meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN - LIVANI INTE MED DENNA VECKA
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Feb 2025 - 21:13 Uppdaterad 21 Feb 2025 - 21:21

Arkivbild

Denna vecka har ÖFK, efter ett uppehåll, tränat igen på Jämtkraft gamla beprövade Arena.

Allt var som vanligt.

Det var kallt. Trots att temperaturen inte var så låg, var det riktigt ruggigt vid torsdagens träning. Vi kände igen vindarna. Skillnaden var att de hade bytts ut mot de fuktiga sydliga.

Det kändes nog ovant för spelarna, som hittills tränat i den varmare SEP hallen i Krokom, men det märktes i i varje fall inte på tempot i träningen. Det var hett.

ÖFK drar till sig intresse i år. Det snackas mer än vanligt på stan.

Det var ett tiotal åskådare som hade infunnit sig på läktaren i det kalla vädret.

De församlade supportrana och många fler, hoppas, att det nya sättet att träna och spela ska betyda att ÖFK inleder serien med vinster. Då kommer publiken till matcherna. Det är viktigt för att klara ekonomin i år.

Kanske hade det varit bättre att träna ett tag till SEP hallen i Krokom, när man betänker att matchen mot Giffarna ska spelas i Nordichallen, men det finns antagligen orsak till ändringen, som vi inte känner till.

Jag undrar vad nyförvärvet Gideon Granström tänkte?

Det var han första träningspass med ÖFK. Det var tråkigt att han skulle välkomnas av att vädret inte var så inspirerande.

Tränare Kiarash Livani har lyst med sin frånvaro hela veckan.

Ja just lyst.

Han är en karismatisk tränare som drar till sig blickar. Vi ska inte bortse från att assisterande Eliassen gör ett gott jobb, men det är ju Livani med sitt sätt att vara som märks mest.

Vad hans bortavaro beror på, det vet i inte. Det kan vi bara spekulera om. Det kan vara sjukdom, eller så har han, vilket är mest troligt, börjat utbildningen för UEFA prolicensen.

Vi kan räkna bort Yannick Adjoumani till lördagens match. Han får istället ägna sig åt rehabträning. Han är inte klar för spel, eftersom han har en ljumskada, som han drog på sig i den senaste matchen. Ljumsskador är inte att leka med. Sköter man inte om dem, så kan det bli långvariga.

Vi hoppas på att ÖFK så snart som möjligt får tag på en sjukgymnast. Det är viktig, men det verkar inte vara det lättaste. Man hade i stort sett klart med en kvalificerad kraft, men tyvärr rann det ut i sanden. Finns inte Michael Lagercrantz längre att tillgå?

I dag vilade Hopcutt och Bonnah. Det är två spelare som vi vill se mot Sundsvall. Båda har visat bra form och då speciellt tänker vi på Bonnah.

Två spelare som kommit tillbaka är Kirby och Navassardian. Det är två olika spelartyper som båda behövs i ÖFK. Det blir intressant att se dem mot Sundsvall.

Nye Gideon Granström visade sig i dag för första gången på träning med ÖFK.

Man ska inte bedöma en spelare efter att ha sett honom bara i ett träningspass, men så mycket kunde vi se, att han blir av betydelse för ÖFK under den kommande säsongen. Han kan vara den mittfältare som ÖFK behöver och han har den tyngd som kan erfordras i tuffa Superettanmatcher.

ÖFK har nye Theodor Johansson, en snabb vänsterfotad spelare. De har nye Adrian Edqvist. En otroligt löpstart spelare både i försvar och anfall och ÖFK har Sunday Anyanwu. En mycket skicklig mittback. Det finns flera som vi återkommer till senare.

Lördagens match mot GIF Sundsvall kommer att bli en viktig del i formandet av "det nya" ÖFK med ett spelsystem som vi inte har haft tidigare. Kanske tar det lite längre tid att anamma och lära sig det för spelarna. Det ställs stora krav, men det är drygt en månad till seriestarten, så det kommer säker att lösa sig. Mot Sundsvall får vi se hur långt ÖFK har kommit.

Några ord om motståndarna på lördag:

GIF Sundsvall hat spelat tre träningsmatcher. Det har blivit två vinster och en förlust. Förlust blev det mot Brage, mot Gefle vinst och mot seriekonkurrenten Umeå.

Mot Umeå var Giffarna det betydligt bättre laget. Man tillät inte Umeå att skapa klara målchanser. Matchen slutade med 3-0. Ett mål var ett självmål och de två andra gjordes av ytterbackarna.

GIF är ett jämt lag som tuffat till sig med spelare som sticker ut. Det man saknar är i dagsläget kanske en naturlig forward.

Vi har nog lite kvar av den bittra smaken i munnen efter de båda förlusterna mot Sundsvall i fjolårets serie.

Det var den nye tränaren Erol Ates som fick stil på laget.

När han kom så hade GIF bara vunnit två av de fjorton första matcherna i Superettan. Laget låg sist och hade fem poäng upp till Gefle på kvalplats, och ytterligare ett till Skövde på säker mark Det var Ates som räddade GIF från nedflyttning. Han hämtades från finska högstaligan.

Vi ser fram mot en intressant match på lördag.

Nog finns det lite prestige även i en träningsmatch? Kanske blir det lite extra fart?

Fotbollz.se kommer att göra en sammanfattning av matchen med lite spelarkritik.

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 22 Feb 2025 - 17:47
Bländande första halvlek av Öfk.
0
Gäst: Info fotbollz skrev | 22 Feb 2025 - 11:21
Du hittar alla datum och tider under ÖFK Nyheter => Spelprogram/Referat
1
Gäst: Mats skrev | 22 Feb 2025 - 11:12
Är det någon som vet när hemma matchen mot giffarna startar?
0
Gäst: ÖFK:are skrev | 21 Feb 2025 - 17:01
Livani åter på träningen idag! För övrigt så saknades Hopcutt och Adjo var ej med i match spelet. Supporter mässigt endast jag och Micke Olofsson!
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Det blir spel på Påskbergsvallen mot Varfberg  
  av Haldo Jonsson | Idag - 16:41  
 

.Foto Varbergs hemsida

 
  Läs mer...  
 


 
  I dag gläds vi såå mycket med Graham Potter Viktor Gyökeres  
  av Haldo Jonsson | 1 Apr 2026 - 10:03  
 

Graham Potter från tiden i ÖFK och Viktor Gyökeres med rötter i Stugun, när han som 17-åring med sitt BP gjorde debut inom elitfotbollen mot ÖFK på Jämtkraft Arena. Foton Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Mittfältaren Arvid Holgén lånas ut till IFK Östersund  
  av Haldo Jonsson | 31 Mar 2026 - 11:15  
   
  Läs mer...  
 


 
  Detta år en mycket viktig del under vårträningen och ÖFK har klarat det bra  
  av Haldo Jonsson | 30 Mar 2026 - 22:35  
 

Foto: Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
10 Jul 2023 - 17:22 Senaste inför matchen i kväll på Olympia
9 Jul 2023 - 22:49 Intervju med Stuart Baxter inför matchen mot ÖFK
8 Jul 2023 - 22:29 Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se
7 Jul 2023 - 18:35 Nu är det bara att köra - Finns inte något att skylla på - a
7 Jul 2023 - 09:53 Korta nyheter om Douglas Bergqvist och Dino Islamovic
6 Jul 2023 - 21:45 Håller måndagen motståndare Helsingborg på att ta sig upp ur
6 Jul 2023 - 21:30 ÖFK fick kämpa för att få oavgjort
6 Jul 2023 - 15:04 Björn Hamberg lämnar Chelsea
5 Jul 2023 - 17:58 Oturligt för provspelaren Ahmad Abed Al Rahman och för ÖFK
4 Jul 2023 - 17:08 ÖFK möter IF Karlstad i Svenska Cupen
4 Jul 2023 - 13:48 Två spelare från ÖFK Akademi - P08 kallade till Riksläger i
3 Jul 2023 - 21:56 Nu är det snart dags för lottning i andra omgånen i Svenska
3 Jul 2023 - 18:19 ÖFK:s träningstider inför Helsingborg
3 Jul 2023 - 14:36 Stor publikökning i Superettan
1 Jul 2023 - 14:57 Matchreferat ÖFK nollande GIF Sundsvall - igen
1 Jul 2023 - 12:01 Startelvan i dag
30 Jun 2023 - 23:19 Informationsmötet i kväll gav svar på många frågor
30 Jun 2023 - 23:15 I morgon lördag kl 13.00 ÖFK - GIF Sundsvall
30 Jun 2023 - 09:53 Patrick Kpozo byter klubb - kan ge fina pengar till ÖFK
29 Jun 2023 - 22:21 ÖFK ser om sitt hus - Provspelare tränade idag
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi