meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

HAR ÖFK:S MÅLSKYTTE FÖRBÄTTRATS?
av Lars Larsson
Publicerad 12 Apr 2023 - 15:06 

Den 28:e mars i år, dvs innan Superettan hade startat, skrev jag en krönika med rubriken:
”ÖFK:s målskytte är uselt så här långt.” Det baserade jag på de tränings- och tävlingsmatcher som dittills spelats.

Många ÖFK supportrar uttrycker sig i dagsläget väldigt positivt om ÖFK:s upptakt i Superettan. Två oavgjorda matcher (GAIS och Örebro) och därmed två poäng har erövrats. En del förståsigpåare påstår att det är topptippade lag som ÖFK har mött och därför skall poängskörden bedömas därefter. Kanske visar det sig att experttipsen kan bli korrekta, kanske inte. ÖFK är ju däremot tippat supersist. Det är värt att notera att det är samma expertis som bedömt GAIS och Örebros möjligheter som ÖFK:s. Jag menar om de får fel om ÖFK placering, så kanske de får fel i en del av sina övriga tips eller alla. Givetvis vill jag att experternas tips skall komma på skam för ÖFK:s del. Jag vill dock lyfta fram den stora osäkerheten som här råder. Att dra några särskilda positiva växlar så här långt är nog att dra alltför förhastade slutsatser.

Det som däremot är ett faktum är att om vi adderar de två inledande seriematcherna i Superettan till övriga spelade matcher hittills detta kalenderår. Tränings- som tävlingsmatcher inkluderade blir statistiken följande:
10 spelade matcher. En vinst (GIF Sundsvall), fyra oavgjorda ( GAIS, Örebro, IFK Norrköping och Västerås SK), fem förlorade ( Köge, AIK, Varberg, Levanger och Ranheim).

Det som sticker ut, enligt min mening, är det dåliga målskyttet. ÖFK har sammanlagt i dessa matcher gjort sex mål och släppt in tolv. Poängskörden är sammanlagt sex. Må vara att fem matcher är träningsmatcher, men det är i en av dem, den mot GIF Sundsvall, som just tre mål av dessa sex gjordes. De övriga tre har de facto gjorts i tävlingsmatcher, vilket innebär cirka ett halvt mål per match. Statistiken blir densamma om alla tio matcherna räknas och likaså om de hittills spelade Superettan matcherna beräknas på samma vis.

ÖFK har faktiskt bara producerat mål i tre av dessa tio matcher. Detta är nog den utmaning som ÖFK nu har att på allvar ta tag i. Det räcker inte med fyndigt spel på plan om effektiviteten i den sista tredjedelen saknas. Tränare Magnus Powell har ju, även han, uttryckt sig om det bristande effektiviteten i målskyttet och det efter senaste matchen mot Örebro. Låt oss hoppas på snar bättring och det i nästa match mot Sundsvall.

 
 
8 Kommentarer:
Gäst: Kenth S skrev | 15 Apr 2023 - 10:07
Efter en ganska lång tid av ointresse och lite skam över ÖFK har jag efter förra säsongens bragd fått tillbaka intresset för ÖFK. Nu är glädjen över att vi har elitfotboll i länet tillbaka. Vad beträffar debatten på den här tråden tycker jag att man ska skilja på cupmatcher, träningsmatcher och seriespel. Det är väl ändå uppdraget att hänga kvar i superettan som är mest relevant. Ett lag som av expertis tippas bli toksist i serien i de två första omgångarna tar poäng mot två etablerade lag bör i min bok ses som mycket POSITIVT !
Låt oss ta det lite lugnt med statistik och utvärdering. Om vi bara tar seriespelet som statistikunderlag kan vi väl vänta till låt säga 10 omgångar innan vi ser ett mönster. För övrigt ser jag fram emot att börja gå på matcherna och heja fram vårt lag.
5
Gäst: Realist1 skrev | 14 Apr 2023 - 11:46
Om det är någon som "tar i" så är det alla som oroar sig för både poängskörd och målgörande. Jag är helt lugn och är övertygad om att de kommer göras tillräckligt många mål för att åtminstone bli ett stabilt mittenlag i år (vilket i sådana fall är en klar förbättring). Fortsätter laget som de börjat kommer också målen, segrarna och publiken. Med andra ord är det kritikerna, med Larsson i spetsen, som tar i så de spricker och gör en höna av en fjäder.
5
Gäst: Pman skrev | 13 Apr 2023 - 23:31
@Realist1
Nu tar du i så du spricker. Spelet går ut på att göra mål. Spelet går ut på att vinna matcher. Gör du inga mål, vinner du inga matcher och då kommer alltid några att kritisera. Det kommer inte heller tillräckligt många åskådare till arenan. Det är verkligheten!

Vad menas med realistiska krav? Man är väl med för att hålla sig kvar i serien och helst gå upp en nivå. Jag är övertygat om att spelarna själva är sina egna värsta kritiker. Dom vill vinna. Dom är inga mesiga realister.

Föresten så tror jag att det kommer att gå bra för dom i år.
Bara dom får ordning på målskyttet snart ...

11
Gäst: Realist1 skrev | 13 Apr 2023 - 20:10
Personligen tycker jag att det är han som klankar på laget och att det inte finns någon grund för den kritiken (i alla fall inte om man har realistiska krav). Tror alla här inne vill att ÖFK ska göra många mål i alla matcher och dessutom vinna varenda. Man kan för övrigt alltid rättfärdiga allehanda motorsågskritik med förevändningen om att man "vill lagets bästa" så det resonemanget blir ohållbart. Att framställa Larsson som den positive och hans kritiker för negativa blir minst sagt bakvänt.
2
Gäst: Reflektin skrev | 13 Apr 2023 - 19:51
Larsson skriver väl utifrån önskan och hopp att laget vill vinna matcher.
Tyvärr är det flera här som inte vill det, utan hellre klankar ner på alla som vill det.
Tragiskt!
4
Gäst: Realist1 skrev | 13 Apr 2023 - 15:03
Om man förväntar sig att ÖFK ska bli ett topplag finns det kanske fog för viss oro (likt Larssons). Men har man realistiska förväntningar, dvs. att ÖFK ska klara sig kvar, alternativt bli ett mittenlag, finns enligt mig ingen som helst anledning till oro eller "alarmistiska" krönikor efter dessa inledande matcher.

Jag såg långt ifrån alla matcher förra året men jag kommer särskilt ihåg bortamatcherna mot Halmstad och Jönköping och med de matcherna som jämförelse var matchen mot Örebro som natt och dag, både vad gäller spelet och skapandet av målchanser. Så om man fortsätter på samma sätt som mot Örebro kommer målen (i alla fall tillräckligt många mål för att bli ett lag som inte blir inblandat i bottenstriden) att komma.

Utan att ha sett träningsmatcherna tycker jag kryssen borta mot starka Västerås och Norrköping är särskilt imponerande. Och matcherna var dessutom relativt jämna om man ska tro statistiken och kommentarerna.

Sammanfattningsvis tycker jag Larsson gör en höna av en fjäder, i alla fall om man har realistiska förväntningar.
7
Gäst: Pman skrev | 13 Apr 2023 - 09:43
Topplaqg eller ej. Han hoppar inte på? Han har ju rätt! Alldeles för lite mål. Så det finns att jobba på. Chanserna fanns och fler kommer säkert, så det gäller att skärpa sig. Bollen SKA in.
13
Gäst: PS skrev | 12 Apr 2023 - 20:47
ÖFK har mött tre allsvenska lag och två förväntade topplag i Superettan. Oklokt att hoppa på ÖFK i de läget.
13
 
Sök på fotbollz.se
   
  Abel Stensrud Trissvinnare mot Öster  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:47  
 

Bilden: Abel Stensrud. Foto: Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
 


 
  Ett avslut på mål gav vinst för Öster trots kämpamatch av ÖFK  
  av Martin Nylander | 25 Apr 2026 - 16:06  
 

Öster- ÖFK 1-0 (0-0)

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | 25 Apr 2026 - 15:48  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | 25 Apr 2026 - 15:20  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Apr 2024 - 17:04 Matchens prestation
6 Apr 2024 - 16:58 Matchens överraskning
6 Apr 2024 - 14:53 Oj, så viktigt
6 Apr 2024 - 00:16 Inför matchen: ÖFK - Trelleborgs FF
5 Apr 2024 - 10:43 Följ ÖFK - Trelleborgs FF via fotbollz.se
4 Apr 2024 - 22:14 Efter många om och men - nu är han här amerikanen - Arquímid
4 Apr 2024 - 15:12 Korta nyheter - om Graham Potter
4 Apr 2024 - 15:08 Intressant nyhet i Sofa Score
3 Apr 2024 - 15:18 Ett nyförvärv i träning i dag - det fanns även annat att glä
3 Apr 2024 - 10:18 Kommer vi att få se Potter på Jämtkraft Arena på lördag?
2 Apr 2024 - 17:02 De ljusnar på målvaktsfronten och inte bara det - Inblick i
1 Apr 2024 - 20:40 Den matchen kunde ÖFK vunnit ännu större
1 Apr 2024 - 20:38 Nebiyou Perry briljerade - vann Trissen i premiären
1 Apr 2024 - 14:24 Bildspel GIF Sundsvall - ÖFK
31 Mar 2024 - 17:20 Korta nyheter - Om före detta ÖFK-spelaren Hosam Aiesh
30 Mar 2024 - 22:25 Grym avslutning
30 Mar 2024 - 21:25 Nu vet vi - sämre kan det faktiskt inte bli
30 Mar 2024 - 17:01 Matchens prestation
30 Mar 2024 - 15:14 Matchens överraskning
30 Mar 2024 - 13:50 Matchreferat ÖFK skänkte bort poängen
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst