meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SPÄNNANDE NYORIENTERING
av Per Lagerbäck
Publicerad 23 Feb 2026 - 15:41 Uppdaterad 23 Feb 2026 - 15:54

Lördagens match gav mig verkligen ett hopp om att det ska bli betydligt fler poäng denna säsong än den förra.

Jag kan inte låta bli att skriva en krönika efter ÖFK:s härliga insats nere i Göteborg. Jag hoppas innerligt att det var starten på en ny era, mer modern än den förlegade idén att även lag som inte är klart bättre än sina motståndare ska kunna spela sig hela vägen från eget mål med ett kortpassningsspel som ständigt innebär uppenbara risker att straffas med bolltapp och baklängesmål.

ÖFK:s spelare stöttade varandra i press på ett utomordentligt sätt, och var hela tiden obekväma för Göteborgarna, utom möjligen sista kvarten, då man blev lite väl tillbakatryckta, och inte riktigt kunde uppehålla en fungerande press. Men även i detta pressade läge var aktionerna väl utförda. Jag hittar ingen statistik från matchen, men min känsla är att ÖFK höll spelet ganska väl uppe. Och jag tycker att spelarna även hjälpte varandra bättre offensivt med mer permanent rörelse och försök att göra sig mer spelbara.

Sedan var det dessutom en stor befrielse att Uppenberg i målet hade ett rejält tillslag och riktningen på utsparkar och passningar var åtminstone till 90% riktigt bra. Detta var ett exempel på att motståndarna inte kunde läsa vad ÖFK skulle göra, och de måste hela tiden vara beredda på att ställa om till annat sätt att förhålla sig. Detta är vad jag efterfrågat på senare år, och där särskilt Livani satt järnhårt fast i en idé hur mycket den än misslyckades. Han fick en bra start, troligen endast beroende på att motståndarna blev överraskade av hans sätt att styra ÖFK. När väl inläsningen var klar blev ÖFK en enkel motståndare för de flesta.

Det som blev extra roligt i Göteborg var att spelet inte alls bara var defensivt inriktat, utan det blev en bra blandning av snabbt anfallsspel, bra press och en disciplinerad defensiv nära det egna straffområdet. Visst skedde några missar, men vad ska vi vänta oss efter en nästan total omdaning av truppen och under februari månad.

Jag hoppas nu alltså innerligt att vi nu sett starten på en säsong där ÖFK ska vara svåra att läsa inför varje match, men att det bestående ska vara den nämnda kombinationen av stabil defensiv, inget bollande kring eget straffområde och ett varierat anfallsspel där långa passningar från backlinje och målvakt blandas med snabba förflyttningar av bollen framåt vid egna fötter och/eller passningsspel som leder snabbt framåt efter återvinst av bollen. Åtminstone fram till att alla vägar är stängda. Vilket dom nästan alltid blir om det går långsamt från egen defensiv.

Vi fick också se snabbare start med bollen, när det fanns vinster att få med det. Inkast gick ofta framåt, vilket vi knappt sett på flera år. Och frisparkarna gick också nästan alltid åt det offensiva hållet. Detta gjorde att motståndarna blev tvungna att ta fler steg bakåt än under t ex förra säsongen, innan Fredheim kom in som räddare.

Är jag då inte negativ mot något? Nä, faktiskt inte. Särskilt inte med tanke på en så nysammansatt trupp och tiden på året. Allt stämde naturligtvis inte, men hur sjutton skulle det kunna göra det.

Jag tänker inte sätta enskilda betyg, men kan absolut hävda att ingen spelare var i närheten av ett underbetyg. Alla gjorde en riktigt bra insats, men den jag känner mig mest nöjd med var Uppenberg i målet, som utan att göra något spektakulärt utstrålade ett lugn och en säkerhet. Det bästa betyget får laget som helhet och därmed också tränarteamet med Miljanovic i spetsen.

Sammanfattningsvis en match som lovar gott och ger ett hopp om att kunna blicka mot den övre halvan av tabellen, även om jag inser att sådana slutsatser inte bör dras efter en match

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Örebros tränare Rickard Norling inför matchen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:42  
 

Rickard Norling. Foto: Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Inför matchen ÖFK - Örebro  
  av Martin Nylander | Igår - 14:06  
 

Inför matchen av Martin Nylander

 
  Läs mer...  
 


 
  Örebro är ett lag som man aldrig ska underskatta, men visst har de svagheter  
  av Haldo Jonsson | Igår - 09:34  
   
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Örebro SK via fotboillz.se  
  av Haldo Jonsson | 28 Maj 2026 - 22:06  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbolllz.se har sex medarbetare på plats

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Sep 2023 - 18:54 Matchens prestation
23 Sep 2023 - 16:37 Ja, snälla nån
23 Sep 2023 - 14:12 Startelvan
23 Sep 2023 - 06:48 Inför matchen: Skövde AIK - ÖFK
22 Sep 2023 - 14:21 Följ Skövde - ÖFK via fotbollz.se
21 Sep 2023 - 22:25 Träningen i dag gick i dur - men det kan vara dags att byta
21 Sep 2023 - 09:41 Skövde ett mycket bättre lag nu än i våras - ligger före ÖFK
19 Sep 2023 - 22:52 Efter flera års vila - ÖFK lämnar konstgräset och kliver åte
18 Sep 2023 - 11:48 Calvin Kabuye har hittat målformen - blev Trissvinnare mot
17 Sep 2023 - 20:25 Korta Nyheter - Håller Chovanie Amatkarijo på att bli tungan
16 Sep 2023 - 21:41 ÖFK - Gefle 2-2 (1-1) bilder från matchen
16 Sep 2023 - 21:40 Matchreferat ÖFK -Gefle IF 2-2 (1-1)
16 Sep 2023 - 19:40 Matchens prestation
16 Sep 2023 - 17:38 Inte idag heller
16 Sep 2023 - 17:23 Matchens överraskning
16 Sep 2023 - 15:55 ÖFK - Gefle 1-1 i halvtid
16 Sep 2023 - 14:09 Startelvan i dag
15 Sep 2023 - 09:48 Följ ÖFK - Gefle IF via fotbollz.se
14 Sep 2023 - 22:23 'Vi kan nog sitta ganska lugnt i båten inför matchen mot Gef
14 Sep 2023 - 08:59 Aktierna köptes av ÖFK. De var ingen gåva.