meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

KLOKSKAP ÄR VIKTIGT I VÅRA LIV 0CH OCH DET FINNS I ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 15 Maj 2026 - 14:55 Uppdaterad 15 Maj 2026 - 16:22

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11

Klokskap är en dygd som traditionellt betraktas som en av de absolut främsta dygderna inom västerländskt levnadssätt.

Det går ganska bra att översätta till sunt bondförnuft.

En vara, liksom eftertänksamhet, som många anser vara en bristvara i dag.

Nu går det mycket ut på att framhäva sig själv och göra intryck.

En som inte drabbats av det är ÖFK:s tränare Nemanja Miljanovic.

Den 54-årige Nemanja har sysslat med på fotboll i hela sitt liv och spelat fotboll i La liga i Spanien. Han har dragit lärdom av det och samlat sin breda kunskap. Något behov av att framhäva sig har han inte. Han vet vad han kan och det ger honom trygg.

Klokskap är något som behövs i vår tillvaro oavsett vad vi ägnar oss åt.

Den egenskapen har Nemanja.

Han har mycket av klokskap i sig. Det har stor betydelse för honom när ska bra klara av sitt jobb som tränare i ÖFK, där han har som uppgift att leda sin grupp mot gemensamma mål för att uppå bästa möjliga resultat.

Klokskap behövs för att bli en bra ledare.

Att bli bra på att lära ut spelsystem, det kan man lära sig genom att få råd av andra, genom erfarenhet och det kan man läsa sig till. Det är svårare, för att inte säga det omöjligt, att lära sig att bli en bra ledare. Det är medfött.

Under alla år jag varit nära ÖFK, har jag funnit att många tränare har saknat förmågan till bra ledarskap. trots det är kanske den viktigaste egenskapen.

Klokskap går att överföra till hur en tränare lägger upp träningen främst för bortamatch men även för matcher på hemmaplan.

Om spelarna ska göra en bra insats under en match så måste de vara inspirerade, sugna på match, utvilade och ha ork.

Det är tränsens uppgift att inrikta träningen efter hur spelarna mår för att klara en tuff match.

I fjol pratade jag med två spelare som berättade, att de var för hårt nedtränade inför match och efter en tung resa inte var utvilade och därför inte orkade göra en bra prestation. En lång resa kan vara lika tröttade som match kan vara. Det måste tränaren ta hänsyn till.

Det är där vi ser hur klokskap kan fungera.

Nemanja är den förste tränare i ÖFK plus Graham Potter som har nämnt att spelarna måste vara pigga och alerta före match för att göra en bra prestation.

Nemanja berättade för mig, att det är mycket viktigt främst före bortamatcherna så det tar han hänsyn till.

Nu fungerar detta bra, enligt min uppfattning.

Vi kan vi se på att spelarna, under Nemanjas ledning, även under bortamatcherna i matchsituationer blivit intensivare, springer mera, håller högre tempo och orkar bra.

Om orken finns, föder det självförtroende hos spelarna. Sammanhållningen hos spelarna blir bättre och inte minst skärpan i spelet påverkas positivt.

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11


 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Gäst skrev | 16 Maj 2026 - 13:44
Ett mycket bra arbete av ledarstaben. Ännu ett bevis på det är en skadefri trupp. Man kan ha tur eller otur, men precis som tabellen aldrig ljuger, så är det inte heller en slump att i princip hela truppen är tillgänglig.
Väldigt roligt att se Dennis och Curtis på planen!
3
Gäst: Håkan Olsson skrev | 16 Maj 2026 - 11:43
Tack Tord A för länken. Intressant läsning. Intressant man vi har som tränare
2
Gäst: Tord Andersson skrev | 15 Maj 2026 - 15:50
https://www.lt.se/2025-07-26/fran-nou-camp-till-nordic-united/

Håller helt med. Nemanja verkar rak, chosefri och helt utan behov av att framhäva sig. De som har + Allt- prenumeration på ÖP eller LT kan läsa den här intervjun som LT Södertälje gjorde när Miljanovic tränade Nordic. Om inte länken fungerar, googla ”Från Nou Camp till Nordic United”
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Blev sexa i Eurovision Song Contest 2026 - I 'går' på ÖFK:s fotbollsgala  
  av Haldo Jonsson | Igår - 23:07  
   
  Läs mer...  
 


 
  Sagt efter matchen ÖFK - Sandviken  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:43  
   
  Läs mer...  
 


 
  KÄMPA SEGER OCH TRE NYA POÄNG TILL ÖFK  
  av Lasse Granbacka | Igår - 17:10  
 

ÖFK - Sandviken 2-1 (1-0)

ÖFK fick målljubla två gånger mot Sandviken Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 16:38  
 

Simon Marklund vänder ut mot plan efter att han har gjort 2-0. Foto: Thord-Erik Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Mar 2026 - 14:02 Åsikt från f.d.politiker om ÖFK:s elitbolagslagstyrelse
17 Mar 2026 - 12:26 Fågel, fisk eller däremellan?
16 Mar 2026 - 21:55 ÖFK:s nya spelare 2026 betygsatta
15 Mar 2026 - 15:04 Matchreferat Effektivare Västerås SK vann klart
15 Mar 2026 - 13:01 Startelvan i eftermiddag mot Västerås SK
14 Mar 2026 - 18:48 Kort rapport från träningen - VI kan räkna med att det blir
12 Mar 2026 - 16:47 Före detta ÖFK- spelaren Mykola Musolitin uttagen till vecka
12 Mar 2026 - 11:11 Graham Pottter blir kvar i Sveriige
11 Mar 2026 - 22:57 Tommie Vesterlund valdes tiill ny ordförande i Östersinds FK
11 Mar 2026 - 13:21 Simon Mrklund uttagen i veckans lag som mittfältare i Svensk
11 Mar 2026 - 13:08 ÖFK har åsmöte idag
10 Mar 2026 - 12:58 Om före detta ÖFK- spelaren Adrian Edqvist
10 Mar 2026 - 11:21 Höga poäng för ÖFK:s spelare mot Trelleborg
9 Mar 2026 - 22:28 Jag såg en spirande blivande stjärna
9 Mar 2026 - 10:58 Förre ÖFK - spelaren Feix Hörberg till Brage?
8 Mar 2026 - 15:52 Matchreferat Stabil och rättvis seger mot Trelleborg
8 Mar 2026 - 14:00 Startelvan idag mot Trelleborgs FF
7 Mar 2026 - 12:02 Kort rapport från trå träningen - Allt ser bra ut
6 Mar 2026 - 22:21 Insändare : Svårt att stärka ÖFK:s ekonomi utan fungerande u
4 Mar 2026 - 21:34 En glad nyhet - ÖFK går mot ljusare tider