meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

EN START SOM HETER DUGA, MEN DET FINNS VARNINGSTECKEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 17 Apr 2026 - 21:47 

,Situation i matchen mot Norrby. Foto Thord- Eric Nilsson

ÖFK har till stora delar ett nytt lag inför denna säsong.

Den nya tränaren Nemanja Miljanovic kom till Östersund för att lotsa ÖFK till en bättre placering i serien än vad de hade i fjol.

Han fick en svår uppgift, att på kort tid, få spelarna att fungera tillsammans och det redan i så tidigt som Svenska Cupen. Den tidiga starten mitt i vintern gjorde det inte lättare för honom.

Hans idé var att börja bygga laget bakifrån och framåt.

Efter att tillsammans med Stefan Lundin locka hit passande spelare, påbörjade han det metodiska tränararbetet.

Hur har Nemanja lyckats?

ÖFK har haft en start som heter duga.

Trots ett mycket tufft program med flera tunga bortamatcher, har ÖFK ännu inte förlorat någon tävlingsmatch.

Om man betänker att bortamatcherna i flera år har varit ÖFK:s stora problem så blir prestation ännu bättre.

Sammantaget så har ÖFK inte förlorat mot två allsvenska lag och mot ett svårspelat lag i Superettan trots att båda matcherna spelades på bortaplan. Det är nästan unikt.

På Jämtkraft Arena har ÖFK vunnit med 3-0 mot Trelleborg i cupen och i Superettan blev det 1-1 mot Norrby. För att Norrby skulle få poäng fick de en diskuterbar straff. Så nära vinst var ÖFK.

Mång var missnöjda med ÖFK inte vann mot Norrby, men så enkelt är det inte att det är bara att gå ut på plan och bara vinna.

Det krävs hårt arbete i varje moment. Går spelarna inte in för det, så blir det svårt att nå ett bra resultat. Man möter alltid en taggad motståndare som även de satsar på att vinna.

Mot en nykomling som Norrby är, räknar nästan alla med att det ska bli en lätt match. Även spelarna kan invaggas i den tron. Det kan vara både medveten och omedvetet även om man inte känner så själv.

Skulle ÖFK möta ett lag i allsvenskan eller ett topplag i Superettan skulle inställningen bli helt annan.

Det finnns varningstecken.

Bara några procent sänkt viljeansträngning i momenten på plan kaninverka negativt på det slutliga resultatet.

Detta problem drabbar alla lag förr eller senare oavsett serietillhörighet. Vi får kallt räkna med att det kan hända ÖFK igen.

ÖFK drabbades av detta fenomen även under sin storhetstid.

Det blir Nemanjas uppgift ta bort den ofta omedvetna och onödiga underskattningen av en motståndare. Det är inte lätt, men det går.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Martin Nylander skrev | 17 Apr 2026 - 21:49
HIF är starka på avslut, låt de inte få fritt skottutrymme i eller runt straffområdet. Spela enkelt i defensiven likt Varbergsmatchen. Till sist jobba hårt, hög intensitet och byt spelare tidigare under matchen.
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - Falkenberg 2-2 (0-0)  
  av Hasse Thor | Idag - 17:58  
 

Östersunds Fotbollklubb lyckades inte följa upp med en ny trepoängare hemma på Jämtkraft Arena när serieledarna och hittills obesegrade Falkenbegs FF kom på besök. 2-2 (0-0) efter mycken dramatik i slutminuterna.

Dennis Widgren gör 2-1 på frispark. Foto Thortd-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Idag - 17:47  
 

Adjoumani, Marklund och Stensrud måljublar efter Marklunds mål inför ÖFK:s fotograf Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 15:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Tre poäng hade varit härligare  
  av Per Lagerbäck | Idag - 15:34  
 

En match där ÖFK dominerade största delen av tiden, och kanske borde ha kunnat ta alla tre poängen.

Den ödesdigra straffen. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Sep 2024 - 21:55 Följ Gefle IF -ÖFK via fotboll.se
23 Sep 2024 - 18:53 Rapport från träningen
23 Sep 2024 - 13:25 För detta ÖFK- spelaren Hosam Aiesh till Utsiktens BK
23 Sep 2024 - 11:44 Nya krafttag av ÖFK - Thomas Gabrielsson ny huvudtränare för
22 Sep 2024 - 22:40 Åtta spelare i ÖFK med utgående kontrakt i höst
20 Sep 2024 - 15:02 .Simon Marklund bäst på plan mot GIF Sundsvall
20 Sep 2024 - 10:42 Simon Marklund - tog sin tredje trissvinst, nu mot GIF Sunds
19 Sep 2024 - 18:30 Elitklubbar får bara slut på pengar av en enda anledning.
19 Sep 2024 - 13:11 En analys om ÖFK- GIF Sundsvall
19 Sep 2024 - 01:43 Efter en sådan här insats är det bara att ta fram motorsågen
18 Sep 2024 - 23:35 Bilder från ÖFK - GIF Sundsvall
18 Sep 2024 - 22:52 Matchreferat FÖRLUST I DERBYT FÖR ÖFK EFTER SENT MÅL I MATCHEN
18 Sep 2024 - 22:03 Matchens prestation
18 Sep 2024 - 21:50 Matchens överraskning
18 Sep 2024 - 21:26 Ridån ner
18 Sep 2024 - 18:02 Startelvan
18 Sep 2024 - 10:47 Inför matchen: ÖFK - GIF Sundsvall
18 Sep 2024 - 10:38 Jag har aldrig gillat Östersund
17 Sep 2024 - 16:27 - Ett av de viktigaste derbyna klubbarna emellan som någonsi
17 Sep 2024 - 10:39 Följ ÖFK - GIF Sundsvall via fotbollz.se