meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

HÄRLIGA TRE POÄNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 6 Apr 2026 - 17:05 Uppdaterad 6 Apr 2026 - 17:46

Det var uppenbart ett genidrag att hämta "hem" Curtis Edwards. Även om inte allt var väldigt bra, så stod han för denna härliga trepoängare.

Först vill jag upplysa om att jag har ett handikapp som ställer till det vid t ex lingonplockning och när man via TV ska titta på Varberg och ÖFK med ordinarie dräkter. Jag är nämligen rödgrön färgblind, och det var ett helsike vid varje bildsekvens som inte innehöll närbilder att skilja lagen åt. Därför blev det extra svårt att koncentrera sig på vilka ÖFK-spelare som agerade på planen, så betygsättningen haltar säkert en del.

ÖFK:s första halvlek var knackig, eller innehöll åtminstone blandade insatser. Detta dock till stor del förklarat av stark vind och risig plan. Det som dock fortsatt är befriande är att det tycks vara slut på duttandet med bollen i och runt eget straffområde. Tusen tack tränare Miljanovic! Dessutom agerar gänget verkligen som ett lag, med bra stöttande såväl defensivt som offensivt. Lägg därtill en tydlig ansats att vid möjlighet snabbt hota framåt. Då funkar också en spelare som Curtis Edwards som bäst. Han är ständigt beredd att jobba på bollar, även om dom inte är perfekta, och blir därför väldigt jobbig för motståndarna. Att han sedan gör två mål och borde ha blivit framspelare till ett, då Stensrud i princip blev frispelad av honom.

Försvarsspelet var i stort sett bra, men en del enskilda misstag höll flera gånger på att ställa till det, och vid ett tillfälle blev en misslyckad rensning en bra passning till en motståndare och resulterade i Varbergs kvittering. Det var vid flera andra tillfällen rensningar som inte var helt säkra, och passningsspelet hade emellanåt också brister, men därmed slut på det mindre positiva.

ÖFK:s andra halvlek blev betydligt bättre än den första, delvis med hjälp av medvinden. Men jag tycker att rörelserna utan boll utvecklades positivt och dessutom agerade bollhållarna klokare och klokare.

Betygen:

Griffiths 3 - Gjorde en bra match, utan att riktigt sättas på prov. Visade dock att Uppenberg inte ständigt ska vara säker på uppdraget.

Widgren 3 - En stabil match utan att glänsa.

Suljic 3 - Gör också en bra match, och kanske borde vara värd en fyra.

Ayanwu 4 - Fortsatt bryt- och placeringssäker, även om det blev ett par misstag.

Adjoumani 3 - Syntes inte lika mycket som han brukar, men ett stort plus för att han höll sig mer på benen.

Miljanovic 3 - Jag ser honom inte så mycket, men det är ju delvis ett bevis för att defensiven funkar. Han höll uppenbarligen hyfsat rent på sin kant, och fanns även med framåt.

Özkan 4 - Faller bort ibland, men vilken lirare detta kan bli. Kul att han fick starta.

Begic. 3 - Stabil, men agerandet innan kvitteringar håller kvar betyget på en trea.

Marklund 4 - Skapar en hel del och finns nästan alltid med framåt. Viktigt att han stannade. Lockade nog en och annan spelare till ÖFK.

Edwards 5 - Inte allt funkade, men två mål, en fantastisk genomskärare och väldigt hårt jobb ger högt betyg.

Stensrud 3 - Syntes lite för lite, och borde nog ha gjort ett mål på frispelningen. Men det kommer.

Palomino 3 - Spelade egentligen för lite för att betygsättas, men han gjorde sitt.

Laginsatsen 5 - Killarna jobbade verkligen för varandra och Miljanovic får ytterligare ett positivt omnämnande för att ha skapat detta och hittat ett i grunden säkert defensivt spel och uppmanar till att ta de möjligheter som finns att snabbt ta sig framåt.

Denna seger ger hopp om en spännande fortsättning på serien, men ta inte för givet att det blir en lätt seger mot Norrby. Hoppas dock att det blir rejält med folk på arenan! Jag skäms för att jag inte kommer att vara där p g a sociala åtaganden.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Ante skrev | 9 Apr 2026 - 15:15
Så roligt med en intressant start och bra prestation ! Ser fram mot nästa match. Egentligen gjorde i mitt tycke samtliga spelare insatser som lovar gott. Tyvärr med två undantag, Stensrud håller helt enkelt inte på superettan nivå och jag är mycket tveksam till Miljanovic vilket kan bli en känslig fråga framöver.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - Falkenberg 2-2 (0-0)  
  av Hasse Thor | Idag - 17:58  
 

Östersunds Fotbollklubb lyckades inte följa upp med en ny trepoängare hemma på Jämtkraft Arena när serieledarna och hittills obesegrade Falkenbegs FF kom på besök. 2-2 (0-0) efter mycken dramatik i slutminuterna.

Dennis Widgren gör 2-1 på frispark. Foto Thortd-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Idag - 17:47  
 

Adjoumani, Marklund och Stensrud måljublar efter Marklunds mål inför ÖFK:s fotograf Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 15:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Tre poäng hade varit härligare  
  av Per Lagerbäck | Idag - 15:34  
 

En match där ÖFK dominerade största delen av tiden, och kanske borde ha kunnat ta alla tre poängen.

Den ödesdigra straffen. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
24 Jun 2024 - 11:46 Bilder ÖFK - Utsikten 1-0
23 Jun 2024 - 19:00 Matchreferat Hopcutt fick in straffen - utan att bli målskytt!
23 Jun 2024 - 17:57 Matchens prestation
23 Jun 2024 - 17:54 Matchens överraskning
23 Jun 2024 - 17:42 Härlig, men oförtjänt seger
21 Jun 2024 - 22:43 Följ ÖFK -Utsikten via fotbollz.se
21 Jun 2024 - 11:44 Rapport från träningen - Malcolm Stolt tränar nu
20 Jun 2024 - 22:03 vi ser att ÖFK arbetar sig hela tiden uppåt i form tabellen,
20 Jun 2024 - 19:12 Aly Keita tar time out från fotbollen på obestämd tid
20 Jun 2024 - 11:09 Sex spelare i farozonen för avstängning
18 Jun 2024 - 10:47 Poängsättning av spelarna i matchen mot Öster - Aly Keita bä
17 Jun 2024 - 14:02 Quimi Ordoñez - inhopparen och målskytten som blev Trissvinn
16 Jun 2024 - 18:41 Matchens prestation
16 Jun 2024 - 17:55 Matchreferat Öster - ÖFK 1-1 (0-0 )
16 Jun 2024 - 17:41 Matchens överraskning
16 Jun 2024 - 17:29 Poäng som känns som en vinst
16 Jun 2024 - 14:03 Startelvan idag
16 Jun 2024 - 13:06 Östersund ska inte skojas bort hur som helst
16 Jun 2024 - 11:28 Öster syn på ÖFK inför matchen
15 Jun 2024 - 11:07 Följ Östers IF - ÖFK via fotbollz.se