meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

FÖRBÄTTRING BEHÖVS PÅ MÅNGA OMRÅDEN
av Lars Larsson
Publicerad 24 Sep 2023 - 11:26 

I matchen mot Skövde AIK blev det alldeles uppenbart att ÖFK måste bli bättre på många områden. I nämnda match handlade det inte om att enskilda spelare misslyckades utan i stort sett samtliga.

Nu är jag dock övertygad om att spelarna och ledningen vill revanschera sig och det redan på onsdag. Trots det vill jag lyfta fram sådant som jag anser är tydliga förbättringsområden.

Några reflektioner som jag noterade, men även har noterat tidigare:

  1. Spelsinnet brister hos de flesta alternativt saknas. Möjligtvis med undantag av Simon Marklund och Eric Brendon. Detta handlar om att läsa spelet och förstå vad som sker i nästa moment och använda sig av den kunskapen i matcherna. Tyvärr är detta en talang och inte så lätt att träna upp. Endera har man det eller så inte. I matchen mot Skövde så blev avsaknaden av detta tydligt vid varje inspel i Skövdes straffområde. I nästan samtliga dessa situationer var aldrig en ÖFKare i närheten av bollen.
  2. Målsinne är också en talang besläktad med spelsinne, men skillnaden är förmågan att göra mål. Däremot så krävs ett gott spelsinne för att möjliggöra målsinnet. Dvs alltid vara på rätt plats och kunna se bollen gå i mål. Här var Sinyan trots allt undantaget i matchen mot Skövde. Han var på rätt plats och visade målkänsla med sin nick.
  3. Spelförståelse däremot har med intelligens att göra och går delvis att träna upp. Detta innebär att kunna förstå vad som måste göras för att förbättra sig i matchen. Det innebär också att du skall veta vad du skall göra med bollen när du får den. Dvs inte fundera på detta efter bollmottagandet. Här brister det framförallt i det offensiva spelet, vilket får till konsekvens att speltempot går ner. Kabuye måste t ex lära sig använda sina medspelare istället för ett överdrivet dribblande som mestadels misslyckas. Sinyans galna dribbling som renderade 2-0 målet är ett annat exempel på vad man inte skall göra..
  4. Försvarsspelet är inte alls acceptabelt. Varför går fler än en spelare till attack mot en motspelare? Risken finns att motståndaren löser det och då blir motståndarlaget i antalsmässigt övertag. Press med understöd är rimligtvis en bättre lösning. Arbetet i eget straffområde är dessutom underkänt. Ständiga markeringsmissar, oklart vem som skall göra vad, motståndare får fritt närma sig på centrumlinjen och i skottsektorn, strul vid erövring av boll och eget uppspel mm
  5. Utöver dessa allmänna reflektioner finns det ett stort utrymme för förbättringar på individnivå. Jag tar här upp några av många: Weilid måste lära sig slå inlägg. Kabuye måste lära sig skjuta med vänster fot. Man får inte missa ramen från fyra meter. Stolt är ingen target player. Han har inte den nödvändiga bollbehandlingsförmågan. Rask och Mazur är inga speedkulor, men då måste de vara spelintelligenta för att kompensera detta. Tyvärr har de ännu inte visat sig klara av detta fullt ut.
 
 
1 Kommentar:
Gäst: Robert skrev | 24 Sep 2023 - 17:19
För mig saknades en ledare på planen. När vi hade Pettersson så styrde han försvaret, Mills gör det till viss del men när kan inte är på planen är det väldigt tyst och man hör inte kommunikation mellan spelare så ofta.

Det har sett klart sämre ut sedan Mills blev skadad enligt mig.
8
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kort rapport från träningen inför Helsingborgs IF  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:21  
 

Kanske ska vi sluta med att prata om konstgräslag eller gräslag?

 
  Läs mer...  
 


 
  Ny utmärkelse till simon marklund  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:46  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  En start som heter duga, men det finns varningstecken  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:47  
 

,Situation i matchen mot Norrby. Foto Thord- Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har två medarbetare på matchen.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Jul 2023 - 23:47 Inför matchen: ÖFK - Gif Sundsvall
28 Jul 2023 - 23:15 Blir vi 6000 på Jämtkraft Arena på lördag
28 Jul 2023 - 20:19 I stort sett samma elva som mot Gefle IF - det känns ganska
28 Jul 2023 - 19:46 Följ ÖFK - GIF Sundsvall via fotbollz.se
28 Jul 2023 - 19:43 Cirkeln är sluten för Brwa Nouri - går till Dalkurd från Bal
28 Jul 2023 - 16:03 Storfrämmande - Graham Potter och Billy Reid kommer till nor
28 Jul 2023 - 12:43 Supporterkulturerna inom fotboll.
26 Jul 2023 - 20:25 Norrlandsderby och publikrekord för i år - Kom och stötta ÖF
25 Jul 2023 - 13:18 Det här väntar ÖFK i höst
23 Jul 2023 - 22:10 Trissvinnare för andra gången - Yannick Adjoumani
23 Jul 2023 - 16:36 Gefle IF - ÖFK 2-2 (0-1) bilder
22 Jul 2023 - 19:29 Matchreferat ÖFK skänkte bort segern
22 Jul 2023 - 19:26 Matchens prestation
22 Jul 2023 - 17:44 Matchens överraskning
22 Jul 2023 - 16:56 Så otroligt onödigt
22 Jul 2023 - 14:06 Startelvan
22 Jul 2023 - 11:11 Utmärkt insats av Ö FK i Gothia Cup - finalspel för P17
21 Jul 2023 - 14:11 Följ Gefle IF - ÖFK via fotbollz.se
21 Jul 2023 - 14:01 Så ska Gefle IF spela mot ÖFK
20 Jul 2023 - 21:21 Dagens träning i korthet
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst