meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK:S MEST HÅLLBARA INVESTERING
av ÖFK Akademi
Publicerad 22 Maj 2025 - 23:27 Uppdaterad 23 Maj 2025 - 10:35

Eseg Yossief Foto: David Hultén

ÖFK:s mest hållbara investering

21 maj 2025 blev ett historiskt datum för Östersunds FK. I den 78:e matchminuten mot Västerås SK klev 18-årige Eseg Yossief in på planen och blev därmed den första spelaren från ÖFK Akademi att få tävlingsminuter i Superettan för klubbens A-lag.

Debuten är inte bara ett personligt genombrott för Eseg, utan även en milstolpe för hela akademiverksamheten – och ett kvitto på ett långsiktigt arbete med lokal spelarutveckling. Första gången en akademispelare gjorde debut i A-laget – det är inte bara en sportslig prestation, utan en signal till hela regionens unga fotbollstalanger: det går att lyckas, även i sin hemstad.

För exakt 15 år sedan skrev Dennis Widegren på sitt A-lagskontrakt med ÖFK. Han blev en förebild för många unga i Östersund och har även fungerat som en inspirerande figur för ÖFK Akademi, där ambitionen alltid varit att skapa liknande möjligheter för nya generationer.

ÖFK Akademi har funnits i många år, men 2020/2021 genomgick verksamheten en nystart. Under ledning av Stefan Lundin skapades nya strukturer och riktlinjer för att bygga en långsiktig och kvalitativ spelarutveckling. Akademin är en del av Unicoach-nätverket, under Svenska Fotbollsförbundet, och samarbetar med både NIU Fotboll och skolor inom ramen för Skolverkets riktlinjer. Verksamheten riktar sig till ungdomar i åldrarna 15 till 19 år och lockar talanger från hela Jämtland Härjedalen – men även utanför regionen.

Esegs debut bär ett starkt symbolvärde. Det visar att det är fullt möjligt att gå hela vägen från lokal ungdomsfotboll till elitnivå – utan att lämna sin hemstad. I en tid där många unga söker möjligheter på andra orter, är det här ett tydligt bevis på att Östersund kan fostra egna talanger. Det är – i ordets rätta bemärkelse – klubbens mest hållbara investering. Och Akademin lyckades att få till det på 4 år.

Men vägen dit kräver samarbete. För att ge ungdomarna bästa möjliga förutsättningar krävs rätt resurser till tränare och ledare, samarbete med JHFF, samt stöd från regionens föreningar. Det handlar om att skapa en stark miljö där utbildning, konkurrens och glädje går hand i hand.

Bakom framgången ligger också modiga beslut. Kiarash Livani och Fredrik Aasmund Eliassen har varit avgörande i att öppna dörren för akademispelare att få känna på A-lagsmiljön. På bänken mot Västerås satt även Leo Ramberg (P16), och i tidigare matcher har Arvid Holmén (P19) och Christopher Lundhall – som nu är tredjemålvakt i A-laget – också varit med.

Under försäsongen har ytterligare spelare från akademin fått chansen att visa upp sig: Jafar Hussani, Josef Hermansson, Leo Eiremo, Viktor Johnsson, Max Lidenmark, Hugo Larsson, Mo Abdullahi och Elliot Caarls – samtliga representerar ÖFK Akademi med stolthet. Många av dessa spelare har även deltagit på distrikts- och landslagsläger . ÖFK Akademi har fått beröm från både JHFF och nationella ledare för sin nivå och inställning.

Det är dock viktigt att komma ihåg att alla resor ser olika ut. Det handlar om att ge varje spelare rätt väg framåt, i en miljö där tränare och ledare är engagerade, och där man får växa – både som spelare och människa. När glädje och utveckling går hand i hand, och när unga får tro på sina drömmar, då skapas verklig förändring.

Och det är precis där, i den långsiktiga satsningen på den egna ungdomsfotbollen, som ÖFK:s framtid formas.

Johan Lidenmark

Foto: David HulthénÖstersund FK Akademin



 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Trist förlust för ÖFK mot Umeå FC  
  av Haldo Jonsson | 21 Mar 2026 - 16:52  
 

ÖFK - Umeå FC 0-1 (0-0)

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Startelvan i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | 21 Mar 2026 - 15:03  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Abodi Qasem, Sunday Anyanwu, Hugo Azzi, Michael Oluwayemi, Emil Özkan, Elliot Caarls, Curtis Edwards, Luka Bozickovic, Eseg Yossief, Abel Stensrud

 
  Läs mer...  
 


 
  Glädjens dag för två akademispelare som tar steget upp  
  av Haldo Jonsson | 21 Mar 2026 - 14:40  
   
  Läs mer...  
 


 
  Tidigare spelare i ÖFK - Nu tränare i Umeå FC  
  av Haldo Jonsson | 20 Mar 2026 - 20:28  
 

Arivild från träningen

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Feb 2024 - 10:50 Vilken startelva kan vi förvänta oss i ÖFK?
1 Feb 2024 - 15:34 Nebiyou Perry återvänder till ÖFK
1 Feb 2024 - 15:17 Citat från Magnus Powell
1 Feb 2024 - 15:06 ÖFK DELTAR I ARBETET MOT LÄKTARVÅLD OCH ORDNINGSSTÖRNINGAR
30 Jan 2024 - 16:29 Kevin Jablinski från Alicante
30 Jan 2024 - 13:32 ÖFK måste betala 3 778 545 kr
29 Jan 2024 - 22:14 Denna chockartade upplevelse hade ni knappast väntat er, Väs
29 Jan 2024 - 18:32 Guinea med Aly Keita hänger med i Africa Cup
28 Jan 2024 - 18:45 ÖFK 2024
27 Jan 2024 - 21:27 Träningsmatcher Superettan och Allsvenskan
25 Jan 2024 - 21:37 ÖFK alltmer populära - har sålt flera säsongskort än lag i a
25 Jan 2024 - 11:16 Korta Nyheter om Albin Sporrong
24 Jan 2024 - 22:29 Det se bra ut inför säsongen - Alla spelare är friska
24 Jan 2024 - 11:15 Korta Nyheter om Cesar Weilid - ny klubb
23 Jan 2024 - 11:37 Två provspelare med på träningslägret
22 Jan 2024 - 18:36 Cesar Weilid lämnar ÖFK
22 Jan 2024 - 15:05 Se hit ÖFK- här finns kontraktlösa spelare - elva med tidiga
21 Jan 2024 - 19:21 Träningsläger från Ånge till Rio de Janeiro - en koll på ÖFK
20 Jan 2024 - 22:10 Korta nyheter
20 Jan 2024 - 18:04 Erick Brendon - brinner för att hjälpa de fattiga i Rio De J
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi