meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MATCHENS ÖVERRASKNING
av Lars Larsson Stockholm
Publicerad 30 Aug 2025 - 17:32 Uppdaterad 30 Aug 2025 - 21:17

Trisstvåan Rasmus Forsell. Foto. Thord- Eric Nilsson

En poäng mot serieledarna är helt ok.

Det positiva idag var framförallt både spelarnas och publikens energi.

Det negativa är den numerära publiksiffran: Jag vet sedan tidigare att det finns publikkapacitet. Var är de när laget så väl behöver dem. Givetvis inget ont om de som kom. Heders till dem.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Pman skrev | 31 Aug 2025 - 21:24
@Mats, du har naturligtvis rätt - det dräller av ihopköpta lag inom elitfotbollen - men oavsett det så skulle lokala förmågor dra mera publik. Men dom talanger som finns lokalt kommer sällan eller aldrig "till skott" här. Man tar hellre in långväga spelare på spekulation att utveckla dom för att senare kunna säljas istället för att utveckla lokala förmågor.

Givetvis önskar jag att dagens P16-lag fortsätter att gå framåt. Prognosen är dock att de spelare som uppmärksammas speciellt kommer ganska snart att välja andra lag söderut eller till och med utomlands - tidigare exempel på sådana finns. De vet att det inte får justa chanser om de blir kvar här. Några kommer spridas till lokala lag i olika serier. Några väljer att sluta helt med fotbollen.

Annars håller jag med. Det är kul att se olika ungdomslags matcher.
1
Gäst: Mats skrev | 31 Aug 2025 - 10:35
Vilka klubbar i allsvenskan eller superettan har lokal förankring?\r\nÖfk har en bra akademi på gång.\r\n3 spelare är på väg till landslags samling tittat på flera p16 matcher dom är jättebra många talanger finns där.\r\nBrukar vara på öfks träning ser aldrig någon tränare eller ledare från andra klubbar där som vill lära sig något nytt tyvärr.\r\nDom vill vara kvar i sin ankdamm.\r\nVill ni se lokal fotboll gå p Ifk 70 åskådare Ope if 25 åskådare.
2
Gäst: Pman skrev | 30 Aug 2025 - 22:33
Det finns ju inte någon lokal anknytning alls förutom föreningens namn. Varför är det då så konstigt med så lite folk på läktarna?

Det finns säkert många anledningar till det. Bland annat verkar det inte finnas intresse eller ork att diskutera sånt. Har man under 29 år inte lyckats få fram några lokala förmågor då och då som kan etablera sig i A-laget då är man beroende av att locka hit folk från all världens hörn. Frivilligt är det säkert bara ett fåtal som kommer.

Inget ont om spelarna som finns här. De flesta är duktiga och sympatiska, men lyckas man inte få dom att fungera som ett stabilt lag en längre tid, då hålls flyttcirkusen igång - ett ständigt kommande och gående ... Hur många bland en tilltänkt publik orkar engagera sig, hålla ut och betala?
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Startelvan i eftermiddag mot GIF Sundsall  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:45  
 

Startelvan: Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Sundby Anyanwu, Hugo Azzi, Abodi Qasem, Dennis Widgren, Amar Begic, Simon Marklund, Curtis Edwards, Emil Özkan, Abel Stensrud

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen inför Norrlandsderbyt  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:09  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollzse  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:51  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng  
  av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53  
 

Dags att ändra på det nu mn statistiken talar för GIF Sundsvall

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Okt 2023 - 19:20 Matchens överraskning
7 Okt 2023 - 17:51 ÖFK - Helsingborg 0-0 i halvlek
7 Okt 2023 - 16:05 Startelvan
7 Okt 2023 - 13:56 Huvudtränare Stuart Baxter. Intervju inför matchen
7 Okt 2023 - 11:48 Följ ÖFK - Helsingborg via fotbollz.se
6 Okt 2023 - 15:41 ÖFK är bra förberedda och tända inför den väntade hårda fajt
5 Okt 2023 - 20:29 Kommer ÖFK att överträffa Jönköpings Södra?
4 Okt 2023 - 20:05 Det känns lite som ödets ironi att ÖFK skall möta Helsingbor
4 Okt 2023 - 11:38 Trissvinnare för andra gången i följd - Myroslav Mazur
3 Okt 2023 - 11:19 Intervju med Magnus Powell strax efter matchen mot J-Södra
2 Okt 2023 - 23:53 Vi säger tack till målvakten som var hygglig och lyfte på fo
2 Okt 2023 - 22:40 Matchreferat Ingen höjdarmatch när två självmål blev avgörande
2 Okt 2023 - 22:19 Matchens prestation
2 Okt 2023 - 22:18 Matchens överraskning
2 Okt 2023 - 20:54 Grisfotboll kan också ge poäng
2 Okt 2023 - 18:05 Startelvan
2 Okt 2023 - 17:10 ÖFK - Se upp för Forwarden Taylor Silverholt; han är i målfo
1 Okt 2023 - 18:30 Det kan finnas läge under hösten att sätta in mera oprövade
1 Okt 2023 - 15:27 Följ Jönköping Södra - ÖFK via fotbollz.se
30 Sep 2023 - 10:54 Jönköpings Södra har släppt in näst mest mål i hela Superett