meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

EKONOMISKA SATSNINGEN PÅ ÖFK FORTSÄTTER -MILJONERNA I HAMN
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Nov 2022 - 10:33 Uppdaterad 21 Nov 2022 - 10:55

Jan Oscarson, ordförande för investeringsbolaget meddelar nu att bolaget tillskjuter ytterligare 8 miljoner kronor för att stötta Östersunds FK finansiellt

Jag känner stor tillförsikt säger Tom Pripp, ordförande för Östersunds FK Elitfotboll

.

Detta ett stort steg som tagits för att göra det möjligt för ÖFK att klara elitlicensen för nästa säsong. I och med detta utökas trovärdigheten för att ÖFK ska att kunna klara finanserna för nästa säsong. Det är en styrka att ÖFK nu kan påvisa att man fortfarande har investerare som tror på ÖFK att man kan ta fram det vid sammanträdet med Licensnämnden i dag. Fotbollz.se har tidigare skrivit en artikel om investerarnas stora betydelse för ÖFK. Nu styrks den uppfattningen ytterligare.

- Jag känner stor tillförsikt säger Tom Pripp, ordförande för Östersunds FK Elitfotboll


– Engagemanget och stödet vi har sett från allmänheten, där staden brinner för elitfotbollen har varit betydande. Uppslutningen från supportrar, men också från sponsorer visar att elitfotbollen i högsta grad lever i staden Östersund. En minst lika viktig del är att ungdomsakademin får en fortsatt målbild i form utav A-laget, där ungdomar kan fortsätta utvecklas inom föreningen och sträva efter att ta sig till klubbens högsta nivå. Vi har idag lämnat besked till Östersunds FK att vi kommer stödja bolaget med ett aktieägartillskott, och ser positivt på utvecklingen, säger Jan Oscarson till ÖFK.


Mötet med Licensnämnden genomförs idag måndag den 21 november där styrelserepresentanter i Östersunds FK Elitfotboll AB kommer närvara. På mötet kommer det lyftas fram att klubben kommer ha förutsättningar för driften det kommande året.

– Jag är överväldigad över det gensvar vi fått. ÖFK är en underdog, mot alla odds klarade vi kvalspelet och nu att samla in 10 miljoner kronor på bara en vecka är helt otroligt. Vi har gjort allt som är möjligt för oss inför licensnämndens prövning, och jag känner stor tillförsikt säger Tom Pripp, ordförande för Östersunds FK Elitfotboll AB.


Föregående vecka påbörjades arbetet med att genomföra de sista byggstenarna för att lägga fram en handlingsplan till Svenska Fotbollsförbundets licensnämnd. En betydande del i denna handlingsplan är att påvisa en stärkt ekonomi för fortsatt drift under 2023. Arbetet har inneburit en kampanj utåt för privatpersoner och sponsorer där en swishkampanj givit över en miljon kronor. Dessutom har sponsorer i form utav utfästelser garanterat sponsring utöver det ordinarie på över en miljon kronor. Under arbetets gång har dessutom samtal med Östersunds Transferintressenter AB pågått för tillskjuta ytterligare aktieägarkapital.



 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Ecke skrev | 21 Nov 2022 - 13:58
Tycker ledningen i ÖFK förtjänar en enorm eloge också. Det har inte varit någon dans på rosor att "ärva" ÖFK och den organisationen. Ex de spelarkontrakt och köp som gjordes under framförallt 2019 (som alla vet att DK styrde över även om han inte stod som ansvarig på papperet). Nuvarande ledningen har aldrig fått en chans att faktiskt anpassa kostymen men nu börjar det faktiskt ljusna där de kan göra rimliga budgetar och inte spelarsigneringar och löner som springer iväg.

Själv tycker jag detta känns som den riktiga "nystarten" där det nya ÖFK får formas. Själv har jag inget behov av en pionjär som skriver "ut i Europa" utan jag tycker att de bli ett stabilt elitfotbollslag är en mer rimlig ambition.

Så Tom Pripp skall ha en stor eloge som stannade kvar i styrelsen och faktiskt tagit sig an denna utmaning trots han egentligen inte alls är fotbollsintresserad och inte heller vill vara ordförande. Tror också vår ordförande i föreningen (Rickard) kan göra goda ting, men han bör synas lite mer än vad han gjort hitintills.

Magnus och Stefan har gjort ett hästjobb under hösten och det bugar jag också för!

Tack!
32
Gäst: Japp skrev | 21 Nov 2022 - 11:45
Kommande år blir det säsongskort!
27
Gäst: Flatte skrev | 21 Nov 2022 - 11:07
När släpps säsongs korten ?
Kommer att köpa2st i år igen.
Häng på
31
 
Sök på fotbollz.se
   
  Vi vet att IFK Värnamo är ett dåligt bortalag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:23  
 

Några iakttagelser inför matchen mot Värnamo på söndag

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - IFK Värnamo via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:14  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har fem medarbetare på Jämtkraft Arena

 
  Läs mer...  
 


 
  Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan  
  av Haldo Jonsson | 29 Apr 2026 - 10:59  
 

Det är en snedfördelning av matcher som aldrig tidigare hänt i ÖFK:s historia.

 
  Läs mer...  
 


 
  Stor framgång för Philip Bonde  
  av Haldo Jonsson | 28 Apr 2026 - 13:50  
 

Philp Bonde. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
13 Maj 2024 - 19:23 Träningstider ÖFK denna vecka
13 Maj 2024 - 10:56 Om Brages nervpärs
12 Maj 2024 - 18:10 Matchreferat Onödigt slarv bidrog till förlusten mot IK Brage
12 Maj 2024 - 17:48 Matchens prestation
12 Maj 2024 - 17:26 Matchens överraskning
12 Maj 2024 - 16:46 Bra insatser behövs hela matchen.
12 Maj 2024 - 14:03 Startelvan
11 Maj 2024 - 10:59 Senaste nytt om Brage
11 Maj 2024 - 09:49 Följ Brage -ÖFK via fotbollz.se
10 Maj 2024 - 21:04 Vad är det som händer med Malcolm Stolt?
9 Maj 2024 - 22:55 ÖFK har ett starkt försvar - Bara tre lag har släppt in mind
9 Maj 2024 - 09:33 Träningstider ÖFK denna vecaka
8 Maj 2024 - 10:09 Bra betyg till ÖFK:s spelare i matchen mot Örebro SK
7 Maj 2024 - 16:25 ÖFK sponsor besökte Jämtkraft Arena
7 Maj 2024 - 16:24 Ziad Ghanoum i ständig utveckling - blev Trissvinnare mot Ör
7 Maj 2024 - 09:44 Mykola Musolitin i intervju - Jag gör som min tränare Magnus
6 Maj 2024 - 15:44 När matchen var slut fick jag en déjà vu
6 Maj 2024 - 12:17 Bilder ÖFK - Örebro 1-1
5 Maj 2024 - 20:44 Matchreferat ÖFK - Örebro SK 1-1 (1-0)
5 Maj 2024 - 20:07 Onödig poängförlust
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst