver fortfarande. .

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
22 Nov 2024 - 10:33 Filip Bonde - Player of the match, Lund - ÖFK
21 Nov 2024 - 21:25 Matchens prestation
21 Nov 2024 - 21:16 Matchreferat ÖFK bäst när det gäller - övertygande kvalvinst mot Lunds BK
21 Nov 2024 - 21:06 Matchens överraskning
21 Nov 2024 - 21:00 Bra utgångsläge inför söndag...
21 Nov 2024 - 17:40 Startelvan i kväll
20 Nov 2024 - 22:11 Inför matchen: Lunds BK - ÖFK
20 Nov 2024 - 21:58 Uppladdning i Bayern med Björn Runsten och Ernst och Regina
20 Nov 2024 - 21:43 .Rapport från träningen.
20 Nov 2024 - 17:28 - 'Det börjar bli dags för Östersund att åka ur'
20 Nov 2024 - 14:43 Följ Lunds BK - ÖFK genom fotbollz.se
19 Nov 2024 - 17:34 Före detta ÖFK- spelaren i Stefan Iljic - jag vet det mesta
19 Nov 2024 - 09:40 Spännande ÖFK tider stundar
18 Nov 2024 - 21:06 Få ÖFK-spelare av årets trupp var med i kvalet 2022
18 Nov 2024 - 20:47 Så ofta klarar lagen från Superettan kvalet
16 Nov 2024 - 20:15 ÖFK har kvalat tre gånger - nu är det dags för de fjärde kva
15 Nov 2024 - 11:46 Arvid Holgén, ÖFK uttagen till landslagsläger för P16
14 Nov 2024 - 15:23 Hur är det med formen, Lunds BK?- inte så bra?
14 Nov 2024 - 10:47 Detta gäller för varningar och avstängningar vid kval
12 Nov 2024 - 19:28 Filip Bonde hjälte mot Brage - Räddade ÖFK till kval -blev T