meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK SKA VARA NÖJDA MED POÄNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 9 Jun 2026 - 21:04 Uppdaterad 9 Jun 2026 - 21:39

I första halvlek hade ÖFK en hel del intentioner framåt, även om det bara ledde till ett par chanser. I andra blev det till 80% Nordic, som var snabbare och rappare i fötter och huvud.

Från början kände jag mig ganska säker på att detta ska kunna bli en seger. ÖFK kändes lite gedignare och Nordic hade mest Jawla, men efter ÖFK:s ledningsmål, som inte då var helt motiverat utifrån spelet, så skedde, som jag ser det, en scenförändring. Nordic utvecklade mer ett snabbt lagspel, och litade inte bara på Jawlas snabbhet, som i sig var imponerande. En spelare vi hade behövt i ÖFK:s rödsvarta tröja istället.

ÖFK såg sega ut i de flesta löpdueller och Nordics spelare hjälpte varandra med rörelse klart bättre än vad ÖFK:arna gjorde. Detta accentuerades än mer i andra halvlek, då det kändes som att detta skulle kunna bära iväg mot en flermålsseger för Nordic. Laget som kändes lite haltande i delar av första halvlek blev nu hyperfarliga. Delvis beroende på en ganska osynkad defensiv hos ÖFK.

Det ska dock inte falla någon skugga på ÖFK:s arbetsinsats, och jag tror att det mer var Nordics snabbhet som gjorde ÖFK mindre bra. Men tyvärr visar det på brister som eventuellt inte är så lätta att reparera. Viljan att få boll genom att snabbare röra sig mot ytor som ger bättre möjligheter att faktiskt få en boll som leder vidare framåt kan definitivt bli bättre. Mot ett lag som Nordic är det t o m helt nödvändigt.

Betygen:

Uppenberg 2 - Kändes åter osäker och kanske borde han ha kunnat styra bollen på ett annat sätt innan målet.

Qasem 2 - Egentligen ett steg framåt i den rent defensiva delen, men orutinen blir tydligare när det går snabbt. Fortfarande dock en spelare som kan bli väldigt betydelsefull, men jag tjurar på med att vilja se honom högre upp i banan.

Vidgren 3 - Gör ett ok jobb och slår riktigt bra bollar framåt när det behövs andningspaus.

Azzi 3 - Gjorde inte någon riktigt bra match, men klarar trean med sin bestämdhet och laglojalitet.

Adjoumani 3 - Skulle ha gjort mål i första, och hade nästan därmed kunna bli en av matchhjältarna. Jobbar och sliter och finns med bra framåt.

Miljanovic 3 - Fanns mer med framåt hela vägen. Syns inte annars så mycket, vilket innebär att han inte heller gjorde allvarligare missar.

Edwards 3 - En av hans minst bra matcher i år, men jobbet för laget finns definitivt där.

Begic 3 - Ovanligt anonym, men gör inte bort sig.

Marklund 3 - Tog idag en del felbeslut, men kommer att vara bättre i nästa match.

Özkan 3 - Ett riktigt kämpamål och all credit för det. I övrigt också han slätstruken.

Delgado 2 - Nä, tillförde inte mycket.

Ayanwu 4 - Jag tycker att han tillför en tydlig trygghet, men helst än mer centralt i backlinjen.

Stensrud 3 - Fortsätter äntligen att passa när han så ska göra, men verkar nästan klumpig ibland ikväll.

Vi ska som sagt vara glada för poängen, vilken gör fortsättningen väldigt spännande. Det finns en uppryckning att göra i flera avseenden, och i allt utom möjligen snabbheten vet jag att kapaciteten finns för det. Jag tjatar om rörelsen utan boll, initiativ att snabbt föra bollen framåt och bättre utnyttjande av inkast och frisparkar på avstånd från motståndarmålet. Jag skulle vilja se Navassardian starta en match, jag skulle vilja se Qasem högre upp och Ayanwu är en självklar startspelare för mig. Kanske är det dags för Griffiths att få spela en match igen. Marklund och Edwards kommer att höja sig ett snäpp i nästa match och bidra till att Ljungskile får det hett om öronen.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Erik skrev | 10 Jun 2026 - 09:30
Navassardian har väl fått starta någon match, men både han och Delgado alldeles för dålig. Hur kunde man skriva kontrakt med Delgado efter haft han på provspel under en sån lång period är ett under, visar absolut ingenting.
Stensrud är väl den som varit minst dålig av alla forwards.
5
Gäst: Ante skrev | 9 Jun 2026 - 22:17
Tycker du är för snäll mot Miljanovic.Han håller inte defensivt och framåt händer inte mycketHur många lag har han spelat i ? Två säsonger har han varit startspelare och det ” råkar” vara då han haft pappa som tränare . Samma med Stensruds betyg Idag kändes han väldigt oteknisk som att bollen var en hal tvål.
15
 
Sök på fotbollz.se
   
  Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst  
  av Agne Svärd | Igår - 23:24  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  GIF Sundsvall - ÖFK 0-2 (0-0)  
  av Martin Nylander | Igår - 19:52  
 

Efter bra andra halvlek vann ÖFK Norrlandsderbyt!



 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Igår - 19:50  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson | Igår - 19:49  
 

.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Apr 2024 - 09:50 Helsingborgs tränare Klebér Saarenpää
27 Apr 2024 - 21:13 Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se
27 Apr 2024 - 17:52 Snabba beslut - Mittfältaren Albin Winbo klar för ÖFK
27 Apr 2024 - 11:44 Rapport från träningen - Modet och viljan hos spelarna fanns
26 Apr 2024 - 22:18 Hall of fame - namn och bilder
25 Apr 2024 - 14:58 Helt klart är att ÖFK är bättre än vad tabelläget visar.
24 Apr 2024 - 17:02 Extra attraktion mot Helsingborg- Vi får se två av Superetta
23 Apr 2024 - 23:28 Träningstider ÖFK denna vecka
23 Apr 2024 - 10:14 ÖFK- ett inte alls oävet bortalag
22 Apr 2024 - 18:47 ÖFK - Örgryte - matchens bästa spelare enligt Sofascore
22 Apr 2024 - 13:38 Han kom, han sågs och han blev Trissvinnare - Arquimidec 'Qu
22 Apr 2024 - 13:29 Hur ska ÖFK kunna skapa ett bättre tryck framåt?
20 Apr 2024 - 22:12 Bildspel ÖFK - Örgryte 1-1
20 Apr 2024 - 19:11 Matchreferat Sett till hela matchbilden så var ett oavgjort resultat rätt
20 Apr 2024 - 18:46 Matchens prestation
20 Apr 2024 - 17:18 Matchens överraskning
20 Apr 2024 - 17:07 Till slut rättvis poäng
20 Apr 2024 - 14:02 Startelvan
20 Apr 2024 - 10:43 Inför matchen: ÖFK - Örgyte IS
20 Apr 2024 - 10:31 ÖIS tränare Andreas Holmberg om ÖFK