meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖPPET BREV TILL TILLVÄXTVERKET
av Haldo Jonsson
Publicerad 20 Mar 2023 - 15:44 

Öppet brev gällande Tillväxtverkets beslut att svenska idrottsföreningar ska återbetala stöd de fått i samband med coronapandemin. ÖFK ska betala tillbala c:a 3 miljoner kronoir.

Öppet brev gällande Tillväxtverkets beslut att svenska idrottsföreningar ska återbetala stöd de fått i samband med coronapandemin.
Riksidrottsförbundets, svensk fotbolls, svensk ishockeys och arbetsgivaralliansens samlade bedömning är att idrotten har varit berättigade till, och uppfyllt kraven och syftet för att få stöd från Tillväxtverket. Vi känner stor förvåning över de återkrav som nu drabbat klubbarna.

Syftet med stödet för korttidsarbete har varit att rädda arbetstillfällen under coronapandemin. Elitidrottens gemensamma bild är att fler aktörer än näringslivet skulle få del av stöd under pandemin, även idrotten. Avsikten med stödet var att rädda arbetstillfällen i en tid då staten stängt ner mångas möjligheter till intjäningsförmåga. Elitidrotten är en mycket stor arbetsgivare.

Korttidsstödet delades ut med följande kriterier, som elitidrotten anser sig kvalificera sig för:

  1. Arbetsgivaren har fått tillfälliga och allvarliga ekonomiska svårigheter,
  2. De ekonomiska svårigheterna har orsakats av något förhållande utom arbetsgivarens kontroll,
  3. De ekonomiska svårigheterna inte rimligen hade kunnat förutses eller undvikas, och
  4. Arbetsgivaren har använt sig av andra tillgängliga åtgärder för att minska kostnaden för arbetskraft.

Vår gemensamma bedömning är att samtliga klubbar varit berättigade till, och uppfyllt kraven för, stödet från Tillväxtverket. Inte nog med att pandemin i sig får anses som en tillfällig kris – våra verksamheter blev under pandemin till stor del helt nedstängda för betalande publik vilket gör att krisen fick en enorm påverkan på den här typen av evenemangsrörelse.

När Tillväxtverket i efterhand granskar de utbetalda stöden och beslutat att elitidrottsföreningar är återbetalningsskyldiga är det uppenbart att Tillväxtverket enbart använt ”vanliga” företag för att jämföra elitidrotten med när de bedömer deras rätt till stöd. Tillväxtverket har missat vad en idrottsförening jobbar med och efter vilka premisser verksamheten bedrivs.

Det är tydligt att Tillväxtverkets tolkning är att stödet bara ska ges till vinstdrivande verksamheter. Elitidrotten anser att stödet ska träffa alla långsiktigt hållbara verksamheter, även idrotten. Det vill säga att företag och organisationer som inte har aktieutdelning, utan som återinvesterar i verksamheten också bör ha rätt till stöd. När en av våra elitidrottsklubbar gör ett positivt resultat så återinvesteras överskottet i verksamheten, vilket gör att man under flera år kan göra ett minusresultat, för att sedan vid vinst återinvestera den i verksamheten, till skillnad från vinstdrivande bolag som har syftet att generera vinst varje år. Med denna modell har flera av våra klubbar varit långsiktigt hållbara i över hundra år.

Vi anser att Tillväxtverket inte tagit hänsyn till idrottens särart utan bara har gjort en jämförelse med villkoren för ett ”vanligt” företag inom näringslivet. Vi anser att Tillväxtverket ska ta hänsyn till idrottens särart, vilket görs inom en rad andra rättsliga områden i förhållande till gällande lagregler. Idrottens särart är till och med ett erkänt koncept inom EU:s domstolar.

Tillväxtverket borde därför ha jämfört idrottsklubbar med andra idrottsklubbar, utifrån idrottens mål och syfte, vid sin bedömning om klubbarna har rätt till stöd, vilket är fullt möjligt enligt lagen om korttidsstöd. En jämförelse med det typiska aktiebolaget som har ett vinstdrivande syfte blir inte rättvisande. Tillväxtverket hävdar att ett företag som inte genererar vinster inte är hållbart. Det gäller INTE för elitidrotten, vilket många klubbars över hundraåriga existens visar.

Att neka elitidrottsföreningar stöd i efterhand med motiveringen att de inte är långsiktigt hållbara för att de inte genererar stora vinster är fel. Det gör inte elitidrottsföreningar till en sämre arbetsgivare. Vi upplever inte heller att det har varit syftet med lagstiftningen och politikerna lovade under pandemin att även elitidrottsföreningar skulle ha rätt att få stöd.

Det är tydligt att elitidrottsföreningars verksamhet inte ser ut som Tillväxtverket förväntar sig. Men, stödet är till för att kunna överleva en kris och slippa säga upp personal, vilket stödet faktiskt också bidragit till för idrottsverksamheterna.

Svensk elitidrott är en viktig faktor för det svenska samhället och en stark och långsiktigt hållbar arbetsgivare. Vi bidrar med arbetstillfällen, skatter och statliga inkomster, för att inte tala om de betydande samhällsvärden vi skapar.

Vi anser oss inte bara uppfylla kraven för stödet, vi anser oss också ha rätt till det stöd som utlovades.

Björn Eriksson och Stefan Berg, Riksidrottsförbundet
Karl-Erik Nilsson och Håkan Sjöstrand, Svenska Fotbollförbundet
Anders Larsson och Johan Stark, Svenska Ishockeyförbundet
Simon Åström och Mats Enquist, Föreningen Svensk Elitfotboll
Annika Grälls och Tomas Hoszek, Elitfotboll Dam
Roger Ekström och Jenny Silfverstrand, Svenska Hockeyligan
Niclas Fröberg och Gabriel Monidelle, Hockeyallsvenskan
Agne Bengtsson och Angelica Lindeberg, Svenska Spel Damhockeyliga
Hans-Göran Elo, Arbetsgivaralliansen

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Svennis skrev | 21 Mar 2023 - 11:05
Behöver inte lägga ner idrotten. Klubbarna behöver bara lära sig att inte spendera pengar de inte har. Svårare än så är det inte. 20 mille back… öfk borde skämmas
6
Gäst: Tvivlande skrev | 21 Mar 2023 - 07:12
Ja politikerna är livsfarliga, och som sagt, när politiker ska sköta något så kan man ge sig den på att antingen blir det fel, eller så blir det inget gjort. Det är bara att titta hur det ser ut på många håll i samhället.
7
Gäst: 1 maj skrev | 20 Mar 2023 - 17:19
Protetestera genom att vi lägger ner idrotten får vi se vilket samhälle vi får.
Alltid ska det va strul när tillväxtvärket och politikerna ska utföra något tillsammans
7
 
Sök på fotbollz.se
   
  Örebros tränare Rickard Norling om en stentuff Superettan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:35  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Höga poäng till flera öfk-spelare mot öster  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:22  
 

Foto. Thord-Eric Nilsson och Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Abel Stensrud Trissvinnare mot Öster  
  av Haldo Jonsson | 26 Apr 2026 - 20:47  
 

Bilden: Abel Stensrud. Foto: Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
 


 
  Ett avslut på mål gav vinst för Öster trots kämpamatch av ÖFK  
  av Martin Nylander | 25 Apr 2026 - 16:06  
 

Öster- ÖFK 1-0 (0-0)

 
  Läs matchreferat  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Feb 2024 - 16:01 Vilken nivå har ÖFK så här års - på lördag möter ÖFK ett av
15 Feb 2024 - 10:45 Jämkraft Arena fyllde inte säkerhets kraven som reservarena
14 Feb 2024 - 16:20 Inför Häcken - ÖFK
14 Feb 2024 - 13:33 Michael Aduragbemi Oluwayemi har skrivit på för ÖFK
13 Feb 2024 - 12:29 Hur står det till med Häckens försvarsförmåga - det har gått
13 Feb 2024 - 10:51 Träningstider denna vecka på Jämtkraft Arena
12 Feb 2024 - 15:10 Resultat tränings- och genrepsmatcher inför Svenska Cupen
12 Feb 2024 - 15:09 Jaime Hopcutt har tränat med ÖFK
11 Feb 2024 - 23:05 Vi säger grattis till Yannick Adjoumani och Elfenbenskusten
10 Feb 2024 - 15:54 Matchreferat ÖFK fick revansch på Levanger efter godkänd insats
10 Feb 2024 - 14:11 Startelvan idag
9 Feb 2024 - 10:53 Genrep inför Svenska Cupen på lördag - intressant att se de
8 Feb 2024 - 09:52 ÖFK har stängd träning
7 Feb 2024 - 23:00 I dag begravdes Kurre Hamrin - Han var en av de största
7 Feb 2024 - 17:08 Glatt budskap till alla ÖFKare - Svenska cupen är räddad
6 Feb 2024 - 18:47 Så här klär du dig på fotboll vid kallt väder - då får du me
5 Feb 2024 - 18:51 Träningstider denna vecka
5 Feb 2024 - 18:48 ÖFK får möta ett aggressivare och mera dominerande GIF Sunds
5 Feb 2024 - 13:38 Träningsmatcher Superettan i helgen
3 Feb 2024 - 14:00 Matchreferat ÖFK - AC Horsens 0-3 (0-3)
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst