meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SPARKAPITALET
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Okt 2022 - 21:06 

Träniing med sparkapitalet

ÖFK tränade i går och fotbollz.se var där. Det är metodik och ett lugn som döljer sig i bakgrunden vid träningen, men intensiteten finns där. Magnus och Stefan är rutinerade och vet vad som krävs. Det gäller att vinna och åter vinna.


ÖFK har ju blivit ett lag som trivs med att spela på Jämtkraft Arena. Det är där de flesta poängen har kommit. Det vill vi se även mot AFC, så vi trogna kan fortsätta att hoppas.

Det vi såg mot Halmstad var lugnet och säkerheten hos spelarna i matchsituationer. Passningarna gick hem och man steg inte tillbaka i närkamper. ÖFK dominerade hela plan i långa perioder. Halmstad fick svårt att skapa något. Det vill vi se på söndag mot AFC.


I söndagens match är det viktigt att Amatkarijo kommer i målform Det gör han, om han får många bollar att bearbeta, gärna bollar som gör att han kan få nyttja sin snabbhet och komma till skott.


Sparkapitalet

Det ska bli intressant ta att se om Värnamolånet Haris Avdiu kommer att få göra inhopp. Han är en spelare som av olika anledningar inte har visat sig så mycket i ÖFK. Han ligger efter i träningen, men tränad bör han vara en spelare som ÖFK kan dra nytta av under hösten. Den kvalitén borde han ha.

En annan i lådan för sparkapital hittar vi Simon Kroon. Han har aldrig i ÖFK visat i så god form nu. Han kan bli tungan på vågen senare i höst. Vi tror och hoppas på dig!

Det kanske är långsökt att tro att Malcolm Stolt kan komma igen i slutet av hösten, men man vet inte riktigt var man har honom.

Antagligen blir Karlsson Grach given startspelare mot AFC när Stolt inte finns med i leken. Vi hoppas att han får sitt stora genombrott mot AFC och fortsätter med att visa fina takter hösten ut. Viljan, styrkan och kunnandet finns där.

Ziad Ghanoum är en spelare som jag tror på. Han är snabb och är en mästare på små ytor, men vi kanske får vänta på honom ett tag till.

Mansour Sinyan är en spelare som har utvecklats mycket sedan han kom till ÖFK. Han är en mittfältare som passar in i ÖFK ihop med Brendon. Antagligen får han i Fritzons frånvaro, starta mot AFC. Ta chansen Sinyan! Du har kunnandet.

Vi har Zekovic, som värvades från AFC under sommaruppehållet. Vi vet inte riktigt var vi har honom. Har inte riktigt imponerat än, men sugen på att möta sina gamla lagkamrater i AFC är han nog. Han borde kunna ge Powell tips om vilka svagheter AFC har.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Stig L skrev | 9 Okt 2022 - 17:12
Hur länge ska vi vänta innan Jakob Johnsson får ta plats????
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:19  
   
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund matchens lirare mot Värnamo -  
  av Haldo Jonsson | 4 Maj 2026 - 18:55  
 

Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nilsson

Höga poäng för ÖFK:s spelare

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)  
  av Hasse Thor  | 3 Maj 2026 - 19:41  
 

“Upp som en sol, ned som en pannkaka”, en gammal sliten metafor men fullt användbar beträffande ÖFK:s göranden i matchen mot gästande IFK Värnamo, degraderade i fjol men nu med känning i täten efter fyra om gångar. Dock tre viktiga hemmapoäng via 3-2 (3-0) och med tanke på den glänsande första rundan lite rättvist ändå.

.
Vid tre tillfällen fick ÖFK i dag glädjas åt mål mot Värnamo. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2  
  av Thord-Eric Nilsson  | 3 Maj 2026 - 18:44  
 

.Foto Thord - Eric Nilsson

.Dramatisk bild ur bildspelet. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
22 Nov 2023 - 19:10 Korta nyheter om GIF Sundsvall
22 Nov 2023 - 19:07 Före detta ÖFK- spelare på landskampsuppdrag
21 Nov 2023 - 18:10 Svensk elitfotboll: - Det blir skärpta regler på läktarna nä
20 Nov 2023 - 11:24 Lista på alla 280 spelare som har medverkat i ÖFK genom alla
18 Nov 2023 - 16:14 Nu har avsparkstiderna för kvalen till Allsvenskan, Superett
17 Nov 2023 - 14:07 Unibets publikstöd för 2023 - Ger klirr i ÖFK:s kassa
16 Nov 2023 - 21:13 Myroslav Mazur blev årets vinnare av Trissen
16 Nov 2023 - 17:08 I bra form varande Ken Sema startar i Svenska landslaget i k
16 Nov 2023 - 09:53 -'Jag skulle indirekt legitimera dårskapen'
14 Nov 2023 - 20:50 Örebro SK tappar åtta spelare
14 Nov 2023 - 13:43 Erick Brendon har det mesta som fotbollsspelare - blev Triss
13 Nov 2023 - 18:04 Aly Keita har slagit rekord
13 Nov 2023 - 10:24 Stor besvikelse i Jönköpings Södra efter att laget åkte ur S
11 Nov 2023 - 18:12 Matchens prestation
11 Nov 2023 - 17:57 Matchreferat Stabilt och tryggt ÖFK tillfogade VSK första förlusten för i
11 Nov 2023 - 17:28 Disciplinerad defensiv gav härlig seger
11 Nov 2023 - 17:18 Matchens överraskning
11 Nov 2023 - 14:11 Startelvan
11 Nov 2023 - 14:07 Tränaren i VSK Kalle Karlsson om ÖFK
10 Nov 2023 - 17:46 Följ Västerås SK - ÖFK via fotbollz.se