meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK:S UTMANING MED ELITLICENSEN INFÖR 2024.
Publicerad 29 Jun 2023 - 16:55 Uppdaterad 29 Jun 2023 - 17:13

Sommaren har nu äntligen kommit på riktigt allvar och vi har alla i Sverige fått känna på den. Den dröjde dock länge innan sommaren besökte Jämtland och Härjedalen till skillnad från när den anlände till södra Sverige.

I väldigt unga år tog alltid min mamma mig och mina två yngre bröder med sig på Inlandsbanans tåg från Östersund till Munkfors i Värmland, och det så fort skolan slutade. Hon var uppvuxen i Munkfors, som är ett litet värmländskt brukssamhälle sex mil norr om Karlstad. Där våldgästade vi vår morfar hela sommarlovet varje år.

Jag förundrades då alltid över den klimatskillnad som det verkade vara mellan Östersund och Munkfors. Där var det till och med varmt när det regnade. I alla fall upplevde jag det så. Så småningom började jag förstå att den högplatå Jämtland och Härjedalen utgör påverkar länets klimat. Det sägs att varje 200 meter över havet sänker årsmedeltemperaturen med en grad jämfört med motsvarande geografi på samma breddgrad, men på havsnivå. Östersund ligger på cirka 300 meter över havet, beroende var i stan man befinner sig. 300 meter över havet innebär rimligtvis då en årsmedeltemperatur som är en och en halv grad lägre än t ex Sundsvall. Enligt ”climate-data” skiljer det sig faktiskt till och med 2,1 årsmedeltemperatursgrader. Relativt värmländska Karlstad skiljer det sig, enligt samma källa, hela fyra årsmedeltemperatursgrader, men vad har då detta resonemang med ÖFK att göra?

Alla ÖFK-are fick nyligen reda på, efter en så kallad kontrollstämma, att det återigen krävs cirka tio miljoner kronor innan den sista augusti i år, för att klara elitlicensen. Det egna kapitalet var dock inte, vid kontrollstämman enligt Aktiebolagslagens regelverk förbrukat. I kontrollbalansräkningen hade nämligen spelartruppen uppvärderats vilket ökade det egna kapitalet så mycket att Aktiebolagens krav för eget kapital var uppfyllt. Bolaget konstaterades alltså ej vara likvidationspliktigt. Däremot så accepteras inte spelarvärderingar i den balansräkning som skall ligga till grund för prövningen av att få erhålla elitlicens inför säsongen 2024. Utan denna uppvärdering uppstår ett ”hål” på tio miljoner i balansräkningen. Detta enligt ledningen för Östersunds FK Elitfotboll AB. Krafter måste alltså till för att lösa detta. Tio miljoner måste in innan sista augusti.

Det känns på något vis som den i unga år upplevda Östersundskylan åter infunnit sig. Fast nu i form av en mental kalldusch. Inte nu igen, men jovisst är det så. Åter skall nerverna dallra likt tänder vid stark kyla. Kommer detta att lyckas? För varje ÖFK supporter är det nu en tid av oro vi har framför oss. Samtidigt känns det som att allt gammalt strul har börjat erodera bort och att en ny era har påbörjats. Skall nu detta förstöras? Nej, vi måste gemensamt samla våra krafter och det än en gång med målsättning att lösa detta. Att få känna lugnet, harmonin och den inre värmen av att ha elitlag i fotboll i Östersund.

De klimatmässiga utmaningarna med att bedriva elitfotboll i Östersund har ju ÖFK genom åren visat sig bemästra och det med hjälp av Jämtkraft Arena. Både spelmässigt och i övrigt. En slutsåld arena 15/2 2018 i minus tre grader mot Arsenal är ett bevis om något på detta. Dessutom spelade Tom Pettersson i kortärmat. Kyla behöver alltså inte var något negativt. Man skall mentalt använda sig av det lite kyliga klimatet som att det är det bästa som kan hända. För motståndarna är det sannolikt alltid ett större problem. Trots det så finns den där lilla djävulen på min vänstra axel och som hela tiden spyr pessimism.Låt oss nu istället likt Gunde Svahn, när han skulle tävla och såg att regnet vräkte ner, se detta som en fördel. Det sannolika är nämligen att konkurrenterna ser det på ett annat vis och då har man ett mentalt övertag. Så resonerade Gunde Svahn och sannolikt även Tom Pettersson när han i kyla valde att spela med kortärmat. Det gjorde han faktiskt i många matcher.

Därför är denna ekonomiska utmaning det bästa som har hänt. Nu samlas vi alla för att återigen inte bara rädda ÖFK utan även göra ÖFK ekonomiskt starkt. Och det på alla sätt och vis. Låt oss i många år framöver kunna säga följande för att citera Österundskomikern Patrik Zackrisson:
”Välkomna till Östersund. Staden där det är kallare att gå på fotboll än ishockey”

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Gammelsosse skrev | 30 Jun 2023 - 22:58
Bra skrivet, Lars Larsson.
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Startelvan i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:34  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Dennis Widgren, Yannick Adjoumani, Aman Begic, Simon Marklund, Emil Özkan, Daniel Miljanovic, Abel Stensrud, Curtis Edwards

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 19:42  
 

Bild från fredagens träning, Foto Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs mer...  
 


 
  Fransk back klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:02  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK har mistat hela tjugo spelare sedan i fjol men många nya har kommit  
  av Haldo Jonsson | 26 Mar 2026 - 13:58  
 

Lagkaptenen Ali Suljic en av de spelare som är kvar sedan i fjol. Foto Haldo Jonsson

Vi kollar på lagbygget i nuvarande form.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Nov 2025 - 16:47 Nästan 300 000 från Unibet
20 Nov 2025 - 21:30 Classe Olofsson fick mottaga pokalen och vinsten vid en lite
20 Nov 2025 - 12:19 Svenska Cupen Lottad
18 Nov 2025 - 17:48 Hösten - provspelarnas tid
18 Nov 2025 - 16:53 Engelsmannen James Kirby slutar i ÖFK
17 Nov 2025 - 18:45 Största stjärnan i Schweiz landslag har tidigare mött ÖFK
16 Nov 2025 - 21:25 Vid kvalet till Superettan avgörs om vi ska få två lag från
15 Nov 2025 - 16:31 Kval till P17 Allsvenskan
15 Nov 2025 - 13:27 Jussi Kontinen - något för ÖFK? Ja visst!
13 Nov 2025 - 15:22 Forwarden Edgar Navassardian lånades ut till FC Rosengårrd -
12 Nov 2025 - 20:56 Simon Marklund Trissvinnaren 2025
12 Nov 2025 - 20:53 Sanningens ögonblick för Graham Potter och om hans stora fra
12 Nov 2025 - 11:40 Så här kan det gå om man åker ur Superettan
10 Nov 2025 - 21:36 Classe Olofsson vinnare av Hos Andreas tipset 2025
10 Nov 2025 - 13:24 Före detta mittbacken i ÖFK Tom Pettersson uppmärksammad
9 Nov 2025 - 21:26 Hos Andreas-tipset 2025 är avgjort
9 Nov 2025 - 20:43 ÖFK prestation på bortaplan behöver förbättras till 2026
9 Nov 2025 - 20:29 Tragisk händelse i matchen mellan Sandviken och ÖFK - spelar
9 Nov 2025 - 19:31 Erick Brendon fick högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Sandvi
8 Nov 2025 - 18:03 Matchreferat Medioker insats av ÖFK
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi