meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NU BLICKAR VI UPPÅT I TABELLEN
av Martin Nylander
Publicerad 26 Sep 2025 - 08:47 

Matcherna duggar tätt och redan på söndag är det bortamatch mot Falkenbergs FF (FFF). FFF är ett starkt fysikst lag som jobbar hårt. Prestationen hittills under säsongen överträffar mångas förväntningar.

Matcherna duggar tätt och redan på söndag är det bortamatch mot Falkenbergs FF (FFF). Just FFF tillsammans med IK Oddevold tillhör seriens överraskningar detta år, laget ligger på 6:e plats. På hemmaplan har det endast blivit en förlust denna säsong.

ÖFK seger mot Utsikten BK var en stark prestation, särskilt som Utsikten har varit något av en mardrömsmotståndare. Dessutom förstärktes vinsten av att ÖFK lyckades vända underläge till vinst, något man bara gjort en gång tidigare denna säsong.

Segern innebär att ÖFK kan spela mer avslappnat. Men för den skull ska prestationen vara på topp, hårt jobb, många löpningar på djupet, och ett presspel värt namnet. Med detta sagt bör ÖFK mål för de kvarstående sex matcherna vara en placering i mitten av tabellen och därmed en rejäl prispeng in på kontot.

Matchen borta mot Falkenbergs FF går på naturgräs, ett underlag som gynnar hemmalaget mest. Ett hårt arbetande och fysiskt starkt lag väntar. Man spelar i år enligt en 4-4-2 formation där man gärna tar sig fram längs kanterna och spelar in bollen centralt, där är man duktiga på att nyttja sin fysik och göra mål. Faktum är att FFF hittills gjort 42 mål, det är endast Västerås och Örgryte som gjort fler. Falkenberg är även ett av seriens bästa lag på fasta situationer. Nyckeln för ÖFK är att vara noggranna i defensiven, vidare att sätta press och ligga tajt på motståndarna är en framgångsfaktor. Återigen kommer Marklund, Amatkarijo och Jabir Ali få nyckelroller. Ali att hålla och fördela bollar, Marklund och Amatkarijo ska med många löpningar och inspel centralt skapa osäkerhet hos hemmalaget. Naturgräs innebär att det kommer att bli trötta ben mot slutet av matchen och jag hoppas därför att Livani värderar byten i tid så att ÖFK kan upprätthålla presspelet. Nu vill vi se ett fortsatt motiverat, och av de två segrarna stärkt, ÖFK som går för tre poäng.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sagt efter matchen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:45  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - Falkenberg 2-2 (0-0)  
  av Hasse Thor | Idag - 17:58  
 

Östersunds Fotbollklubb lyckades inte följa upp med en ny trepoängare hemma på Jämtkraft Arena när serieledarna och hittills obesegrade Falkenbegs FF kom på besök. 2-2 (0-0) efter mycken dramatik i slutminuterna.

Dennis Widgren gör 2-1 på frispark. Foto Thortd-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Idag - 17:47  
 

Adjoumani, Marklund och Stensrud måljublar efter Marklunds mål inför ÖFK:s fotograf Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 15:36  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Jul 2024 - 15:15 Absolut drömspel första 20
21 Jul 2024 - 12:03 Startelvan
20 Jul 2024 - 11:47 Följ ÖFK - Degerfors IF via fotbollz.se
20 Jul 2024 - 11:28 Rapport från veckans träning - Det har sällan sett så bra ut
18 Jul 2024 - 16:38 ÖFK mot Degerfors på söndag - Det finns en hel del som talar
16 Jul 2024 - 12:48 Graham Potter vill bli Englands förbundskapten?- Fullt möjli
15 Jul 2024 - 19:08 Matchreferat öFK hade det mesta utom mål - förlust mot Levanger
15 Jul 2024 - 15:12 Startelvan i dag
15 Jul 2024 - 10:43 ÖFK genrepar i dag mot norska Levanger - vad kan vi förvänta
12 Jul 2024 - 15:04 Målvakten Andrew Mills provtränar med utländsk klubb
11 Jul 2024 - 20:52 Glatt återseende vid dagens träningsupptakt.- Har Novak avbr
11 Jul 2024 - 20:27 Ny klubb för Kevin Jablinski och Albin Winbo provtränar med
11 Jul 2024 - 16:57 Fotbollz.se synar Quimi, Ordoñez, Daniel Westerlund och Dani
9 Jul 2024 - 17:06 Roar Adelsten, AUXESIS PHARMA HOLDING AB (publ) kommenterar
9 Jul 2024 - 16:50 Svenska Cupen omgång 2 är lottad - ÖFK möter lag från div 1
8 Jul 2024 - 21:14 Träningen startar snart och träningsmatch är bokad.
8 Jul 2024 - 12:15 Ung, men ändå rutinerad målvakt till ÖFK
7 Jul 2024 - 19:22 ÖFK säger adjö till Kevin Jablinski och Albin Winbo
6 Jul 2024 - 22:19 Pensionärer kan vara räddningen för morgondagens fotboll?
4 Jul 2024 - 19:46 FORTSATT LINDANS FÖR ÖSTERSUNDS FK