meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK ÅKER TILL GÖTEBORG OCH MÖTER UTSIKTEN MED STORA AVSIKTER ATT VINNA.
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Sep 2023 - 13:52 Uppdaterad 1 Sep 2023 - 16:15

Kommentarer om vilka spelare som har chans att tillhöra startelvan

I förra matchen byttes Musolitin ut och Calvin kom in efter ungefär halva matchen. Det är en utmärkt lösning. Det passar Calvun bra att komma in i andra halvlek på utvilade ben och utmana.

"Nader är en suverän passningsspelare"

Vi kan inte vänta oss några stora förändringar i startelvan mot Utsikten.

Det gäller att vara förberedda på att Utsikten är ett lag med stora starka och hårdföra spelare. Det är inte för inte att Utsikten har dragit på sig det största antalet varningar i Superettan.

Å andra sidan är inte ÖFK ett lag som heller stiger åt sidan. De är beredda att gå in i en hård närkamp, om det krävs.

I sämsta fal kan det bli mycket kamp spelare emellan på plan och de gula korten kommer att hagla.

En bra domare stoppar och sätter gränsen tidigt i matchen, så jag tror att det trots all det kommer att bli en just och trevlig match att se på.

ÖFK får även vara beredda på att Utsikten kommer att lägga an på att pressa högt och bryta ÖFK:s passningsvägar så länge man orkar. Pressen tar av efterhand och i slutet på andra halvlek ser man inte så mycket av den.

ÖFK är svåra att besegra och har svårt att vinna. I en del matcher har det varit svårt att smälta ett oavgjort resultat, eftersom ÖFK har varit så mycket bättre i matchen. Mot Utsikten får man ändå anse, att det är bra om man kan lugga Utsikten på en poäng. Gör man det får vi vara nöjda, även om det snart måste bli dags för en seger.

Antagligen blir backlinjen som Powell helst vill ha den. Yannick har haft feber i veckan, men det verkar som han kan ställa upp.Han är en spelare som man gillar att se.

Skulle han inte kunna delta så tar Weilid som vanligt hans plats på vänsterbacken. Powell kan sedan välja mellan Ziad och Jakob.

Ziad har utvecklats mycket sedan han kom till ÖFK. Han blir bättre och bättre och borde kanske på chansen mot Utsikten om Weilid flyttas över till vänster. Över tid är Ziad en startspelare.

Jag gillar både Calvin och Musolitin. I förra matchen byttes Musolitin ut och Calvin kom in efter ungefär halva matchen. Det är en utmärkt lösning.

Musolitin är en kämpe som tar musten ur backen. Han är jobbig att möta och han gör bra inlägg och är nästan den ende som skjuter på avstånd.

Sådana spelare är värdefulla i ett lag, men så har ju Musolitin spelat på hösta nivå i Ukraina.

Calvin har helt andra egenskaper. Det passar honom bra att komma in i andra halvlek på utvilade ben och utmana Utsikten, som då börjar bli trötta. Han får då mera utrymma för sina snabba löpningar. En fördel är, att han blivit mindre egoistisk och lugnare i sitt spel och samspelar nu bra. Han är en coming man.

Keita tränar för fullt igen. Det är bra.ÖFK har två bra målvakter med olika egenskaper. Om Keita är i form så är han en av de bästa målvakterna i Superettan, men frågan är om han är det?

Stolt är ÖFK:s bäste målskytt och han kommer alltid igen. Han var lite down i förra matchen. Han blev ensam på topp och då är det svårt att göra sig gällande mot två resoluta mittbackar.

Grach måste vara seriens bästa inhoppare. Det passar bra för honom att komma in med sin oförvägenhet, oräddhet och styrka och sätta tryck när motståndarna tryter.

Sinyan har blivit lie ojämn, men det kan vara svårt att ställa över honom. Han har sina fördelar, men ÖFK har flera bra mittfältare.

Nader är en. Om han blir lite mera aktiv på plan så skulle han vara en stark kandidat till startplatsen. Ingen som han har blick för spelet och han har förmågan att kunna slå en öppnande passning. Han är en suverän passningsspelare.

Brendon är given.

Nye Marklund har fått mycket beröm och kommer nog med i startelvan. I förra matchen var han osynlig i första halvlek, men i andra gick det bättre. Han är en spelare som trivs och är bra när har mycket boll med många passningar och långa anfall.

