meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DET FINNS DETALJER SOM ÖFK MÅSTE RÄTTA TILL
av Haldo Jonsson
Publicerad 9 Mar 2025 - 21:27 

När vintern är åter och har gjort sitt intåg i Östersund och det är riktigt gråväder ute med ihållande snöfall, då har man ingen lust att ge sig ut.

Istället tar man det lugnt inomhus och tittar på all sport på TV.

För att ha något att göra, så kanske man skriver några rader i fotbollz.se. Det tycker jag att flera borde göra. Det är helt gratis att uttrycka sina åsikter och skriva referat och annat.

Frågan är bara vad jag ska skriva om? Jag väljer att tänka tillbaka på ÖFK:s förra match mot Örebro.

Matchen slutade som bekant med seger för Örebro med 3-1 efter två mål, som inträffade efter två fatala misstag i uppspelet. Utan dessa misstag hade resultatet sett bättre ut och hade varit mera rättvist.

ÖFK har även i tidigare matcher haft en tendens att inte riktigt säkra bakåt. Mot Örebro blev det mycket iögonfallande då man hade svårt med uppspelen.

Det komrer Livani att ändra på och nöta bort. Säkert kommer han att göra det, annars kanske man måste ändra till något annat sätt att sätt igång spelet, men räkna med att de aldrig kommer ifråga.

Enligt Livani ska uppspelen börja med målvakten som ska slå bollen kort till en back. En tanke god som någon, men det kräver målvakter som är bra på fötterna och är uppmärksamma. De gäller även för backarna, att om man är tvungen att passa bollen tillbaka till målvakten. Det är viktigt at man gör det på ett tryggt sätt och inte utsätter målvakten för problem. Det gjorde man mot Örebro med mål som följd.

Det gäller speciellt när man möter lag av typ Örebro, som är aggressiva och som har ett spelsätt med mycket hög press.

Livani har gjort en total förändring av ÖFK:s spelsystem.

Uppgiften är krävande både för tränare och spelare. Det måste få ta sin tid för att allt ska komma på plats och tid finns. Superettan börjar först om en månad.

Om jag gör en jämförelse, så minns jag när Graham Potter kom till ÖFK och han i Superettan ändrade till trebackslinje. Då ansågs ÖFK lite naiva i försvaret, eftersom det blev några onödiga mål i baken. Potter var uppmärksam på detta och så småningom försvann problemen. Det kommer även Livani att göra.

Om jag tittar vidare på matchen mot Örebro, så kan jag nämna, att jag roade mig med att notera skotten på mål och utanför.

Det blir normalt inte så många chanser i dagens fotboll och det blev det heller inte mot Örebro, trots att de var offensivt präglade lag med samma spelsystem som möttes.

Jag noterade för ÖFK tre skott på mål och fem skott utanför.

Motsvarande för Örebro var sju skott utanför och fyra på mål. Således en bra utdelning för Örebro sett i antal skott på mål.

I sammanhanget vill jag berömma Bonnah för hans eleganta och snygga mål. Sådana vill vi se mera av.

Örebro hade övertag i första halvlek, medan ÖFK kom i igen i andra. Då kom ÖFK längre upp på motståndarnas planhalva, hade större bollinnehav och bättre spel.

Det var positivt att ÖFK orkade sätta högre fart i andra halvlek. Det har man i vissa matcher tidigare inte klarat av. Man har sett trötta ut, åtminstone i slutet av andra halvlek.


Många hör av sig och undrar varför inte ÖFK vinner flera träningsmatcher, men den frågan tar vi upp en annan gång

 
 
5 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 10 Mar 2025 - 14:13
Högersidan måste bli bättre, en hel del baklängesmål har det blivit från den sidan.
1
Gäst: Tomas Noterius skrev | 10 Mar 2025 - 08:41
Haldo, jag vet jag vet. 😁
0
Gäst: Haldo skrev | 9 Mar 2025 - 23:24
Tomas, efter en viss ålder går tiden så in i Norden fort.
1
Gäst: Tomas Noterius skrev | 9 Mar 2025 - 21:39
Nej Haldo. Superettan börjar inte först om en månad. Öfk premiärspelar 30/3 borta mot Trelleborg och dit är det knappt tre veckor. Vilket gör att förberedelsetiden att nöta in det nya spelsystemet kapas med 25% utifrån "din almanacka". Hårda bud vill jag nog påstå men hoppas självklart att det fungerar till dess? 😁
1
Gäst: Calle skrev | 9 Mar 2025 - 21:34
Vi kan inte fortsätta blunda för ekonomin i klubben.
Nog saknar man flyttgubben från Sollefteå som kunde sponsra med dom miljoner som behövdes för att va på rätt sida om om konkurssteecket…….
Mera såna gubbar ,tack!
Ironi för er som inte förstår….🫣🫣🫣🫣❤️🖤
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK imponerade i debuten - bra andra halvlek avgjorde  
  av Haldo Jonsson | Idag - 18:54  
 

ÖFK vinner premiären i Varberg!

Varberg - ÖFK 1-2 (1-1)

ÖFK:s spelare tackar sina supporters

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson | Idag - 17:36  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Idag - 17:25  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Härliga tre poäng  
  av Per Lagerbäck | Idag - 17:05  
 

Det var uppenbart ett genidrag att hämta "hem" Curtis Edwards. Även om inte allt var väldigt bra, så stod han för denna härliga trepoängare.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
14 Feb 2024 - 16:20 Inför Häcken - ÖFK
14 Feb 2024 - 13:33 Michael Aduragbemi Oluwayemi har skrivit på för ÖFK
13 Feb 2024 - 12:29 Hur står det till med Häckens försvarsförmåga - det har gått
13 Feb 2024 - 10:51 Träningstider denna vecka på Jämtkraft Arena
12 Feb 2024 - 15:10 Resultat tränings- och genrepsmatcher inför Svenska Cupen
12 Feb 2024 - 15:09 Jaime Hopcutt har tränat med ÖFK
11 Feb 2024 - 23:05 Vi säger grattis till Yannick Adjoumani och Elfenbenskusten
10 Feb 2024 - 15:54 Matchreferat ÖFK fick revansch på Levanger efter godkänd insats
10 Feb 2024 - 14:11 Startelvan idag
9 Feb 2024 - 10:53 Genrep inför Svenska Cupen på lördag - intressant att se de
8 Feb 2024 - 09:52 ÖFK har stängd träning
7 Feb 2024 - 23:00 I dag begravdes Kurre Hamrin - Han var en av de största
7 Feb 2024 - 17:08 Glatt budskap till alla ÖFKare - Svenska cupen är räddad
6 Feb 2024 - 18:47 Så här klär du dig på fotboll vid kallt väder - då får du me
5 Feb 2024 - 18:51 Träningstider denna vecka
5 Feb 2024 - 18:48 ÖFK får möta ett aggressivare och mera dominerande GIF Sunds
5 Feb 2024 - 13:38 Träningsmatcher Superettan i helgen
3 Feb 2024 - 14:00 Matchreferat ÖFK - AC Horsens 0-3 (0-3)
3 Feb 2024 - 12:12 Startelvan i dag
2 Feb 2024 - 21:35 ÖFK spelar träningsmatch idag kl 13.00
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst