meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ETT SJÄLVFÖRTROENDE IN ABSURDUM - HJÄLPER ELLER STJÄLPER?
av Haldo Jonsson
Publicerad 11 Nov 2022 - 21:06 Uppdaterad 11 Nov 2022 - 23:48

Falkenbergs tränare Cristoffer Andersson

ÖFK har klarat av första matchen i kvalet mot Falkenberg och man gjorde det bra. Det var en match som jag var mycket rädd för, efter all den information om lagets styrka och målfarlighet som man hört från klubben.

Oavgjort är ett bra resultat för ÖFK att bygga vidare på när kombattanterna skall mötas igen på Jämtkraft Arena på söndag.

Det är nya förutsättningar som gäller på söndag så ta inte ut någon seger i förskott för ÖFK, för även om Falkenberg snarast gjorde ett ganska så mediokert intryck i går, så kan de tända till i just den matchen.

Har man hemmamatch i första kvalmatchen är inställningen och nästan kravet att man ska vinna för att ha ett bra utgångsläge i matchen på bortaplan. Falkenberg erkänner inte detta, utan istället tycker de, att oavgjort är ett bra resultat. Efter matchen låtsas man inte om att man givetvis är besviken.

Någon tanke på ödmjukhet finns inte. Falkenberg har självförtroende in absurdum, som knappast styrker klubben, kanske heller stjälper.

Man vill inte fundera över och inse att man har några svagheter. Det har alla lag.

Nej, man ger istället ÖFK:s spelare tändvätska inför matchen, när man nedvärderar ÖFK genom att en spelare säger: "-Vi ska fara upp och slakta ÖFK på söndag. Där ett anmärkningsvärt uttalande. Den ende som funderat lite över situationen är tränaren Cristoffer Anderssion som tycker, att det var lite annat att möta ett lag från Superettan än lagen i dv 1 södra.

ÖFK håller sig mera med båda fötterna på jorden. Man känner tacksamhet, att man nått så långt som till kval och är ödmjuka inför det. Inga stora åthävor, ingen slår sig på bröstet. Nej, man har bara tankarna på att göra en bra match. Det kan göra att ÖFK har en fördel inför matchen på söndag, samtidigt som man kan räkna med att spel på hemmaplan brukar passa ÖFK.

ÖFK kom hem redan vid 11.00- tiden idag. Tacka Magnus och Stefan för det. Mycket bra gjort att, med mycket kort varsel ordna en sådan bra hemresa. Det innebär att ÖFK kan börja träna lördag och kommer att vara tämligen utvilade till söndagens match, trots att tidsmarginalen mellan matcherna är mycket kort.


Vad kan vi förvänta oss av Falkenberg på söndag?

Jo, ett mycket revanschsuget lag. Trots bortaplan är man helt inställda på att det blir seger.

Falkenberg har varit outstanding i årets serie på hemmaplan Att inte förlora någon match under hela säsongen är beundransvärt.

Tur för ÖFK är att Falkenberg inte är lika bra på bortaplan. Där är man mänskliga. Falkenberg har förlorat fyra matcher, vunnit sju och spelat oavgjort i fyra. Många mål har man dock gjort på bortaplan.

Normalt har Falkenberg giftiga forwards, även om de inte visade det senast. Då hade man bara ett skott på mål och det gick in. Det var ett mål som dessutom inte skulle ha godkänts. Det var frispark för ÖFK strax innan, men den ojämne domare blundade.


Nu ska jag gå hem och kolla på Lars Larssons första litterära bok.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)  
  av Hasse Thor  | Idag - 19:41  
 

“Upp som en sol, ned som en pannkaka”, en gammal sliten metafor men fullt användbar beträffande ÖFK:s göranden i matchen mot gästande IFK Värnamo, degraderade i fjol men nu med känning i täten efter fyra om gångar. Dock tre viktiga hemmapoäng via 3-2 (3-0) och med tanke på den glänsande första rundan lite rättvist ändå.

.
Vid tre tillfällen fick ÖFK i dag glädjas åt mål mot Värnamo. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2  
  av Thord-Eric Nilsson  | Idag - 18:44  
 

.Foto Thord - Eric Nilsson

.Dramatisk bild ur bildspelet. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Idag - 16:37  
 

.Trisstvåan Simon Marklund. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 15:34  
 

. Douglas Bergqvist tiittar efter bollen och konstaterar att Simon Marklund gjorde 3-0. Då trodde många i publiken att segern redan var vunnen, men riktigt så blev det inte Värnano kom igen och det blev riktigt spännande. Viljestarke Abel Stensrud på bilden, gjorde en bra match, och igger i läge för att möta en retur. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Mar 2024 - 19:31 Matchens överraskning
2 Mar 2024 - 17:12 Så lovande
2 Mar 2024 - 14:02 Startelvan i dag
1 Mar 2024 - 22:44 Så här ser Landskrona på matchen
1 Mar 2024 - 18:35 Följ ÖFK -Landskrona BoIS genom fotbollz.se
1 Mar 2024 - 18:24 Inför ÖFK - Landskrona
1 Mar 2024 - 15:30 Rapport från träningen - Stolt tillbaka
29 Feb 2024 - 14:48 Öppen träning fredag inför Landskrona
29 Feb 2024 - 09:59 Örebro SK ratade Theodore Rask - nu utan klubb
28 Feb 2024 - 21:43 En trogen och hängiven ÖFK-are har gått bort
27 Feb 2024 - 19:51 Fotbollz.se fungerar inte bra
27 Feb 2024 - 16:36 ÖFK:s match mot Brommapojkarna - Det var liksom inte drag un
26 Feb 2024 - 23:16 Matchreferat Brommapojkarna - ÖFK 1-0 (1-0)
26 Feb 2024 - 22:40 Bilder från Brommapojkarna - ÖFK 1-0 (1-0)
26 Feb 2024 - 20:33 Matchens prestation
26 Feb 2024 - 20:20 Inte så sprakande
26 Feb 2024 - 09:11 Följ BP - ÖFK via fotbollz.se
25 Feb 2024 - 21:08 ÖFK - ni har chans mot BP - ta den!
23 Feb 2024 - 15:08 Estrad Norr leder ÖFK:s kulturprojekt 2024 - Årets kulturpro
23 Feb 2024 - 09:38 Nu har valberednings gjort siitt - ordföranden väljs om
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst