meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ONÖDIG FÖRLUST
av Per Lagerbäck
Publicerad 11 Maj 2025 - 23:49 Uppdaterad 12 Maj 2025 - 00:31

Inte ofta som det avgörande målet görs efter en halvminut, och dessutom efter en huvudlös bakåtpassning.

Vad gäller spelet i första halvlek gör ÖFK en bättre match än vid segern mot Brage, men i andra halvlek blir man nästan helt dräpta av Varbergs fantastiskt skickliga försvarsspel. Dock må jag säga om även första halvlek, att ÖFK trots dominerande bollinnehav egentligen bara skapade en riktigt öppen chans, medan Varberg skapade åtminstone fyra.

Suljic gör alltså ett matchavgörande misstag i första matchminuten, och under återstoden av matchen gör en annars storspelande Otieno tre "passningar" som också kunnat leda till baklängesmål. Jag anser att det är en ledarfråga att stävja det livsfarliga spelet i och runt det egna straffområdet. Och jag anser inte att det blir mer "tillåtet" att spela så för att en stor del av de svenska tränarna för tillfället har en idé om att detta är en bra idé.

Men som jag skrev så lovar spelet i första halvlek fortsatt gott, och med lite flyt så hade matchen lika gärna fått en annan bild om t ex Kirby kunnat utnyttja sitt öppna lägen under den halvleken. Och om det blivit en seger så hade ÖFK, trots alla skador absolut varit med i toppstriden. Det ska gå att nå dit igen, men tyvärr kan det lika gärna börja att hacka mer i maskineriet, och spelet låsa sig som i andra, och då är det inte långt till de nedre strecken. Varje match de kommande veckorna kommer att vara väldigt viktig.

Varberg visade verkligen att de har en väl fungerande lagmaskin, och man är betydligt snabbare än ÖFK att ta sig in på motståndarnas planhalva, och sedan fram emot och in i straffområdet. Där har ÖFK något att ta efter. ÖFK har ofta svårt att hitta snabba vägar framåt, och ger därmed motståndarna goda möjligheter att organisera sitt försvar.

Förra matchen fick jag en del kritik för att jag var för negativ, men jag har en känsla av att resultatet, och inte bara statistiken skapade detta. Denna gång räknar jag med att få höra att jag istället är för positiv, men vi får se. Egentligen fungerade försvaret hyfsat bra, men några få enskilda misstag skulle ha kunnat ställa till det ordentligt. I offensiven saknade jag mer.

Betyg:

Otieno 4 - Han gör ett par- tre helt huvudlösa passningar som kunnat resultera i fler baklängesmål, men räddar minst lika många, som många målvakter inte klarat.

Ghanoum 4 - Återigen bäste försvarare enligt mig.

Suljic 3 - Gör mycket riktigt bra, och avstyr flera farliga situationer, men mer än en trea kan det inte bli med den inledningen.

Bonde 3 - Inga allvarliga misstag, men inte tillräckligt bestämd, och bidrar inte till att ÖFK tar sig snabbt framåt.

Johansson 3 - En svag trea.

Marklund 3 - En ganska medioker insats, men inte svag.

Bonnah 2 - Några bra passningar, men satte sig i många svåra situationer.

Sporrong 3 - Inte alls sig lik, men gör väl ändå en hyfsad insats.

Edqvist 3 - Ovanligt blek trots väldigt bra jobb.

Perry 2 - Jag upprepar mig, många underbara saker, men ännu fler misstag än vanligt. Räknade till nio onödiga bolltapp. Var faktiskt bättre defensivt än offensivt idag.

Kirby 2 - Känns inte som att han riktigt har förmågan att skapa något på egen hand, men är ofta på rätt plats. Borde ha gjort mål på sin stora chans.

Navassardian 3 - Visade inte upp sig, men kom in när många började vara ordentligt trötta och misströstande.


Vi kan alltså konstatera att många ÖFK-spelare verkligen blandar och ger, så jag längtar verkligen efter att alla vid något tillfälle endast ligger på den positiva sidan. Det är oerhört synd att det är så många skadade, men det går att rotera startelvan en hel del ändå. Jag skulle just nu vilja se Brendon från start en gång, och en spelare med rappare fötter än Kirby framåt.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Glenn skrev | 15 Maj 2025 - 19:50
Trots ett nästa självmål, så fick inte Varberg göra ett riktigt spel mål. Rättvist resultat var oavgjort som det kändes på vägen ut från läkaren. \r\nEn notering om den snöpliga tillbaka passningen. Det såg ut som bollen bromsade upp på grund av för mycket vatten i den delen av planen....
0
Gäst: Hoppfull skrev | 12 Maj 2025 - 14:46
han heter Arnold Otieno Origi

0
Gäst: bytt namn? skrev | 12 Maj 2025 - 07:44
Har målvakten bytt namn? För det står officiellt Otieno men på hans ryggtavla på matchtröjan står det det Origi.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Fransk back klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:02  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK har mistat hela tjugo spelare sedan i fjol men många nya har kommit  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:58  
 

Lagkaptenen Ali Suljic en av de spelare som är kvar sedan i fjol. Foto Haldo Jonsson

Vi kollar på lagbygget i nuvarande form.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK tippas på tolfte plats i Superettan --Sunday -Suljic -Widgren håller hög nivå  
  av Haldo Jonsson | 24 Mar 2026 - 13:17  
 

Det är i så fall tre placeringar bättre än i fjol

 
  Läs mer...  
 


 
  Trist förlust för ÖFK mot Umeå FC  
  av Haldo Jonsson | 21 Mar 2026 - 16:52  
 

ÖFK - Umeå FC 0-1 (0-0)

 
  Läs matchreferat  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Feb 2024 - 16:01 Vilken nivå har ÖFK så här års - på lördag möter ÖFK ett av
15 Feb 2024 - 10:45 Jämkraft Arena fyllde inte säkerhets kraven som reservarena
14 Feb 2024 - 16:20 Inför Häcken - ÖFK
14 Feb 2024 - 13:33 Michael Aduragbemi Oluwayemi har skrivit på för ÖFK
13 Feb 2024 - 12:29 Hur står det till med Häckens försvarsförmåga - det har gått
13 Feb 2024 - 10:51 Träningstider denna vecka på Jämtkraft Arena
12 Feb 2024 - 15:10 Resultat tränings- och genrepsmatcher inför Svenska Cupen
12 Feb 2024 - 15:09 Jaime Hopcutt har tränat med ÖFK
11 Feb 2024 - 23:05 Vi säger grattis till Yannick Adjoumani och Elfenbenskusten
10 Feb 2024 - 15:54 Matchreferat ÖFK fick revansch på Levanger efter godkänd insats
10 Feb 2024 - 14:11 Startelvan idag
9 Feb 2024 - 10:53 Genrep inför Svenska Cupen på lördag - intressant att se de
8 Feb 2024 - 09:52 ÖFK har stängd träning
7 Feb 2024 - 23:00 I dag begravdes Kurre Hamrin - Han var en av de största
7 Feb 2024 - 17:08 Glatt budskap till alla ÖFKare - Svenska cupen är räddad
6 Feb 2024 - 18:47 Så här klär du dig på fotboll vid kallt väder - då får du me
5 Feb 2024 - 18:51 Träningstider denna vecka
5 Feb 2024 - 18:48 ÖFK får möta ett aggressivare och mera dominerande GIF Sunds
5 Feb 2024 - 13:38 Träningsmatcher Superettan i helgen
3 Feb 2024 - 14:00 Matchreferat ÖFK - AC Horsens 0-3 (0-3)
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi