meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÅSIKTER OM ÖFK:S SPEL
av Lars Göran Forslund
Publicerad 3 Aug 2025 - 10:42 

Just sett en ung målvakt i sin första match för sin nya förening bjuda motståndarna på ett ledningsmål efter några minuter.
Klantigt-javisst, men jag vill skylla mer på tränarna som envisas med att anfallen ska startas, helst i eget målområde, minst 100 meter från motståndarna mål.


Vem har fått så många att tro på att fin och vacker fotboll kännetecknas av ett oändligt antal passningar i sidled och bakåt.
Då borde handbollen vara drömsporten.
För många, många många år sedan var det TV:s Bosse Hansson som närmast ville införa dödstraff för långa utsparkar.
Vilka som idag driver tesen att anfall ska starta så långt som möjligt från motståndarnas mål vet jag inte men det är sorgligt att se tränare efter tränare sukta efter så många passningar innan ma n kommit fram till en avslutning.


Det verkar nästan viktigare att målvakten är bra på fötterna än att kunna stoppa ett skott eller gå ut och ta ett inlägg.
Det finns några lag som har det kunnande som krävs för att "dutta" sig genom ett försvar men de flesta lag innehåller för många bollsparkare.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: analytikern skrev | 4 Aug 2025 - 12:56
Helt rätt som Larls Göran Forslund , som jag tror var en stormålvakt i allsvenska Örgryte för ett antal år sedan, säger en målvakts främsta uppgift är att rädda bollar att gå i mål och inte briljera med trixiga dribblingskonsterl. Jag har sett de flesta matcherna ÖFK spelat genom åren men aldrig känt som nu att varje gång ÖFK målvakten,oavsett vem, har bollen så är det samtidigt en presumtiv målchans för motståndarna. Så ska det väl inte vara?
Försöker numera alltid kolla på hur målvakterna agerar när jag ser på TV och kan konstatera att inget lag i Allsvenskan eller Superettan spelar lika chansartat som ÖFK målvakterna. Har jag fel eller? Fortsätter detta har vi nog inget superettanlag i stan längre.7
2
Gäst: Tvivlande skrev | 4 Aug 2025 - 09:06
Läste precis att Öfk enligt beräkningar tappat nio poäng tack vara detta slarv i och kring målområdet! Med nio poäng till hade Öfk varit på kvalplats till allsvenskan!
Och vän av ordning frågar sig, var finns ansvaret? Drivs Öfk seriöst från styrelse, tränare och till spelarna ? Det måste bli ett söut på detta evinnerliga slarv och likgiltighet!
Nu får vi ställa krav från medlemmar och fans, nu får det fan.vara färdiglekt. Inget gullande med spelare och tränare.
2
Gäst: Tvivlande skrev | 4 Aug 2025 - 07:56
En målvakt måste kunna bedöma när han ska spela en kort boll eller en längre, hur svårt kan det vara?? Vi har sett samtliga målvakter misslyckats och hur många mål har inte tillkommit tack vare denna brist på omdöme? Visst kan man spela sig nerifrån och upp i banan men Öfk klarar inte av det

En annan sak är dessa bakåtpassningar från vissa backar som kan sätta målvakten i tidsnöd, man sätter varandra i svåra situationer.

Målen är belägna på kortsidorna så spela gärna bollen i planens längdriktning. När Öfk väl går till anfall stannar man upp och spelar bakåt när de närmar sig straffområdet! Håll farten uppe och ta avslut! Öfk skjuter för lite utifrån, i stället för att komma till avslut så tappar de boll och motståndarna kontrar in ett mål, för egen del överväger jag att sluta att åka på matcherna, jag blir så less och förbannad på detta eviga slarv!

5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Abodi Quasem Trissvinnare mot Oddevold  
  av Haldo Jonsson | Idag - 12:35  
 

Abodi Quasem Foto Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

v

 
  Läs mer...  
 


 
  Sunday anyanwu fick högsta poängen för öfk mot oddevold  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:09  
 

Sunday Anyanwu Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchen mellan IK Oddevold och ÖFK bör spelas om  
  av Martin Nylander | Igår - 13:58  
 

Gårdagens situation där hemmalagets mittback Erik Hedenquist tog bollen med handen utan åtgärd från domare Fredrik Alknäs bör anmälas av ÖFK med stöd av Svenska Fotbollsförbundets tävlingsbestämmelser med syftet att få till stånd att matchen spelas om.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kvällens snackis - straffsituationen  
  av Haldo Jonsson | 23 Maj 2026 - 22:51  
 

”Guds hand” räddade poäng i toppmatchen".

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Jan 2024 - 15:04 Nye mittbacken Ali Suljic uttalar sig i intervju
16 Jan 2024 - 16:50 Vårspelschemat i superettan klart
16 Jan 2024 - 13:38 Imponerande insats igen av ÖFK- Supporters
16 Jan 2024 - 13:13 Olle Stenfors - En sann ÖFK vän har gått ur tiden
16 Jan 2024 - 13:11 Träningstider denna vecka
15 Jan 2024 - 18:41 Mittbacken Philip Bonde klar för ÖFK
15 Jan 2024 - 15:06 Framgångar för Ghoddos och Kadiri
14 Jan 2024 - 19:44 Korta nyheter om Myroslav Mazurs nya klubb
14 Jan 2024 - 18:11 Mera om lagbygget
12 Jan 2024 - 14:03 Lärling i ÖFK
11 Jan 2024 - 15:31 Korta nyheter
11 Jan 2024 - 14:50 Myroslav Mazur lämnar ÖFK
10 Jan 2024 - 18:41 Ny mittfältare klar för ÖFK
10 Jan 2024 - 10:56 Tråkigt för Mansour Sinyan
10 Jan 2024 - 10:37 Nyförvärvet som inte kom i går
8 Jan 2024 - 16:23 En fotbolls upptakt i dur- det händer mycket i ÖFK nu
8 Jan 2024 - 15:04 Intervju med Stefan Lundin - flera spelare på väg in och det
7 Jan 2024 - 21:54 Ytterbacken Chrisnovic Nsa klar för ÖFK på två år.
7 Jan 2024 - 17:48 Spännande träningsupptakt måndag kl 11.00 - en av begivenhet
4 Jan 2024 - 21:20 ÖFK:s träningsmatcher på försäsongen spikade