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: B Grönhagen skrev | 2 Sep 2023 - 00:38
Jamen här har ju ÖFK alla chanser och möjligheter i världen att rätta till leden lite i Superettan, laget Utsikten är egentligen inga märkvärdigheter, från början ett kompisgäng som gillar fotboll, därför tror jag att vårt lag ÖFK som KAN fotboll åker hem med 3p.
8
Gäst: PS skrev | 1 Sep 2023 - 20:25
Det är rätt av Nylander
Det kan gå fortare än man tror. Nu verkan det som ÖFK har klarat elitlicensen. Då ankommer det på spelarna att göra en bra insats.
5
Gäst: Martin Nylander skrev | 1 Sep 2023 - 19:16
ÖFK måste börja se varje match som en cupfinal likt man gjorde ifjol annars riskerar man snabbt hamna i botten av tabellen för så jämt är det. Bottenlagen kommer se matcherna så och kommer att plocka poäng därför måste även ÖFK ha den inställningen.
15
Gäst: Bengt J skrev | 1 Sep 2023 - 17:07
Såg träningen igår och då såg Adjoumani pigg och fräsch ut, däremot såg Stolt inte ut att vara hundra. \r\n\r\nSinyan kanske ska stå över nån match? Han känns väldigt ojämn nu och ställer till det lite med nån form av nonchalans (som vid 0-2-målet i förra matchen). \r\n\r\nTuff bortamatch imorgon men intressant att se hur ÖFK kan stå emot. \r\nTrevlig helg! \r\n
14
 
Sök på fotbollz.se
   
  Norrby ett ungdomligt lag med stort spelkunnande - Rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:42  
 

Arkivbild

Det är alltid lättare att träna efter en seger och så får spelarna nu se fram emot sin första seriematch på Jämtkraft Arena. Det lockar och kan knappast bli bättre och vi är stolta efter vinsten mot Varberg. Det sprider optimism hos oss och vi hoppas på flera framgångar.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Norrby IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:21  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har fyra medarbetare som bevakar matchen.

 
  Läs mer...  
 


 
  Curtis Edwards vann Trissen mot Varberg  
  av Haldo Jonsson | 8 Apr 2026 - 17:45  
 

Curtis Edwards. Foto: Micke Olofsson

Curtis Edwards lederTrissen och Åsa Runsten Swärd leder Hos Andreas Tipset.

 
  Läs mer...  
 


 
  Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte  
  av Agne Svärd | 6 Apr 2026 - 22:36  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Nov 2023 - 17:07 Matchreferat ÖFK - Östers IF 1-2 (0-2)
4 Nov 2023 - 16:08 Matchens överraskning
4 Nov 2023 - 15:58 Slätstruket
4 Nov 2023 - 15:57 Matchens prestation
4 Nov 2023 - 13:54 ÖFK - Öster 0-2 i halvtid
4 Nov 2023 - 12:08 Startelvan i dag
3 Nov 2023 - 14:44 Följ ÖFK - Öster via fotbollz.se
3 Nov 2023 - 10:33 Bra tabellplacering ger ÖFK mer klirr i kassan
2 Nov 2023 - 18:03 Snömatcher med ÖFK som vi minns och som vi inte kan minnas
2 Nov 2023 - 14:22 ÖFK har inte förlorat på Jämtkraft Arena sedan den 4 juni
2 Nov 2023 - 09:21 'Kval till P19 Superettan 5 Nov, Jämtkraft Arena!'
1 Nov 2023 - 15:02 Förbud att ta med väska på matcher i Superettan
1 Nov 2023 - 14:17 ÖFK ställde in dagens träning - men går det att spela på lör
1 Nov 2023 - 10:46 Något att sträva efter ÖFK - en miljard kronor värdet av att
31 Okt 2023 - 17:15 'Kval till P17 Pojkallsvenskan 4 Nov, Jämtkraft Arena!'
30 Okt 2023 - 11:40 Mykola Musolitin fick förtroendet att starta - blev trissvin
29 Okt 2023 - 19:09 Bilder ÖFK - Örebro SK 4-3 (3-2) Se bilder från matchen
29 Okt 2023 - 19:02 'En historisk seger för Akademin mot Hammarby!'
29 Okt 2023 - 13:17 - Jag är glad och stolt över laget och kul att få vara med o
29 Okt 2023 - 13:11 Örebros forward Kalle Holmberg mycket arg efter förlusten
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst