meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MINA LITE SENA NYÅRSKONSTATERANDEN
av Lars Larsson
Publicerad 14 Jan 2026 - 17:37 

När nya år börjar blickar jag, som många andra, både bakåt och framåt i tiden. Här följer några tankar som i dagarna är aktuella. Jag reflekterar över de möjligheter elitidrotten har i Östersund och hur det har förändrats över tid. Jag fokuserar på den idrottsliga delen och inte sponsring etc.

Jag är född på Östersunds sjukhus för dryga 71 år sedan. Idrott har alltid varit en stor del av mitt liv. Fotboll, basket och ishockey har varit de idrotter jag aktivt engagerat mig i. Även om jag tidigt insåg att min idrottsliga kapacitet inte skulle räcka till för någon uppmärksammad karriär i någon av de sporterna.

Mitt första idrottsminne är att jag som treåring, tillsammans med min pappa, på ståplats, bevistade skridsko-vm på Fyrvalla 1957. Hur många idag boende östersundare vet hur det då gick med den fantastiske skridskoåkaren och östersundaren Sigge Ericsson? Hur många vet ens var Fyrvalla låg? Den numera nedlagda mässan, Expo Norr, hade i begynnelsen sin årliga aktivitet i anslutning till Fyrvalla och Tennishallen.

Idag gläds jag över de idrottsliga framgångar Östersund har genom sina boende elitidrottare. Framförallt inom vintersport, men även en världsmästare i styrkelyft. Östersund har dessutom fyra lag i idrottseliten. Mitt Universitetets specialkurser, gymnasiala idrottslinjer och Östersunds fysiologiska institut, vilket möjliggör en excellent miljö för idrottslig utveckling.

Fyrvalla finns inte sedan länge. Däremot har elitidrotten fått ett helt eget område i den norra delen av staden. Där fanns sedan tidigare i västra delen Hofvallen, som nu fortsatt fungerar som friidrotts- och fotbollsarena, curlinghallen, och lite längre österut
ÖSK-området. Numera finns en internationellt godkänd skidarena för skidskytte, men även för sedvanlig skidåkning. En internationellt godkänd fotbollsarena med kapacitet för upp till 8.466 sittande åskådare. En ishockeyhall i kombination med en stor gymnastikhall plus bandyarena finns även på området. Ett område som gränsar till skidskyttearenan. Samtliga arenor delar på stora parkeringsytor för sin publik.

Utöver detta stora möjligheter för allmänheten och breddidrotten att nyttja alla fritids- och idrottsområden som jag inte går in på här.

Numera bor jag i Stockholm stad sedan senare delen av 90-talet. På grund av arbete hamnade jag i huvudstaden. Det blir då lätt at jämföra förutsättningarna för att bedriva elit och breddidrott. Elitidrotten i Stockholm har goda möjligheter att idrottsligt fungera, emedan situationen för breddidrott är mer tveksam. I alla fall ju närmare Stockholms centrum du kommer.

Jag hoppas att Östersund idrottsligt kommer att fortsätta utvecklas och att vi inom kort får se elitlagen in om fotboll och ishockey, att som båda elitlagen i basket, befinna sig i Sveriges högsta serie inom respektive sport. Utmaningarna blir väl i så fall de ekonomiska, men hinder är till för att övervinnas.

Utöver detta gläds jag med att fotbollz.se har tagit tag i det IT-tekniska och snabbat upp accessen till hemsidan.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sex spelare och ledare i Svenska Landslaget har startat sin elitkarriär i Östersund  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:56  
 

I natt smäller det. Svenska Landslaget gör debut i VM med match mot Tunisien.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK svåra att besegra - 1-1 mot Ljjungskile på bortaplan  
  av Joakim Nylander | Igår - 17:42  
 

Ljungskile - ÖFK 1-1 (0-0)

Yannick Adjoumani gör 1-1

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Igår - 17:39  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 17:08  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
1 Nov 2023 - 14:17 ÖFK ställde in dagens träning - men går det att spela på lör
1 Nov 2023 - 10:46 Något att sträva efter ÖFK - en miljard kronor värdet av att
31 Okt 2023 - 17:15 'Kval till P17 Pojkallsvenskan 4 Nov, Jämtkraft Arena!'
30 Okt 2023 - 11:40 Mykola Musolitin fick förtroendet att starta - blev trissvin
29 Okt 2023 - 19:09 Bilder ÖFK - Örebro SK 4-3 (3-2) Se bilder från matchen
29 Okt 2023 - 19:02 'En historisk seger för Akademin mot Hammarby!'
29 Okt 2023 - 13:17 - Jag är glad och stolt över laget och kul att få vara med o
29 Okt 2023 - 13:11 Örebros forward Kalle Holmberg mycket arg efter förlusten
29 Okt 2023 - 12:38 Åsikter om ÖFK - ÖSK
28 Okt 2023 - 21:52 Vilken skön seger !
28 Okt 2023 - 20:38 Matchens prestation
28 Okt 2023 - 20:21 Matchreferat ÖFK - Örebro SK 4-3 (3-2)
28 Okt 2023 - 19:10 Matchens överraskning
28 Okt 2023 - 17:02 Säkrat kontrakt - i Vilda västern-match
28 Okt 2023 - 14:04 Startelvan
28 Okt 2023 - 12:09 - Vi åker upp till Östersund för att spela en final
27 Okt 2023 - 14:56 Inte bara fotboll på lördag på arenan
27 Okt 2023 - 14:28 Följ ÖFK - Örebro SK via fotbollz.se
26 Okt 2023 - 14:33 Jo, det är en viktig match
26 Okt 2023 - 13:46 Formtabellen har ett föga imponerande Örebrofacit, men det ä