meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ETT NYFÖRVÄRV I TRÄNING I DAG - DET FANNS ÄVEN ANNAT ATT GLÄDJA SIG ÅT
av Haldo Jonsson
Publicerad 3 Apr 2024 - 15:18 Uppdaterad 3 Apr 2024 - 15:29

Rapport från träningen.

I dag, onsdag, var det fullskalig träning på Jämtkraft Arena.

Det fanns en del att rapportera om, säger medarbetarna i fotbollz.se som var på plats. Låt höra!

Ingenting lämnas åt slumpen. Alla spelare vill mycket och gör sitt allra bästa för att vara väl förberedda inför lördagen. När det kommer en ny spelare brukar farten på träningen bli ännu högre.

I dag uppenbarade sig en ny forward från USA som har meriter från USA:s högsta liga. Hans papper är inte riktig klara än, så han är inte spelklar på lördag mot Trelleborg. Han kom i går efter en lång flygresa så därför tog han det mycket lugnt i dag på träningen. Det var förståndigt. Det gick därför inte att se vilken kapacitet han har.

Hoppas att han inte blev skrämd av det kalla vädret, men soligt var det i alla fall.

ÖFK missade en riktigt bra forward från Skåne. Spelaren var villig att komma hit, men av andra orsaker så blev ej värvningen av. Det var inte ÖFK som var orsaken.

Det hindrade inte att Powell och Lundin tog nya tag och inriktade sig på en annan forward. Han skrev på minuterna innan transferfönstret stängdes. Nu väntar ÖFK på ett besked från FIFA. Vad spelaren heter vill Lundin ännu inte uppge.

Glädjande var att se, att Musoliten tränade för fullt. Han är en hårding som inte ger sig i första taget.

Vidare såg Stolt pigg ut. Kan vi förvänta oss ett inhopp av honom på lördag? Jag tror det.

Kroon visade stark inlevelse och vilja i dag. Han kommer att bli bättre och bättre. Verkligen kul.

Även Marklund var rörlig och steg fram lite extra. Det gjorde även nye mittbacken Suljic. Han har kommit i gång riktig bra efter en trevande inledning på träningsmatcherna. När det blir tävling då blir det annat.

Keita tränade bra. Det gjorde däremot inte Mills. Han såg bra ut i går och tränade, men i dag var han inte med på träningen. Han körde vid sidan om. Det verkar som han har en skada som ännu inte riktigt har läkt.

Bonnah är åter efter ett uppehåll i går.

Sammantaget så ser det riktig bra ut inför lördagen. Vi kan förvänta oss ett revanschsuget ÖFK som springer ut på Jämtkraft Arena.

ÖFK ger sig aldrig!

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Ivey skrev | 4 Apr 2024 - 18:33
Och vem tusan är Karl Rosenberg?? Finns noll info när man googlar namnet.
1
Gäst: Tvivlande skrev | 3 Apr 2024 - 18:02
Var det inte Karl Rosenberg?
2
Gäst: MM skrev | 3 Apr 2024 - 15:48
Åter stort tack för rapporten Haldo! Trots en del negativa kommentarer (devis i affekt kanske i nära anslutning till matchen) så är jag fortsatt positiv till denna säsong. Vi kommer se ett mer spelande ÖFK av vad jag kan bedöma av de matcher vi bevittnat och även de spelare som vi nu har i truppen och det känns väldigt roligt. Har läst en del att man saknar inlägg och bara spel nu de senaste matcherna men det har ju en väldigt naturlig förklaring att vi har inte haft en hel, lång box-spelare/nia att matcha långa/längre mittbackar hos våra motståndare. Det är verkligen något både Stolt och K-G är riktigt starka i. Det jag dock saknat en del är just variationen i att spela/avancera inåt istället för inlägg en aning oftare och jag tror att med den variationen vi nu kan erbjuda kan det bli giftigt och oförutsägbart. Ni som varit verksamma i elitfotboll oavsett nivå vet ju hur det är att möta en motståndare där man inte riktigt vet hur man kommer anfalla, i position, understöd etc. Jag har också läst en del kritik angående att Arnold gått före Aly, att det skulle vara demoraliserande att låta ledaren i detta fall gå före spelaren. Jag antar då att har man åsikt om det har man också koll på relationen i laget, mellan Keita/Origi och i hela laget. Nu är det ju så att det skrivna ordet är fritt - är inte det för övrigt fantastiskt! - men min åsikt och bild av detta är att de har en väldigt väldigt bra relation och att vi har en ynnest att ha en sådan uppställning med målvakter och målvaktstränare! Även om det sett ut som att Keita tränat för fullt innebär inte det att han är 100%. Aly är en professionell och erfaren målvakt - när han är 100 så är han i mina ögon förstahandsval - men innan han är det och vi kan låta honom bli den vi vet han kan bli - har vi en förstaklass målvaktstränare att sätta in. Vilket lag oavsett nivå har den möjligheten?

Jag har varit väldigt tveksam kring Jablinski, jag har tyckt att hans kroppsspråk och blandad tekniska förmåga med bollen varit sådär. Men han har visat i handling att han klivit fram, vill - och har riktigt fint bolltillslag. Suljic- ja fortsätter han som han gjorde senast är han given. Ghanoum - han är coming! Älskar hans mod att föra bollen framåt. Beroende på motstånd och gameplan så kan det nog varieras.

Läste också åsikter om varför en till vänsterback - vi har ju adjoumani! Ja, vi har honom, han är fantastiskt viktig för oss och han är klart formbar och jag ser tydlig utveckling - men han kan 1) (gud förbjude) bli avstängd 2) bli skadad 3) på sikt bli såld. Att ha en riktigt bra vänsterfotad ytterback är åter - en ynnest. Hur mkt andra supportar nu har svårt att dölja sina känslor för öfk så nämns ofta vår frejdige vänsterback.

Ja det var några ”korta kommentarer” i detta kommentarsfält som egentligen bara skulle vara ett varmt tack till Haldo, Thord Eric och ni andra övriga eldsjälar. Vi enas kring vår känsla och kärlek för idrott och ÖFK och det är tycker jag rörande att vara en del av, om än som kommentator. Vi ses på
lördag!
20
Gäst: Andersson skrev | 3 Apr 2024 - 15:27
Vem var anfallaren från Skåne?
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Curtis Edwards - trissvinnare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:36  
 

Curtis Edwards. Foto Haldo Jonsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund och Amar Begic, men hotas av Dennis Widgren

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P och Hanna Runsten Wedén

 
  Läs mer...  
 


 
  Debattkrönika  
  av Tord Andersson | Igår - 10:38  
 

Fotbollz.se hämtar ibland inlägg i forumet och presenterar dem som en artikel. Detta är en sådan artikel

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund bra med i Kampen om Säsongens spelare  
  av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:43  
 

Simon Marklund Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan  
  av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:37  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
25 Okt 2023 - 15:47 Träning med provspelare idag
24 Okt 2023 - 23:38 Nu gäller det
24 Okt 2023 - 10:20 ÖFK - Det ni gör är viktigare än många kan tro
23 Okt 2023 - 21:42 Aly Keita i europaform - blev Trissvinnare mot GAIS
21 Okt 2023 - 19:20 Sagt efter matchen
21 Okt 2023 - 16:07 Matchens prestation
21 Okt 2023 - 15:39 Matchreferat Oturligt självmål knäckte ÖFK
21 Okt 2023 - 15:25 Matchens överraskning
21 Okt 2023 - 15:01 En otrolig kämpamatch
21 Okt 2023 - 12:03 Startelvan i dag
20 Okt 2023 - 22:39 Osäkert om största stjärnan i GAIS Jonas Lindberg och f.d ÖF
20 Okt 2023 - 15:23 Följ GAIS - ÖFK via fotbollz.se
20 Okt 2023 - 10:29 Kämpen Simon Kroon tränade för fullt i går - det gläder oss
19 Okt 2023 - 15:13 Yannick Adjoumanis kontrakt går ut i höst - vad händer sedan
18 Okt 2023 - 22:40 ÖFK håller god form - bara en förlust på 13 matcher.
18 Okt 2023 - 16:30 Mittfältaren Nebiyou Perry åter i träning med ÖFK
18 Okt 2023 - 10:22 Erick Brendon har fått ett bud
17 Okt 2023 - 22:46 Före detta ÖFK- spelaren Henrik Bellman fick uppleva terrorn
17 Okt 2023 - 11:02 Mängder av före detta ÖFK-spelare finns i utländska klubbar
15 Okt 2023 - 19:47 Åk med på bussresan till Västerås den 11 november!