meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DET KAN FINNAS LÄGE UNDER HÖSTEN ATT SÄTTA IN MERA OPRÖVADE SPELARE
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Okt 2023 - 18:30 Uppdaterad 1 Okt 2023 - 22:39

Jag tycker mig se att en del spelare redan har haft lite jobbigt med formen

Akivbild

I dag skriver vi den 1 oktober. Hösten och de ofta kalla vindarna har tagit greppet om oss alla i länet och om alla fotbollsspelare. Alla som sysslar med fotboll vet vad som gäller. Det är nu serien ska avgöras såväl i topp som i botten och lika spännande är det.

Intensiteten i matcherna höjs, vädret kan bli kallt och ruggigt och gräsplanerna blir blöta och ojämna. Jag har skrivet det förut, men det är i de sex återstående matcherna som vetet ska skiljas från agnarna.

ÖFK visade sig ha den förmågan i fjol när man var uträknad, men kom igen med en bragdmässig heroisk upphämtning, den mest imponerande i ÖFK:s historia.

I dag är ÖFK i ett bättre läge, men vi kan räkna med att det åtminstone krävs en vinst till för att de ska vara helt säkra.

Hösten kan ändå bli jobbig.

Det är en lång säsong som tär på spelarnas både fysik och psyke.

Alla spelare har olika ork. Vissa kan träna stenhårt och spela ofta och klarar det hur bra som helst.

Många spelare orkar inte lika bra. Då uppstår en viktig uppgift för tränarna, att se hur spelarna har det med orken..

Vid frukosten varje dag fick spelarna under Potter på en skriven lapp berätta hur det var med energin och skadorna. Jag undrar om inte Powell har något liknande system.

Jag tycker mig se, att en del spelare redan har haft det lite jobbigt med formen och inte presterar vad man vet att de kan.

Nästan ingen spelare orkar spela match efter match och samtidigt träna och klara av långa tröttande resor.

Det kan finnas läge för att sätta in mera oprövade spelare, eftersom ÖFK har en stark bänk av spelare som är jämbördiga med spelare som ofta anlitas. Även ur en annan synpunkt kan det vara viktigt att bänkspelarna känner att det finns en möjlighet att spela, annars kan de tappa suget.



Så är läget inför Jönköpings Södra

ÖFK har haft svårt att lösa anfallet efter det att Grach blev skadad. Han var nästan given som ersätare. Stolt, försvarar sin plats, men kan med sitt energikrävande bli trött och behöva vila en match eller att bli utbytt i halvlek.

Jag kan tänka mig Österholm eller Musolitin i rollen som ersättare till Stolt eller berdvid honom. Båda kan jobba hårt och de kan skjuta. Oavsett var man placerar Musolitin med sin starka vilja, så vet vi att han levererar.

Jag tycker nog att Sinyan kommit tillbaka ganska bra efter formsvackan. Det motiverar att han får starta på måndag.

På mittfältet kan jag tänka mig Nader. Mittfältet ökar i slagkraft om man har en spelare som är konstruktiv. Nader kanske inte jobbar så hårt, men han läser spelet bra och kan slå öppnande passningar. Det kan betyda mål.

Rask har varit formsvag i ett par matcher. Som fullgoda ersättare har vi Jakob och Ziad. Det kan vara viktigt att låta dem spela, eftersom vi hoppas att de blir kvar även nästa år.

ÖFK har inga nya skadade spelare och träningarna har varit bra. Det känns bra när de åker till Jönköping. Det finns ingenting att skylla på. ÖFK har spelare som kommer att göra jobbet. Det vet vi och det känns tryggt.

ÖFK ger sig aldrig!

Nu kör vi framåt med oförminskad eller med utökad fart. Nu tar vi Jönköpings Södra.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte  
  av Agne Svärd | Igår - 22:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK imponerade i debuten - bra andra halvlek avgjorde  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:54  
 

ÖFK vinner premiären i Varberg!

Varberg - ÖFK 1-2 (1-1)

ÖFK:s spelare tackar sina supporters

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson | Igår - 17:36  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Igår - 17:25  
 

.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
27 Apr 2024 - 11:44 Rapport från träningen - Modet och viljan hos spelarna fanns
26 Apr 2024 - 22:18 Hall of fame - namn och bilder
25 Apr 2024 - 14:58 Helt klart är att ÖFK är bättre än vad tabelläget visar.
24 Apr 2024 - 17:02 Extra attraktion mot Helsingborg- Vi får se två av Superetta
23 Apr 2024 - 23:28 Träningstider ÖFK denna vecka
23 Apr 2024 - 10:14 ÖFK- ett inte alls oävet bortalag
22 Apr 2024 - 18:47 ÖFK - Örgryte - matchens bästa spelare enligt Sofascore
22 Apr 2024 - 13:38 Han kom, han sågs och han blev Trissvinnare - Arquimidec 'Qu
22 Apr 2024 - 13:29 Hur ska ÖFK kunna skapa ett bättre tryck framåt?
20 Apr 2024 - 22:12 Bildspel ÖFK - Örgryte 1-1
20 Apr 2024 - 19:11 Matchreferat Sett till hela matchbilden så var ett oavgjort resultat rätt
20 Apr 2024 - 18:46 Matchens prestation
20 Apr 2024 - 17:18 Matchens överraskning
20 Apr 2024 - 17:07 Till slut rättvis poäng
20 Apr 2024 - 14:02 Startelvan
20 Apr 2024 - 10:43 Inför matchen: ÖFK - Örgyte IS
20 Apr 2024 - 10:31 ÖIS tränare Andreas Holmberg om ÖFK
19 Apr 2024 - 16:41 Före detta ÖFK- backen Jonathan Azulay ska stoppa ÖFK:s anfa
19 Apr 2024 - 14:06 Följ ÖFK - Örgryte IS via fotbollz.se
18 Apr 2024 - 18:41 Två nya i anfallet kan sätta fart på ÖFK mot Örgryte.
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst