meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DET FINNS EGENTLIGEN INTE NÅGOT ATT KLAGA PÅ NÄR MAN TITTAR UT ÖVER PLAN OCH SER PÅ TRÄNINGEN.
av Haldo Jonsson
Publicerad 31 Maj 2024 - 10:14 Uppdaterad 31 Maj 2024 - 11:38

ÖÖFK kan ställa upp med ett bra och suget lag på lördag. Vi hoppas på en härlig fotbollsfest med mycket folk och som slutar med vinst för ÖFK!

Varmt, skönt och soligt har det varit på alla träningar denna vecka. Det behöver spelarna få uppleva efter en mycket kall och, åtminstone vad kylan beträffar, en oinspirerande vinter.

Nästa år får vi hoppas att ÖFK får träna i Krokoms allaktivitetshall och då blir det mera mänskligt.

Det är ingen tvekan att det är bra gjort av alla inblandade parter som lyckats åstadkomna en fullstor plan och hall som man kan träna fotboll i. Allt beröm till er och alla som ställer upp med kapital. Hallen kom som en stor överraskning.

Det bli varmt och soligt på matchen. Det är viktigt att vi tar med oss en keps när vi sitter i solen. Jag glömde den i förra matchen och det blev lite jobbigt i solen.

Det finns egentligen inte något att klaga på när man tittar ut över plan och ser på träningen.

ÖFK kan ställa upp med ett bra lag på lördag.

Visst skulle vi vilja ha med Stolt och Keita, den saken är klar, men nu är det inte så. Powell säger ofta, att man får ställa upp med de lag man har till förfogande. Det är klart att han har rätt. Det är fotbollens villkor. Så är det för alla lag.

Det är svårt att sia om när Keita och Stolt kommer tillbaka. Stolt har i varje fall visast sig på träningarna denna vecka.

Fortfarande blir Grach lite ensam längst fram på matcherna. Han kämpar på bra, men jag skulle gärna se att man löser det på något nytt sätt, kanske med Arquimides Ordonez tillsammans med Grach. Han är oberäknelig på plan och skulle stärka offensiven.

Det känns bra att Jamie Hopcutt kommer tillbaka. Han gör sitt jobb och gör det ofta bra, men troligen ingen start för Kroon

En av de giftigaste spelarna i laget är Musolitin. Jag hoppas verkligen, att han får tillbaka sin högerposition. Han är högerfotad och då funkar hans inlägg bättre från högerkanten. Hedenqvist bör få plats bakom Musolitin, men han kan byta med Nsa i paus.

Jag ser fram emot att se artisten Perry åter. Han har tränat bra nu. Jag hoppas att han får komma in.

Visst skulle vi vilja ha mera konstruktivitet från mittfältarna. Jag tycker att Brendon ska ha en mera offensiv roll. Han är målfarlig och han kan lättare slå en öppnande passning till en forward om han är högre upp i banan.

En annan spelare jag gillar att se i aktion på plan är talangen Michael Oluwayemi åtminstone i en halvlek istället för Sporrong. Han kommer inte att misslyckas.

ÖFK har ju även Nader att tillgå, gärna som inhoppare. Honom vill jag se som inre mittfältare hellre än yttre. Han har konstruktiv känsla.

Vi ses på arenan. Sida vid sida hejar vi fram vårt ÖFK.

Vi ger oss aldrig!

Vi hoppas på en härlig fotbollsfest på lördag med mycket folk och som slutar med vinst för ÖFK!

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 31 Maj 2024 - 13:27
Vad gäller Perry så tycker jag att han inte har levererat något än så länge, lite finter och dribblingar visst men som inte har resulterat i något.
2
Gäst: Bengt Jonsson skrev | 31 Maj 2024 - 10:41
Jag brukar åka in och titta på träningen två dagar före match (dag före är stängd). Alltid lika givande att se. \r\nFrån igår; härligt att se Perry spelsugen och i full aktion på plan så han bör vara redo för inhopp (eller start?) på lördag och igår tränade Musolitin högerposition som du nämner. Utan att nämna hur man tränade crossbollar så måste jag säga att precisionen i Ghanoum’s tillslag var klockrena igår. \r\nTyvärr såg jag ingen Stolt på plan men däremot kom Kroon ut en stund och lattjade lite med bollen. \r\n\r\nHoppas på mycket folk och många ungdomar igen på arenan. Dom är vår (och fotbollens) framtid. \r\nHoppas det går att lösa på något vis att de kan fortsätta komma gratis under säsongen. Och kommunen kanske ska fundera över om klubben kan slippa betala 10:- / pers som det normalt kostar för varje åskådare. \r\n\r\nVi ses på Jämtkraft!
11
 
Sök på fotbollz.se
   
  IFK Ösersund  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:13  
   
 


 
  IFK Ösersund  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:13  
   
 


 
  Om William Tønning och Kalipha Jawla  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:22  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK höjde sig i andra halvlek men målen uteblev  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:13  
 

Ranheim IL - ÖFK 0-0 (0-0)

 
  Läs matchreferat  
     
 
Nyhetsarkiv
15 Jan 2024 - 15:06 Framgångar för Ghoddos och Kadiri
14 Jan 2024 - 19:44 Korta nyheter om Myroslav Mazurs nya klubb
14 Jan 2024 - 18:11 Mera om lagbygget
12 Jan 2024 - 14:03 Lärling i ÖFK
11 Jan 2024 - 15:31 Korta nyheter
11 Jan 2024 - 14:50 Myroslav Mazur lämnar ÖFK
10 Jan 2024 - 18:41 Ny mittfältare klar för ÖFK
10 Jan 2024 - 10:56 Tråkigt för Mansour Sinyan
10 Jan 2024 - 10:37 Nyförvärvet som inte kom i går
8 Jan 2024 - 16:23 En fotbolls upptakt i dur- det händer mycket i ÖFK nu
8 Jan 2024 - 15:04 Intervju med Stefan Lundin - flera spelare på väg in och det
7 Jan 2024 - 21:54 Ytterbacken Chrisnovic Nsa klar för ÖFK på två år.
7 Jan 2024 - 17:48 Spännande träningsupptakt måndag kl 11.00 - en av begivenhet
4 Jan 2024 - 21:20 ÖFK:s träningsmatcher på försäsongen spikade
4 Jan 2024 - 15:20 Hur kommer ÖFK att lyckas nästa år? - Fotbollz.se blickar ti
2 Jan 2024 - 22:58 Ny sportleverantör för ÖFK
31 Dec 2023 - 15:05 2023 blir snart 2024. Reflektioner.
30 Dec 2023 - 22:48 - Jag spelar för min familj i Elfenbenskusten, säger Yannick
29 Dec 2023 - 16:46 Nu har ÖFK fått sin nye assisterande tränare
29 Dec 2023 - 11:22 Har ÖFK byggt färdigt sitt lagbygge? - nej, lång ifrån
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi