meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

LUDVIG FRITZON HAR HITTAT STORFORMEN - BLEV TRISSVINNARE FÖR ANDRA GÅNGEN I RAD
av Haldo Jonsson
Publicerad 24 Okt 2022 - 10:43 Uppdaterad 24 Okt 2022 - 10:51

Bild: Ludvig Fritzon Foto: Thord Erik Nilsson


Simon Kroon
har övertagit ledningen i Trissen. Chovanie Amatkarijo är en poäng efter. Det blr en hård slutstrid. Chansen att vinna finns även för Erick Bendon.

"Putte Kock" är nu ensam ledare i OLearys tipset men är jagad av många. Än är inget klart!

Det är skribenterna i fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se som skriver referaten och som väljer ut vem som ska få Trisspoängen. I matchen mot Trelleborg var det Hasse Thor som valde ut följande tre spelare som utmärkte sig:


1. Ludvig Fritzon. Hasse Thor skrev i referatet: -"Ludvig Fritzon har efter många år i den rödsvarta dressen fått sitt genobrott i höst och är en verkligt bärande kraft på mittfältet."

2. Simon Kroon. Hasse Thor : -"Simon Kroon är en klasspelare och en viktig pusselbit i säsongavslutningen."

3. Andrew Mills. Hasse Thor: -" Andrew Mills säker i målet. Starkt att efter en radda matcher på bänken stänga igen i en så viktig match."


Trisstabellen:

Simon Kroon 19
Chovanie Amatkarijo 18
Felix Hörberg 16
Erick Brendon 15
Peter Amoran 12
Aly Keita 12
Ludvig Fritzon 11
Myroslav Mazur 10
Malcolm Stolt 9
Yannick Adjoumani 8
Cesar Weilid 7
Andrew Mills 7
Henrik Bellman 5
Kamal Issah 3
Mansour Sinyan 3
Kevin Jablinsky 2
Sadmur Zekovic 2
André Österholm 2
Sebastian Karlsson Grach 1

Tidigare Trissvinnare: Martin Johansson, Ante Björkebaum, Brian Wake, Seon-Min Moon, Fouad Bachirou, (2 gånger), Ammar Ahmed, Lee Makel, Juhanju Hervias, David Accam, Ken Sema, Tom Pettersson, Aly Keita (2 gånger) Denna säsong?

Den sammanlagda vinnaren av Trissen får vid seriens slut av vår sponsor ICA Maxi samma antal Trisslotter som uppnådda poäng. Det brukar bli ett trettiotal.



----------------------------------------------------------------------
Bildresultat för o'learys logga

Ärade tippare. Jag vet inte hur många gångar jag skrivit att det var en svår omgång. Det har hänt otaliga gånger den senaste tiden. Många trodde att ÖFK skulle vinna denna gång, men det var svårt att hitta rätt förste målskytt kombinerat med rätt tipstecken. Det gjorde att poängutdelningen blev skral även denna omgång. Vi hade ändå sex tippare som hade framgångar med att uppnå fem poäng. Vi säger grattis till er! Dessa var:

PUTTE KOCK, KLAUS, JS, PERTAN, PER-ERIK WESTERLUND, CHRISTER NILSSON

Fyra poäng hade: Patrik, sune, Eva Hägg

Tipsligan

Tipsligan

1. Putte Kock 57 Poäng

2. Clara Hippe Runsten Roger J, Patrik 54 poäng

3 Hanna Runsten Wedin, Klaus, Björn Brännlund 53 poäng

Det blev en hel del omkastningar efter denna segeromgång. Puttte Kock avancerade från tredjeplatsen och övertog ledningen från Clara Hippe Runsten som åkte ner till andra plats som hon nu delar med RogerJ och Patrik som avancerade med sina fyra poäng. Hanna Runsten Wedin fick lämna andraplatsen och är nu trea. Roger Wolf Watts tappade tredjeplatsen. Den övertogs av Klaus som var med och startade fotbollz.se. Klaus har haft stigande poäng på sistone. Björn Brännlund blir kvar på sin tidigare tredjeplats.

1 Putte Kock
2 Clara Hippe Runsten
3 Roger J
4 Patrik
5 Hanna Runsten Wedén
6 Klaus
7 Björn Brännlund
8 Roger Wolf Watz
9 Ulf Larsson
10 Måns Runsten Swärd

Låt oss inte förtröttas utan med ännu större kraft kämpa vidare. Det är ännu inte för sent att gå in och tippa. Ni är alla välkomna.

Vinnaren av O Learys tipset får som pris en middag för två personer på O Learys Restaurang, Hotell Östersund. Tvåan och trean får en lunch för två.

Nu väntar vi på att få tippa ÖFK:s nästa match mot Utsikten på lördag.

Bildresultat för o'learys logga

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: ÖFK:are skrev | 24 Okt 2022 - 21:14
J Södra vinst mot Norrby 2-1, avgjorde i 92;a minuten. Tar ÖFK en poäng mot Utsikten och Norrby slår Öster med 3-0 då räcker det att ÖFK vinner med 1-0 mot Norrby i sista matchen. (ÖFK har då -12 och Norrby -13, båda lagen slutar då på 31 poäng).
Vilken möjlighet vi har för ÖFK!!! Ta till er alla belackare som redan har placerat ÖFK i div1 Norra!!!
15
Gäst: ÖFK:are skrev | 24 Okt 2022 - 21:13
J Södra vinst mot Norrby 2-1, avgjorde i 92;a minuten. Tar ÖFK en poäng mot Utsikten och Norrby slår Öster med 3-0 då räcker det att ÖFK vinner med 1-0 mot Norrby i sista matchen. (ÖFK har då -12 och Norrby -13, båda lagen slutar då på 31 poäng).
Vilken möjlighet vi har för ÖFK!!! Ta till er alla belackare som redan har placerat ÖFK i div1 Norra!!!
9
Gäst: Mats skrev | 24 Okt 2022 - 21:03
Ludde är en riktig krigare en sån spelare vill alla lag ha i sitt lag.
Viker aldrig ner sig.
10
Gäst: Att tänka till..till dom som har förmågan skrev | 24 Okt 2022 - 13:26
Grattis Fritzson, den ständigt sågade av många. Klasspelarna växer i tuffa stunder eller hur Robert.
Supporters??
Är av den åsikten att det finns ett antal nicks som är tysta vid vinst och triumferar samt spyr verbal galla vid förlust.
Är det nya sortens supportskap, jag menar saklig kritik är av godo men när man mässar samma budskap som ett mantra för femtioelfte ggn kan man verkligen ifrågasätta om typ sign. Tvivlande bör byta favoritklubb. Jag menar det finns ju andra klubbar att splittra.
17
 
Sök på fotbollz.se
   
  Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:19  
   
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund matchens lirare mot Värnamo -  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:55  
 

Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nilsson

Höga poäng för ÖFK:s spelare

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)  
  av Hasse Thor  | 3 Maj 2026 - 19:41  
 

“Upp som en sol, ned som en pannkaka”, en gammal sliten metafor men fullt användbar beträffande ÖFK:s göranden i matchen mot gästande IFK Värnamo, degraderade i fjol men nu med känning i täten efter fyra om gångar. Dock tre viktiga hemmapoäng via 3-2 (3-0) och med tanke på den glänsande första rundan lite rättvist ändå.

.
Vid tre tillfällen fick ÖFK i dag glädjas åt mål mot Värnamo. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2  
  av Thord-Eric Nilsson  | 3 Maj 2026 - 18:44  
 

.Foto Thord - Eric Nilsson

.Dramatisk bild ur bildspelet. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Jan 2024 - 15:04 Nye mittbacken Ali Suljic uttalar sig i intervju
16 Jan 2024 - 16:50 Vårspelschemat i superettan klart
16 Jan 2024 - 13:38 Imponerande insats igen av ÖFK- Supporters
16 Jan 2024 - 13:13 Olle Stenfors - En sann ÖFK vän har gått ur tiden
16 Jan 2024 - 13:11 Träningstider denna vecka
15 Jan 2024 - 18:41 Mittbacken Philip Bonde klar för ÖFK
15 Jan 2024 - 15:06 Framgångar för Ghoddos och Kadiri
14 Jan 2024 - 19:44 Korta nyheter om Myroslav Mazurs nya klubb
14 Jan 2024 - 18:11 Mera om lagbygget
12 Jan 2024 - 14:03 Lärling i ÖFK
11 Jan 2024 - 15:31 Korta nyheter
11 Jan 2024 - 14:50 Myroslav Mazur lämnar ÖFK
10 Jan 2024 - 18:41 Ny mittfältare klar för ÖFK
10 Jan 2024 - 10:56 Tråkigt för Mansour Sinyan
10 Jan 2024 - 10:37 Nyförvärvet som inte kom i går
8 Jan 2024 - 16:23 En fotbolls upptakt i dur- det händer mycket i ÖFK nu
8 Jan 2024 - 15:04 Intervju med Stefan Lundin - flera spelare på väg in och det
7 Jan 2024 - 21:54 Ytterbacken Chrisnovic Nsa klar för ÖFK på två år.
7 Jan 2024 - 17:48 Spännande träningsupptakt måndag kl 11.00 - en av begivenhet
4 Jan 2024 - 21:20 ÖFK:s träningsmatcher på försäsongen spikade