meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

FORTFARANDE LITE SEGT
av Per Lagerbäck
Publicerad 21 Maj 2023 - 15:25 Uppdaterad 21 Maj 2023 - 16:03

Fortfarande lite segt från ÖFK, men dock ett steg framåt sedan Trelleborg. Och ett alldeles sagolikt mål.

Det märks att lugnet och säkerheten inte riktigt finns där just nu för ÖFK, men ändå måste laginsatsen ges godkänt. Brendons återkomst ger en stabilitet, trots att han får vara med och ta ansvar för baklängesmålet, då han tappade bollen lite för lättvindigt. Trots att det inte alls är hans bästa match, så ger hans rörelsemönster, bollsäkerhet och blick för spelet en grundtrygghet.

I första halvlek tycker jag att ÖFK tydligt visade att man är det bättre laget på plan, utan att på något sätt briljera. Andra halvlek var till största delen riktigt svag av båda lagen. ÖFK skapade dock de farligaste chanserna enligt min bedömning, och att Stolt missade sitt oattackerade friläge på Mazurs oerhört snygga passning är bara för dåligt. När han dessutom totalkapar en motståndare på ett vårdslöst sätt ska både han och ÖFK vara glada för att det inte blev rött direkt.

Om vi då lyfter fram Amatakrijo, som gör en hel del bra saker blandat med att han försvinner ur matchbilden, så går det inte att undvika att han gör ett av de vackraste mål jag sett på länge. Var det dessutom meningen, så är det riktigt stort.

De betyg jag sätter idag är åter bedömda via telefonen, så en del har jag nog missat.

Keita 3 - Bara ett aningen tveksamt ingripande på baklängesmålet hindrar en fyra.

Adjoumani 4 - Blir alltmer positivt beräknande i sina beslut, med samma frejdiga inställning som tidigare. Jag tycker att han är ett fynd, trots en del risktagningar.

Ghanoum 3 - Kändes lugn och stabil idag.

Mazur 4 - Tveksam insats vid baklängesmålet, men i övrigt riktigt bra. Ett mycket bra agerande inför och intelligent passning till Stolts friläge.

Mensiro 3 - Gör sitt jobb godkänt.

Brendon 3 - Nyttig, men inte hans bästa match.

Sporrong 3 - Inte en helgjuten insats, men godkänd.

Amatkarijo 4 - Inte en fyra spelmässigt, men målet en läckerhet.

Musolitin 3 - Blir lite irriterad på att han får ondare än han behöver, och lite blandade insatser. Svag trea.

Johnsson 2 - Kom bort lite idag.

Stolt 2 - Känns nästan snällt, utifrån det jag skrivit ovan.

Österholm 3 - Kanske t o m lite lågt, då jag tycker han gör mycket rätt idag.

Karlsson Grach 2 - Kom inte in i spelet.

Kabuye 2 - Kom inte heller in i spelet, men jag ser honom gärna från start på en offensiv plats mot Utsikten.

Totalt sett är dock ÖFK:s start på säsongen riktigt, riktigt bra. Vi måste räkna med en del sämre matcher, och bara en förlust efter åtta omgångar med fem bortamatcher är faktiskt imponerande. Utsikten (h), Brage (b), Västerås (h) och Örgryte (h) är de matcher som återstår innan en månads uppehåll på matchandet. Alltså tre av fyra hemma. Det skulle kunna se fantastiskt bra ut i tabellen 11/6, men vi ska också vara medvetna om att det bara är fyra poäng ner till negativ kvalplats. Jag ser dock inget som pekar mot att ÖFK ska tappa sin nivå ytterligare, och absolut inte sämre än de två senaste. Jag tror att dessa två matcher mot Trelleborg och AFC kommer att kommas ihåg som de två svagaste under säsongen. Sinyan kommer tillbaka, och matchtrupperna kommer sakta att bli starkare igen. Jag sätter nu mitt mål för ÖFK klart högre än en mittenplacering.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Larsa Jonsson skrev | 21 Maj 2023 - 20:12
Bra betygsättning. Jag irriterar mig på långbollar, som nästan aldrig når målet. Spela genom mittfältet, vilket skulle ge möjlighet till bättre mål chanser. Mazur är en syndabock, men i övrigt är han stabil och bra.
0
Gäst: Larsa Jonsson skrev | 21 Maj 2023 - 20:12
Bra betygsättning. Jag irriterar mig på långbollar, som nästan aldrig når målet. Spela genom mittfältet, vilket skulle ge möjlighet till bättre mål chanser. Mazur är en syndabock, men i övrigt är han stabil och bra.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ Östers IF - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:26  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har två medarbetare på plats

 
  Läs mer...  
 


 
  Om ÖFK:s startelva  
  av Rutte | Idag - 15:18  
 

Fotbollz.se gör ibland artiklar hämtade från forumet. Detta är en sådan artikel.

 
  Läs mer...  
 


 
  I går kunde vi glädjas åt tre före detta ÖFK:are  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:22  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Räkna med en jämnt och oviss match mot Öster på lördag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:13  
 

Bild från matcen 2024 mellan ÖFK och Öster på Jämtkraft Arena. Matchen slutade 0-0. Foto Thord - Eric Nilsson

Vi får fortsättningen inrikta oss att få se mer av att det blir mål fasta situationer som frisparkar, långa inkast och hörnor.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
25 Aug 2024 - 16:22 Bra start räckte till en poäng
25 Aug 2024 - 15:48 Matchens överraskning
25 Aug 2024 - 15:38 Matchreferat ÖFK - Skövde 2-2 (2-0)
25 Aug 2024 - 12:21 Startelvan
24 Aug 2024 - 22:13 Inför matchen: ÖFK - Skövde AIK
24 Aug 2024 - 14:58 En fråga återstår inför matchen mot Skövde på söndag
24 Aug 2024 - 11:08 Följ ÖFK - Skövde på fotbollz.se
23 Aug 2024 - 18:53 Malcolm Stolt startspelare i kväll i sin nya klubb St Pölten
23 Aug 2024 - 17:05 En svår nyckelmatch mot Skövde.
22 Aug 2024 - 22:50 Allsvenskan fyller 100 år i augusti - ceremoni och firande f
21 Aug 2024 - 18:59 Matchreferat ÖFK utslaget ur Svenska Cupen
21 Aug 2024 - 17:13 Startelvan
21 Aug 2024 - 15:09 Detta var Malcolm Stolts andra seger
21 Aug 2024 - 11:45 Nu är det klart - Malcolm Stolt till Österrike
20 Aug 2024 - 13:31 ÖFK möter segermaskinen Karlbergs BK i Svenska Cuoen
20 Aug 2024 - 13:30 Före detta målvakten i ÖFK Lennart Sandahl, nu sportchef i K
19 Aug 2024 - 20:59 Trelleborgs målvakt Andreas Larsen bäst på plan, men ÖFK:s E
18 Aug 2024 - 21:30 Om före detta detta mittbacken i ÖFK Thomas Isherwood
18 Aug 2024 - 18:39 Sagt efter matchen Trelleborg - ÖFK
18 Aug 2024 - 11:19 Erick Brendon gjorde det mesta rätt - blev Trissvinnare mot
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst