meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NU NÄRMAR SIG ALLVARET
av Per Lagerbäck
Publicerad 15 Feb 2023 - 13:50 Uppdaterad 15 Feb 2023 - 22:49

Trots några milda dagar så känns det fortfarande lite malplacerat med säsongsstart i februari. Men samtidigt oerhört intressant!

Som jag tidigare skrivit har ÖFK väldigt mycket bättre förutsättningar att göra en riktigt bra säsong 2023, men jag tror att laget tjänar på att ha förväntningarna på en rimlig nivå, men visst kan vi lite i hemlighet hoppas på att finnas med strax under den absoluta toppen. Jag har bara sett delar av de båda träningsmatcherna, men det såg riktigt bra ut i Sundsvall. Främst känns det tryggare i passningsspelet, men jag hoppas fortsatt att grunden ligger i att inte riskera onödiga baklängesmål. Då kommer även målen framåt med de spelare som redan nu finns till hands. Flera av nyförvärven kan visa sig vara små guldklimpar, om de trivs i lag, förening och stad.

Att börja tävlingsmatchandet mot ett lag som Varberg borta känns också bra. Hemmalaget har all press på sig, och ÖFK kan gå ut med känslan att allt finns att vinna, och en förlust är inte hela världen. Dessutom har inte Varbergs försäsong sett särskilt bra ut, och satsningen på cupen kanske inte är hundraprocentig. Dock har de en riktigt kompetent tränare, som ofta trollar med knäna.

Jag vill se ett mittfält där det både finns ett tydligt defensivt ansvar, men samtidigt tydliga blickar mot spelare som kommer med fart framåt. Jag tror att ÖFK i år kan sätta ett spel som överraskar motståndarna, men samtidigt sätter defensiv säkerhet högt.

En eventuell seger mot Varberg skulle skapa ett stort intresse för AIK-matchen, som då kan locka en rejäl publikskara (naturligtvis lite beroende på vädret).

Sedan känns det skönt att en stor del av den mest svingande kritiken mot föreningen avtagit, och jag tror att Peja Lindholm kommer att vara en relativt öppen VD. Jag börjar att tro på att vandringen tillbaka mot en trygg avsats för vidare utveckling nu är tagen.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Andreas skrev | 16 Feb 2023 - 07:34
Kommer att bli seger i helgen.
6
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - IFK Norrköping 0-2 (0-1)  
  av Lasse Granbacka | Idag - 17:19  
 

Referat, krönika och bilder kommer under kvällen!

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Startelvan mot IFK Norrköping i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:32  
 

Startelvan: Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Hugo Azzi, Abodi Qasem, Dennis Widgren,Yannick Adjoumani, Amar Begic, Simon Marklund, Curtis Edwards, Emil Özkan, Abel Stensrud

 
  Läs mer...  
 


 
  Två formstarka lag möts i dag på Jämtkraft Arena  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:09  
 

ÖFK är svåra att besegra och på Jämtkraft Arena. Det kan bli avgörande i dag. ÖFK är det enda lag i Superettan som inte förlorat på hemmaplan. ÖFK har bara förlorat en match på åtta spelade

 
  Läs mer...  
 


 
  Norrköpings tränare - en annorlunda matchbild mot ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:45  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Feb 2024 - 17:22 Matchreferat Jämn match som slutade med vinst för Häcken
17 Feb 2024 - 17:21 Matchens överraskning
17 Feb 2024 - 17:12 Matchens prestation
17 Feb 2024 - 12:04 Startelvan i dag
16 Feb 2024 - 16:01 Vilken nivå har ÖFK så här års - på lördag möter ÖFK ett av
15 Feb 2024 - 10:45 Jämkraft Arena fyllde inte säkerhets kraven som reservarena
14 Feb 2024 - 16:20 Inför Häcken - ÖFK
14 Feb 2024 - 13:33 Michael Aduragbemi Oluwayemi har skrivit på för ÖFK
13 Feb 2024 - 12:29 Hur står det till med Häckens försvarsförmåga - det har gått
13 Feb 2024 - 10:51 Träningstider denna vecka på Jämtkraft Arena
12 Feb 2024 - 15:10 Resultat tränings- och genrepsmatcher inför Svenska Cupen
12 Feb 2024 - 15:09 Jaime Hopcutt har tränat med ÖFK
11 Feb 2024 - 23:05 Vi säger grattis till Yannick Adjoumani och Elfenbenskusten
10 Feb 2024 - 15:54 Matchreferat ÖFK fick revansch på Levanger efter godkänd insats
10 Feb 2024 - 14:11 Startelvan idag
9 Feb 2024 - 10:53 Genrep inför Svenska Cupen på lördag - intressant att se de
8 Feb 2024 - 09:52 ÖFK har stängd träning
7 Feb 2024 - 23:00 I dag begravdes Kurre Hamrin - Han var en av de största
7 Feb 2024 - 17:08 Glatt budskap till alla ÖFKare - Svenska cupen är räddad
6 Feb 2024 - 18:47 Så här klär du dig på fotboll vid kallt väder - då får du me