meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

'BARA' TIO NYA ÖFK-MILJONER ÄNDÅ ETT LJUS I MÖRKRET
av Thord-Eric Nilsson
Publicerad 14 Nov 2022 - 18:08 Uppdaterad 14 Nov 2022 - 18:18

Artikelförfattaren Thord-Eric Nilsson

Trots allt gav ÖFK:s presskonferens om ekonomin ett ljusare besked än väntat.

Det har talats om ett behov på 18 miljoner för att klara elitlicensen. Enligt vice ordföranden Tom Pripp räknar man nu med ”bara” tio…

Det skall räcka för likviditeten och att övertyga licensnämnden om att man klarar säsongen 2023 samt att få till en balansräkning i balans när den måste presenteras om ett halvår.

Skillnaden i den balansräkningen är nämligen att man då kan räkna in spelartruppen, som kanske är värd 20 miljoner.

Första hindret är alltså elitlicensen och det möte, inte fysiskt utan via internettjänsten Teams, som Tom Pripp och ekonomen Tommy Holmgren skall ha med elitnämnden den 21 november.

Klarar man den skärselden finns stora möjligheter, men då väntar stålbad för klubben. Budgeten för nästa år är satt vid 23 miljoner och då kan man jämföra med tio år gamla utgiftssiffror från de tre första åren i Superettan: 18,5 -31,8 -34,5 miljoner. Årets beräknade slutkostnader på cirka 40 miljoner är också ett jämförelseobjekt Men från årets kostnader kan man dra nio miljoner som är ”gammal surdeg”. Det skulle innebära drygt 30 miljoner i rena kostnader för 2022.

Hur man skall fixa kapningen, som med mina beräkningar skulle vara sju miljoner, vill man inte redan nu gå in på. Men jag kan tänka sig deltidslösningar, mera ideella insatser och lägre spelarkontrakt vid värvningar. Gällande kontrakt vill man nog inte röra och utrymmet för höjningar vid förnyade är minimala.

I de intäkter som skall täcka kostnaderna budgeterar man helt andra siffror på publik och sponsorer. Årets budget var för optimistisk. Där räknade man med 3000 åskådare, 1500 hade varit realistiskt. Sponsormarknaden har även sviktat dels på grund av negativa händelser i klubben, men även i en hårdnande konkurrens.

Räknar man in vad som satsats i from av aktier och investeringar har det ändå kommit in belopp jämförbara med de normala åren.

Kvar finns även avbetalningsplaner för skatt och hyror samt tillväxtverkets återkrav (coronabidrag 3,8 milj). Det sistnämnda hoppas vd Kjell Andersson att man inte behöver betala. Många idrottsföreningar sitter i samma båt.

Sammanfattningsvis kan man säga att grunden för att klara allt är de tio miljonerna. De man kallar investerare har redan satsat 35 och man frågar sig var gränsen går.

Klarar man miljonerna klarar man även kontrollbalansräkningen. Stålbadet med budgeten blir svårare.

Det är bra att det finns en realistisk budget och att den följs. Jag skulle vilja se den som gjordes samma tid 2018 och vem som gjorde den. 2019 års rekordförlust (52,9 miljoner!) har klubben aldrig riktigt hämtat sig från även om 2020 tack vare bokföringstransaktioner och coronastöd gav ett skenbart överskott.

Gör klubbens ledning samma heroiska insats som laget gjort på höstkanten blir det spel i Superettan nästa år och innan dess cupspel mot AIK, Varberg och Västerås.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Rapport från träningen - inre mittfältet kan man förändra  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:55  
 

Arkivbild

 
  Läs mer...  
 


 
  Vi vet att IFK Värnamo är ett dåligt bortalag - det kan få följder  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:23  
 

Några iakttagelser inför matchen mot Värnamo på söndag

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - IFK Värnamo via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:14  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har fem medarbetare på Jämtkraft Arena

 
  Läs mer...  
 


 
  Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan  
  av Haldo Jonsson | 29 Apr 2026 - 10:59  
 

Det är en snedfördelning av matcher som aldrig tidigare hänt i ÖFK:s historia.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Nov 2023 - 09:53 -'Jag skulle indirekt legitimera dårskapen'
14 Nov 2023 - 20:50 Örebro SK tappar åtta spelare
14 Nov 2023 - 13:43 Erick Brendon har det mesta som fotbollsspelare - blev Triss
13 Nov 2023 - 18:04 Aly Keita har slagit rekord
13 Nov 2023 - 10:24 Stor besvikelse i Jönköpings Södra efter att laget åkte ur S
11 Nov 2023 - 18:12 Matchens prestation
11 Nov 2023 - 17:57 Matchreferat Stabilt och tryggt ÖFK tillfogade VSK första förlusten för i
11 Nov 2023 - 17:28 Disciplinerad defensiv gav härlig seger
11 Nov 2023 - 17:18 Matchens överraskning
11 Nov 2023 - 14:11 Startelvan
11 Nov 2023 - 14:07 Tränaren i VSK Kalle Karlsson om ÖFK
10 Nov 2023 - 17:46 Följ Västerås SK - ÖFK via fotbollz.se
10 Nov 2023 - 16:25 ÖFK är preparerade på absolut bästa sätt inför matchen mot V
9 Nov 2023 - 14:36 Västerås är obesegrade i år på hemmaplan - ÖFK, vissa klasse
8 Nov 2023 - 14:31 - Jag trivs här och är glad att få hjälpa ÖFK, det säger Eri
7 Nov 2023 - 19:57 Triss i ess klartecken för ÖFK - Planen är allsvenskt spel 2
7 Nov 2023 - 14:42 Presskonferens i dag med positiva vibbar
6 Nov 2023 - 15:44 ÖFK kallar till presskonferens i morgon
6 Nov 2023 - 15:17 Myroslav Mazur har varit pålitlig under hela säsongen - blev
6 Nov 2023 - 14:54 'P19 lyckades inte vinna över Karlbergs BK.'
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst