meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SÅ HÄR SER LANDSKRONA PÅ MATCHEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Mar 2024 - 22:44 

Tränaren Max Mölder:- "De är välorganiserade och tydliga i det de gör. De har många strängar på sin lyra så det krävs en riktigt hög nivå från oss om vi ska komma hem med tre poäng.

Matcherna i Svenska Cupen duggar relativt tätt för våra herrar. Redan i morgon lördag är det dags för den tredje och avslutande gruppspelsomgången. Landskrona BoIS beger sig till andra änden (typ) av landet då Östersunds FK väntar på Jämtkraft Arena. Avspark 15:15.

Efter den enastående segern mot BK Häcken lever drömmen om randigt avancemang. BoIS behöver dock vinna över ÖFK med ett gäng bollar samtidigt som Häcken besegrar Brommapojkarna och då gärna med ett uddamål. Större mirakel har sannerligen skett.

För Östersunds vidkommande saknar matchen betydelse för avancemang. Däremot är den viktig när det kommer till fortsatta förberedelser inför seriepremiären.

Den omstridda klubben förlorade först mot Häcken (0-2) och senast mot BP (0-1). Två jämna bataljer så det kommer krävas att BoIS kommer upp i samma nivå som senast för att ha möjlighet på tre poäng.

ÖFK har värvat friskt inför säsongen och ambitionen för Magnus Powells mannar är säkerligen att vara med i tabelltoppen av Superettan senare i höst.

För Landskrona BoIS kom ett ytterst välkommet besked i den övertygande segern senast, hemma på IP mot BK Häcken. 3-2 till randigt efter en näst intill prickfri insats och med den i ryggen reser vi mot Jämtland med gott självförtroende.

Med på tåget till Östersund saknas Kofi Asare (snart tillbaka), Robin Dzabic (Problem med häl efter matchen mot Häcken), Rasmus Wendt (Problem med en tå) samt Emil Lindman (hjärnskakning). Däremot återvänder glädjande Erik Hedenquist, Jesper Strid och Xavier Odhiambo från sina respektive skador.

Truppen: Amr Kaddoura, Svante Hildeman, Rassa Rahmani, Gustaf Westström, Gustaf Bruzelius, Philip Andersson, Victor Karlsson, Frederik Ihler, Adam Egnell, Melker Jonsson, Erik Hedenquist, David Edvardsson, Max´Med Mohamed, Jesper Strid, Samuel Burakovsky, Vincent Sundberg, Xavier Odhiambo, Max Nilsson, Sam Hegdal.

Text från Landskronas hemsida.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sagt efter matchen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:45  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - Falkenbergs FF 2-2 (0-0)  
  av Hasse Thor | Igår - 17:58  
 

Östersunds Fotbollklubb lyckades inte följa upp med en ny trepoängare hemma på Jämtkraft Arena när serieledarna och hittills obesegrade Falkenbegs FF kom på besök. 2-2 (0-0) efter mycken dramatik i slutminuterna.

Dennis Widgren gör 2-1 på frispark. Foto Thortd-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 17:47  
 

Adjoumani, Marklund och Stensrud måljublar efter Marklunds mål inför ÖFK:s fotograf Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 15:36  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
15 Feb 2026 - 21:15 ÖFK vill ha hem Curtis Edwards - vill ha hjälp med pengabidr
15 Feb 2026 - 15:53 Matchreferat ÖFK - GIF Sundsvall 1-2 (0-1)
15 Feb 2026 - 14:05 Startelvan i eftermiddag
14 Feb 2026 - 21:31 ÖFK-bekanting ny tränare i Tottenham
14 Feb 2026 - 16:04 Genrep på söndag med många nya och spännande spelare
14 Feb 2026 - 11:59 Ny mittfältare klar för ÖFK
12 Feb 2026 - 22:03 ÖFK - kylslaget Göteborg väntar er
11 Feb 2026 - 22:40 Tidig gräspremiär för ÖFK
11 Feb 2026 - 15:22 ÖFK - GIF Sundvall flyttas på grund av kylan
11 Feb 2026 - 10:37 Albin Mörfelt har fått ny klubb
9 Feb 2026 - 23:04 Träningar denna vecka
9 Feb 2026 - 18:16 Finns det någon köldgräns då det inte är tillrådligt att spe
7 Feb 2026 - 17:34 Matchreferat ÖFK - Stjördal 2-1 (2-1)
7 Feb 2026 - 14:19 Startelvan i eftermiddag
6 Feb 2026 - 20:41 Stor glädje - Deninis Widgren klar för ÖFK
6 Feb 2026 - 17:56 Spännande nyförvärv visar upp sig - match på lördag i SEP Ha
6 Feb 2026 - 11:31 Albin Mörfelt slutar i ÖFK och Amar Begic kommer
5 Feb 2026 - 20:50 ÖFK satsar på det centrala mittfältet - Ny spelare presenter
5 Feb 2026 - 11:32 Kommer ni ihåg målvakten Andreaw Mills? Han är uppmärksammad
4 Feb 2026 - 21:22 Inte alltid lätt att vara fotbollsspelare i dag